Farelerde nikotin ile uyarılmış lokomotor duyarlılaşma üzerine kafein ve amfetaminin etkilerinin incelenmesi
The Effects of caffeine and amphetamine on the nicotine-induced locomotor sensitization in mice
- Tez No: 113409
- Danışmanlar: PROF. DR. SİREL KARAKAŞ, DOÇ. DR. TAYFUN UZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi Deneysel Psikoloji Uzmanlık Alam ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) işbirliği ile GATA Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı, Deneysel Psiko farmakoloji Araştırma Ünitesi'nde Ekim 2001 -Mart 2002 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Mevcut çalışmanın amacı nikotin ile uyarılmış lokomotor duyarlılaşma üzerine kafein ve amfetaminin etkilerini incelemektir. Araştırmada toplam 152 erişkin ve dişi (25-35 gr), Swiss- Webster fere kullanılmıştır. Denekler gruplara (n=8) seçkisiz olarak atanmıştır. Çalışmada nikotin, kafein, amfetamin ve şalin kullanılmış, bu maddeler farelere intraperitoneal yolla uygulanmıştır. Fareler madde ya da şalin enjeksiyonun hemen ardından lokomotor etkinlik cihazına konulmuştur. Yapılan uygulamalarda tüm analizler deneklerin yatay, dikey ve yer değiştirme hareketlerine ilişkin puanların toplamından oluşan toplam lokomotor etkinlik puanı üzerinden yapılmıştır. Çalışma sonuçlarının istatiksel analizi için varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, nikotin-kafein çapraz duyarlılaşma çalışmasında kullanılacak olan kafeinin etkili dozunun alt sının (subeffective dose) belirlenmiştir. Bu amaçla, farelere kafein (2.5, 5, 10 ve 20 mg/kg) ya da şalin enjekte edilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi, kafeinin 5-20 mg/kg'lık dozlarının farelerin lokomotor etkinliklerinde anlamlı artışa neden olduğunu göstermiştir. Çalışma sonucunda kafeinin etkili dozunun alt sının 5 mg/kg olarak belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, nikotin-amfetamin çapraz duyarlılaşma çalışmasında kullanılacak olan amfetaminin etkili dozunun alt sının belirlenmiştir. Bu amaçla, farelere intraperitoneal olarak 1, 4, 8 ve 16 mg/kg amfetamin ya da şalin enjekte edilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi, amfetaminin 4-16 mg/kg'lık dozlarının farelerin lokomotor etkinliklerinde anlamlı artışa neden olduğunu göstermiştir. Çalışma sonucunda amfetaminin etkili dozunun alt sının 4 mg/kg olarak belirlenmiştir.in Çalışmanın üçüncü bölümünde nikotin ile uyarılmış lokomotor duyarlılaşma üzerinde kafeinin etkisi incelenmiştir. Bu amaçla farelere nikotin (0.5, 1 ve 2 mg/kg) ya da şalin enjekte edilmiştir (iki günlük aralıklarla 10 kez). Çalışmadan elde edilen verilerin analizleri nikotinin 0.S, 1 ve 2 mg/kg'lık dozlarının üçünün de lokomotor duyarlılaşmaya neden olduğunu göstermiştir. Nikotin ile duyarlılaşan bu gruplara son tekrarda (11. tekrar) kafeinin önçalışma ile belirlenen tek dozu (5 mg/kg) verilerek nikotin ile kafein arasında çapraz duyarlılaşma olup olmadığı incelenmiştir. Analiz sonuçları, üç doz grubunda da çapraz duyarlılaşmanın gerçekleştiğini göstermiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde nikotin ile uyarılmış lokomotor duyarlılaşma üzerinde amfetaminin etkisi incelenmiştir. Bu amaçla farelere nikotin (0.5, 1 ve 2 mg/kg) ya da şalin enjekte edilmiştir (iki günlük aralıklarla 10 kez). Çalışmadan elde edilen verilerin analizleri, 0.5, 1 ve 2 mg/kg'lık nikotin dozlarının lokomotor duyarlılaşmaya neden olduğunu göstermiştir. Nikotin ile duyarlılaşan bu gruplara son tekrarda (11. tekrar) amfetaminin önçalışma ile belirlenen tek dozu (4 mg/kg) verilerek nikotin ile amfetamin arasında çapraz duyarlılaşma olup olmadığı incelenmiştir. Analiz sonuçlan, üç doz grubunda da çapraz duyarlılaşmanın gerçekleştiğini göstermiştir. Çalışmada nikotin ile kafein ve nikotin ile amfetamin arasında çapraz duyarlılaşma olduğunun gösterilmesi, bu maddelere gelişen bağımlılıkta benzer mekanizmaların etkili olabileceğini düşündürmektedir. Dolayısıyla, toplumda özellikle de gençler arasında yüksek oranda kullanılan bu maddelerden birine olan bağımlılığın