Anlamlı gruplandırma stratejisinin okuduğunu anlamaya etkisi
The Effects of chunking strategy on reading comprehension
- Tez No: 113414
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu araştırmada okuma stratejilerinden anlamlı gruplandırma stratejisinin, İngilizce okuduğunu anlamaya etkisi incelenmiştir. Araştırma, 2001-2002 öğretim yılı, güz ve bahar dönemlerinde, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı, I. ve II. Öğretim Hazırlık Sınıflan Öğrencileriyle iki grupta yürütülmüştür. Öğrenciler deney ve kontrol gruplarına eş olasılıkla (random) atanmıştır. Toplam 36 öğrenciyle yürütülen araştırmada,“denk olmayan kontrol gruplu öntest-sontest deseni”kullanılmıştır. Deney grubunda okuma stratejilerinden anlamlı gruplandırma yöntemi işe koşulmuş, kontrol grubunda ise geleneksel yöntemle öğretim yapılmıştır. Denenceleri test etmek üzere“t”testi kullanılmıştır. Elde edilen bulguları şu şekilde özetlemek mümkündür. 1. Araştırmanın birinci denencesinin sınanmasından elde edilen sonuçlar incelendiğinde, denel işlemin {anlamlı gruplandırma stratejisinin işe koşulmasının), deney ve kontrol gruplarının erişi puanlan arasında anlamlı bir farklılık yarattığı görülmüştür. Bu durum, anlamlı gruplandırma stratejisinin, İngilizce okuduğunu anlama üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. 2. Araştırmanın l.a. denencesinin sınanmasından elde edilen sonuçlar incelendiğinde, anlamlı gruplandırma stratejisinin işe koşulmasının, deney ve kontrol gruplarındaki okuduğunu anlama becerisi yüksek olan öğrencilerin erişi puanları arasında anlamlı bir farklılık yaratmadığı görülmüştür. Bu durum, anlamlı gruplandırma stratejisinin, okuduğunu anlama becerisi yüksek olan öğrencilerde, İngilizce okuduğunu anlama açısından etkili olmadığını göstermektedir. 3. Araştırmanın l.b. denencesinin sınanmasından elde edilen sonuçlar incelendiğinde, anlamlı gruplandırma stratejisinin işe koşulmasının, deney ve kontrol gruplarındaki okuduğunu anlama becerisi düşük olan öğrencilerin erişi puanları arasında anlamlı bir farklılık yarattığı görülmüştür. Bu durum, anlamlı gruplandırma stratejisinin, okuduğunu anlama becerisi düşük olan öğrencilerde, İngilizce okuduğunu anlama açısından etkili olduğunu göstermektedir.4. Araştırmanın ikinci denencesinin sınanmasından elde edilen sonuçlar incelendiğinde, denel işlemin (anlamlı gruplandırma stratejisinin işe koşulmasının), deney ve kontrol gruplarının kalıcılık puanları arasında anlamlı bir farklılık yarattığı görülmüştür. Bu durum, anlamlı gruplandırma stratejisinin, kalıcılık üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. 5. Araştırmanın 2.a. denencesinin sınanmasından elde edilen sonuçlar incelendiğinde, anlamlı gruplandırma stratejisinin işe koşulmasının, deney ve kontrol gruplarındaki okuduğunu anlama becerisi yüksek olan öğrencilerin kalıcılık puanlan arasında anlamlı bir farklılık yaratmadığı görülmüştür. Bu durum, anlamlı gruplandırma stratejisinin, okuduğunu anlama becerisi yüksek olan öğrencilerde, kalıcılık açısından etkili olmadığını göstermektedir. 6. Araştırmanın 2.b. denencesinin sınanmasından elde edilen sonuçlar incelendiğinde, anlamlı gruplandırma stratejisinin işe koşulmasının, deney ve kontrol gruplarındaki okuduğunu anlama becerisi düşük olan öğrencilerin kalıcılık puanları arasında anlamlı bir farklılık yarattığı görülmüştür. Bu durum, anlamlı gruplandırma stratejisinin, okuduğunu anlama becerisi düşük olan öğrencilerde, kalıcılık açısından etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The present study aims at determining the effects of one of those reading strategies, namely, chunking on the reading comprehension of learners of English. The study has been conducted mainly over two groups of learners; the preparatory class students at the department of English Language Teaching of the Faculty of Education of 19 Mayıs University. The learners has been assigned to experimental and control groups randomly. The study has employed non-equivalent control group pretest-posttest design where the number of subjects was a total of 36. While chunking is implemented in reading classes of the experimental group, the control group continued with their traditional reading classes. To test the hypotheses, we employed“student t test”. The main conclusions of the study can be summarised as in the following: 1. Testing the first hypothesis ( the implementation of chunking) has yielded significant differences among the achievement scores of the groups. This indicates that chunking, as an effective reading strategy, has improved the reading skills of the learners of English. 2. When we closely examine the results derived from testing the hypothesis La., we conclude that implementation of chunking has no immediate impact on those subjects who are already effective readers, as the achievement scores of such learners in both the control and experimental group proved no significant differences. This can be taken as an indication of the fact that chunking strategy has no role to play in increasing reading skills of those learners who have already achieved high-level reading comprehension proficiency. 3. The analysis of the results derived from testing the hypothesis Lb., proved the opposite of the above conclusion in that, the achievement scores of the subjects in different groups revealed significant differences when poor readers are considered. Thus, in contrast with the effective readers, the implementation of chunking strategy has an important role to play on theIV reading comprehension of those learners with low-level reading comprehension proficiency. 4. Analyses of the results achieved from testing the second hypothesis of the study have indicated that implementation of chunking yields significant differences among the retention scores of the groups. This again shows that chunking is effective on retention. 5. When we examine the results derived from testing the hypothesis 2.a., we again see that implementation of chunking proved no significant differences among the retention scores of competent readers in both groups. This clearly points to the fact that chunking has no impact on the retention of students with high-level reading comprehension proficiency. 6. Results from the hypothesis 2.b. further indicated that implementation of chunking, as a strategy in reading comprehension is effective with the poor readers as their scores of retention differ significantly from each other.