Azerbaycan'ın üye olduğu bölgesel işbirliği anlaşmaları ile daha derin bütünleşme olasılığının sanayii sektörleri üzerindeki etkileri
The effects of regional cooperation agreements to which Azerbaijan belongs and which carries the probablity of developing into more deep economic integration on industrial sectors of Azerbaijan
- Tez No: 113411
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU AKKOYUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Azerbaycan'ın üye olduğu bölgesel işbirliği anlaşmalarından hangisinin daha derin bir ekonomik bütünleşmeye dönüşüp dönüşmeyeceği belirlendikten sonra, daha derin bir ekonomik bütünleşmeye dönüşme olasılığı olan sözkonusu anlaşmaların Azerbaycan sanayii sektörleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, sözkonusu anlaşmalardan yalnızca BDT ve AB ile yapılan anlaşmaların daha derin bir ekonomik bütünleşmeye dönüşme olasılığının olduğu belirlenmiştir. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Viner (1950) ile başlayan ve gümrük birliğinin kaynak dağılımı etkilerini inceleyen geleneksel gümrük birliği teorisi incelenecektir, ikinci bölümde ise, yeni ekonomik bütünleşmeler teorisi incelenecektir. Üçüncü bölümde, Azerbaycan'ın genel ekonomik durumu değerlendirilecek ve üye olduğu bölgesel işbirliği anlaşmaları ayrı ayrı incelenecektir. Bölgesel işbirliği anlaşmaları incelenirken, bu işbirliği anlaşmalarından hangisi ile daha derin bir ekonomik bütünleşmenin sözkonusu olabileceği belirlenecektir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, BDT ile gümrük birliğinin veya AB ile serbest ticaret bölgesinin Azerbaycan sanayii sektörleri üzerindeki etkileri incelenecektir
Özet (Çeviri)
uı SUMMARY This study aims at determining the most serious of regional cooperation agreements to which Azerbaijan belongs and which carries the probablity of developing into more stronger structure and then to analyse the effects of those agreements on the industrial sectors of Azerbaijan. It is shown then, only agreements with the desired probablity are those made with CIS and EU. This study is divided into four parts. In the first part, the traditional customs union theory, which begins with Viner (1950) and analyses the effects of source distribution of customs union, is discussed. In the second part, the new economic integration theory is analysed. The third part contains evaluations on Azerbaijan's general economic situation and discusses the regional cooperation agreements one by one to which Azerbaijan belongs. In the course of discussion, the agreements which can lead to more serious economic unification is determined. At the last part, the probable effects of customs union with CIS and free trade agreement with EU on Azerbaijan's industrial sectors are analysed.