tedavisi için geliştirilen ilacın, diğer maddelere bağımlılığın tedavisi için de kullanılma potansiyeline sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study has been performed in Experimental Psychopharmacology Research Unit, Department of Medical Pharmacology at Gülhane Military Medical Academy (GMMA) with a collaboration of Experimental Psychology Specialization Area at Hacettepe University between of October 2001 and March 2002. The purpose of the current study was investigate the effects of caffeine and amphetamine on the nicotine- induced locomotor sensitization in mice. 152 adult female Swiss- Webster mice (25-35 g) were used in the study. The subjects were assigned into various individual groups (n= 8) randomly. Nicotine, caffeine, amphetamine and saline were injected intraperitoneally to mice. Immediately following the injection of various substances or saline, mice were put into the locomotor activity cages. All the analyses were conducted on total locomotor activity scores that were obtained from the horizontal, vertical and ambulatory activities of the mice. Analysis of variance (ANOVA) were used for statistical analysis of the results. In the first section of the study, the subeffective dose of caffeine that will be used in nicotine-caffeine cross sensitization study was determined. For this purpose, caffeine (2.5, 5, 10 and 20 mg/kg) or saline were injected to mice. Immediately following caffeine or saline injections, mice were put into the locomotor activity cages. The analysis of the data obtained from the experiments showed that 5-20 mg/kg doses of caffeine produced some significant increases in the locomotor activity of the mice. The results of this study showed the subeffective dose of caffeine as 5 mg/kg. In the second section of the study, the subeffective dose of amphetamine that will be used in nicotine-amphetamine cross sensitization study was determined. For this purpose, amphetamine (1, 2, 4, 8 and 16 mg/kg) or saline were used. Theanalysis of the data obtained from the experiments showed that 4-16 mg/kg doses of amphetamine produced significant increases in the locomotor activity of the mice. The results of this study showed the subeffective dose of amphetamine as 4mg/kg. In the third section of the study, the effects of caffeine on nicotine-induced locomotor sensitization were investigated in naive mice. For this purpose, nicotine (0.5, 1 and 2 mg/kg) or saline were injected to mice (10 times at 2 day intervals). The analysis of the data obtained from the experiments showed that, 0.5, 1 and 2mg/kg doses of nicotine all resulted in locomotor sensitization. To these sensitized groups, single dose of caffeine (5mg/kg) was administered in the last repetition (11 repetition), in order to investigate whether cross-sensitization developed. The results of the analyses showed that cross sensitization occurred in all the three dose groups. In fourth section of the study, the effects of amphetamine on nicotine-induced locomotor sensitization were investigated in naive mice. For this purpose, nicotine (0.5, 1 and 2 mg/kg) or saline were injected to mice (10 times at 2 day intervals). The analysis of the data obtained from experiments also showed that, 0.5, 1 and 2mg/kg doses of nicotine all resulted in locomotor sensitization. To these groups that were sensitized with nicotine, single dose of amphetamine (4mg/kg) was administered in the last repetition (1 1th repetition) in an attempt to see whether cross-sensitization developed between nicotine and amphetamine. The results of the analysis demonstrated that, cross-sensitization appeared in all three dose groups. In the present study, the demonstration of cross-sensitization between nicotine- caffeine and nicotine-amphetamine, led us to consider the fact that similar mechanisms might play a role in the development of addiction to these substances. Accordingly, a drug that will be developed for the treatment of addiction to one of these substances may also have a potantial benefit for the other substance.