Nikotin bağımlılığında nitrik oksit etkisinin farelerde lokomotor etkinlik ölçümü ile incelenmesi
Investigation of the effect of nitric oxide on nicotine dependence by the measuremant of locomotor activity in mice
- Tez No: 113408
- Danışmanlar: PROF. DR. SİREL KARAKAŞ, DOÇ. DR. TAYFUN UZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
11 ÖZET Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi Deneysel Psikoloji Uzmanlık Alam ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) işbirliği ile GATA Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı, Deneysel Psikofarmakoloji Araştırma Ünitesi'nde Ekim 2001 - Mart 2002 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı; nitrik oksit sentaz (NO S) inhibitörü olan NG-nitro-arginine-methyl-ester (L-NAME)'in, farelerde nikotinle uyarılmış lokomotor duyarlılaşma üzerindeki etkisini incelemektir. Böylece, nikotinle uyarılmış lokomotor duyarlılaşmada ve/veya nikotin bağımlılığında nitrik oksit (NO) 'in olası etkisi incelenmiştir. Çalışmalar üç bölümde gerçekleştirilmiştir. Çalışmalarda denek olarak 96 erişkin dişi fare (26-36 g) kullanılmıştır. Denekler gruplara (n=8) seçkisiz olarak atanmıştır. Farelerin yatay, dikey ve yer değiştirme etkinlikleri kaydedilmiştir. Sonuçlar yatay, dikey ve yer değiştirme etkinlilerinin toplamı (toplam lokomotor etkinlik) olarak ifade edilmiştir. Her bir deneğin lokomotor etkinlik (LME) ölçümleri 30 dakika süreyle yapılmıştır. Sonuçların istatistiksel olarak değerlendirilmesinde varyans analizi (Analysis of Variance: ANOVA) kullanılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde lokomotor duyarlılaşma için nikotinin etkili dozu belirlenmiştir. Bu amaçla, şalin ve nikotin (0.5, 1.0 ve 2.0 mg/kg) farelerin karın zan içine (intraperitoneal: i.p.) enjekte edilmiştir. Şalin ve nikotin enjeksiyonunun hemen ardından fareler LME kafesine konmuştur. Nikotin (0.5-2.0 mg/kg) farelerin lokomotor etkinliğinde anlamlı artışlar meydana getirmiştir. Çalışmada 1.0 mg/kg nikotin dozu, LME üzerinde en etkili doz olarak bulunmuştur. Böylece, duyarlılaşma çalışmaları için nikotinin bu dozu seçilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, farelerde nikotinle uyarılmış lokomotor duyarlılaşma üzerine L-NAME'in etkileri değerlendirilmiştir. Bunun için, farelere nikotin (1.0 mg/kg) enjeksiyonundan 20 dakika önce şalin ve L-NAME (15, 30 ve 60 mg/kg) enjekte edilmiştir. Nikotin enjeksiyonunun hemen ardından fareler LME kafesine konmuştur. L-NAME (15-60 mg/kg) nikotinle uyarılmış lokomotorm duyarlılaşmayı engellemiştir. L-NAME'in 15 ve 30 mg/kg'lık dozları, nikotinle uyarılmış lokomotor duyarlılaşma üzerinde en etkili dozlar olmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde, daha önce herhangi bir çalışmada kullanılmamış (naive) farelerin LME'si üzerine L-NAME'in etkileri incelenmiştir. Bunun için, farelere şalin enjeksiyonundan 20 dakika önce şalin ve L-NAME (15, 30 ve 60 mg/kg) enjekte edilmiştir. Şalin enjeksiyonunun hemen ardından fareler LME kafesine konmuştur. L-NAME farelerin lokomotor etkinliği üzerinde anlamlı bir fark meydana getirmemiştir. Çalışmanın sonuçları, nikotinle uyarılmış lokomotor duyarlılaşmanın bir NOS inhibitörü olan L-NAME tarafından engellediğini göstermiştir. Sigara içme veya sigara bağımlılığı dünyada en yaygın psikososyal problemlerden biridir. Çalışmamızın sonuçlan NO'nun nikotin bağımlılığında önemli bir etkiye sahip olabileceğine ve L-NAME gibi NOS inhibitörlerinin gelecekte nikotin bağımlılığının tedavisi için potansiyel ilaçlar olabileceğine de işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study has been performed in Experimental Psychopharmacology Research Unit, Department of Medical Pharmacology at Gülhane Military Medical Academy (GMMA) with a collaboration of Experimental Psychology Specialization Area at Hacettepe University between October 2001 and March 2002. The purpose of the present study is to investigate the effects of N^nitro-arginine -mehyl-ester (L- NAME), a nitric oxide synthase (NOS) inhibitor, on nicotine-induced locomotor sensitization in mice. Thus, a possible effect of nitric oxide (NO) in nicotine-induced locomotor sensitization and/or nicotine dependence has been studied. The study was performed in three sections. Ninety-six adult female mice (26-3 6g) were used as subjects in the studies. The subjects were assigned into various individual groups randomly (n= 8 for each group). Horizontal, vertical and ambulatory activities of the mice were recorded. The results were expressed as a total of horizontal, vertical and ambulatory activities (total locomotor activity). Measurements of locomotor activity for each subject were performed for 30 min. Analysis of variance (ANOVA) was used for statistical analysis of the results. In the first section of the study, the effective dose of nicotine for locomotor sensitization was determined. For this purpose, saline and nicotine (0.5, 1.0 and 2.0 mg/kg) were injected to mice intraperitoneally (i.p.). Immediately following saline and nicotine injections, mice were put into the locomotor activity cages. Nicotine (0.5-2.0 mg/kg) produced significant increases in the locomotor activity of the mice. 1.0 mg/kg nicotine was found to be the most effective dose on the locomotor activity. Thus, this dose of nicotine was selected for the sensitization studies. In the second section of the present study, the effects of L-NAME on nicotine (1.0 mg/kg)-induced locomotor sensitization in mice was evaluated. For this pupose, saline and L-NAME (15, 30 and 60 mg/kg) were injected to mice 20 min before nicotine (1.0 mg/kg). Immediately following nicotine injections, mice were put into the locomotor activity cages. L-NAME (15-60 mg/kg) blocked the nicotine-induced locomotor sensitization. L-NAME at doses of 15 and 30 mg/kg were found to be the most effective on the nicotine-induced locomotor sensitization. The effects of L-NAME on locomotor activity was investigated in naive (no nicotine injected) mice in the third section of the present study. For this pupose, saline and L-NAME (15, 30 and 60 mg/kg) were injected to mice 20 min before saline injection. Immediately following saline injections, mice were put into the locomotor activity cages. L-NAME did not produce any significant changes on the locomotor activity of the naive mice. The results of the study showed that nicotine-induced locomotor sensitization was blocked by L-NAME, a NOS inhibitor agent, pretreatment. Smoking or nicotine dependence is the one of the most widespread psychosocial problems. The results of the present study indicate that NO may have an important effect in nicotine dependence and NOS inhibitor agents such as L-NAME may be potential drugs for the treatment of nicotine dependence in future.