12-15 yaş grubu öğrencilerinin katalog kullanımı: TED Ankara Koleji örneği
Catalog use by students at age of between 12-15: TED Ankara College example
  1. Tez No: 113410
  2. Yazar: DİDEM AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KURBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET Çocukların yetişkinlerden farklı bir düşünce yapıları olduğu ve bu farklılığın bilgi erişim sürecinde gösterdikleri bilgi arama davranışlarına yansıdığı bilinmektedir. Bu durum çocuklar için tasarlanan arayüzlerin yetişkinlerinkinden farklı özellikler taşıması gerekliliğini beraberinde getirmektedir. Kendileri için tasarlanmayan arayüzlerin çocukların bilgi erişim sürecinde gösterdikleri başarı düzeyini olumsuz yönde etkilemesi ise kaçınılmazdır. Bu araştırma kapsamında TED Ankara Koleji Vakfı Okulları ü. kademe öğrencilerinin (6., 7. ve 8. sınıflar) Oku! kütüphanesinde kullanılan ve yetişkinler için tasarlandığı bilinen çevrim içi katalogu kullanırken yaşadıkları güçlükler saptanmaya çalışılmış ve gerek araştırmadan elde edilen bulgular gerekse literatürden elde edilen bilgiler ışığında söz konusu arayüzün çocuklara uygun şekilde geliştirilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY it is known that chüdren's way of thinking Is more different than aduits and this difference reflects îo the inforrnation seeking behaviours during the information seeking process. This situation requires the fact that the user interfaces which are designed for children ought to be different than the ones designed for aduits. !t is unevitable that unsuitable user interface wil! definitely affect the students1 level of success negatively. !n this research, the difficulties that secondary school (6th, 7th and 8th grades) students of TED Ankara Coüege are faced while using the önüne catalog which was designed for aduits are tried to be defined. With the light of both result of this reseach and the information from the related literatüre, some suggestion were given about how to improve the interface for a better use by students.