Cumhuriyetin ilk yıllarının romanımıza yansıması (1923-1938)
The Reflections of the first years of Turkish republic in novels
- Tez No: 113412
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABİDE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
ÖZET Ulusal bağımsızlık mücadelesinin kazanılmasından sonra 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet ilân edilerek çağdaş ve yeni Türkiye kurulmuştur. Cumhuriyet, köklü bir düzeni ve siyasal yapı değişikliğini beraberinde getirdiğinden, daha çok batıdan gelen unsurların da etkisiyle, kültürel yapımızda ve sosyal hayatımızın her alanında bir değişime neden olmuştur. Cumhuriyet' in ilk yıllarından beri süregelen bu hızlı değişmeler yazarlarımızı da etkilemiştir. Toplumun aynası görevini üstlenen aydınlarımız, değişmelerin toplumu nasıl ve ne kadar etkilediklerini eserleriyle yansıtmışlardır. Bu çalışmanın konusunu, Cumhuriyet'in ilanından Atatürk'ün ölümüne kadar olan süreçte, toplumda yaşanan değişmelerin romanımıza yansıması oluşturur. Çalışmamızda, her yazarın toplumdaki değişmeleri değerlendirişi farklı açıdan olacağından bir yazarın romanını ele almak yerine, dönemin değişik yazarlarının değişik romanları incelenmeye çalışılmıştır. 1923-1938 yıllan arasında yayımlanan romanlardan yazarlarımızın din, eğitim, kadın, Anadolu, yeni yaşayış tarzı, halk-aydın ilişkisi ekonomik ve ahlâki meseleler gibi konular üzerinde yoğunlaştıkları görülür. Yazarlardaki ortak nokta, Osmanlı İmparatorluğu' nun çağdışı kurumlarının yıkılmasına ve Atatürk inkılâpları doğrultusunda kurulan Türk toplumunun yapısının değişmesine olumlu bakmalarıdır. Devrin ruhu, seçilen romanlarda açıkça görülmektedir. Bu nedenle de Cumhuriyet dönemini konu olan romanlarımız edebiyatımız açısından önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Turkish republic was declared on October 29 th 1923 and the new and contemporary Turkey was found after gaining the national independence struggle. The Republic brought a fundamental order and changes is political structure so in all fields of our cultural structure and social life there were many changes by the effects of the elements from the west. These guick changes extending from the first years of the republic effects our authors. Our intellectuals who undertakes the duty as the mirror of society shows that how these changes effects the society in their works. The subject of this study is the reflections of the changes in the time from the foundation of the Republic to the death of Atatürk. In our study, different novels of different authors are examined instead of studying a novel as each author appraises the changes in society in different aspects. In the novels published between 1923 and 1938 we saw that our authors had been dwelled in religion, education, woman, Anatolia, a new life style, people intellectual relation and moral subjects. The common point in our authors, they all approves the demolition of the anti- contemporary societies of Ottoman Empire and the changes in the structure of the Turkish society founded by the directions of the Revolutions of Atatürk. The essence of this period is seen clearly in the novels which mentions the Republic Period, are very important in our literature.