Hisse senedi gruplandırma duyurularının hisse senedi piyasa fiyatına etkisi Borsa İstanbul üzerine bir uygulama
The effect of share grouping announcements on the share price an application on Borsa Istanbul
  1. Tez No: 739082
  2. Yazar: KEMAL ŞAKRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Etkin piyasa kavramı ilk olarak Fama (1965) tarafından ortaya konulmuştur. Piyasaya ulaşan bilgilerin, eş zamanlı ve tam olarak tüm hisse senetlerinin fiyatlarına yansıdığı piyasalar etkin piyasa olarak tanımlanmaktadır. Etkin piyasa yapısında tüm bilgiler tüm katılımcılara açıktır. Bilgiler hisse senedi fiyatlarına eş zamanlı yansıdığı için etkin olan bir piyasada anormal bir gelir sağlanması beklenmemektedir. Yatırımcılar karlarını maksimum seviyeye çıkartabilmek için yatırım yapmaktadır ve piyasada var olan, geçmiş ya da yeni giren bilgi ve duyuruları bu amaçları doğrultusunda kullanmak istemektedir. Diğer taraftan, piyasadaki bilginin nasıl kullanıldığı da önemlidir. Davranışsal finans, piyasadaki bilgi ile yatırımcının karar verme süreci arasındaki bağlantıyı incelemektedir. Yatırımcının karar alma sürecinde bilgiyi ne derece etkili kullandığı, verilen kararlarda yatırımcının nelerden etkilendiği, hangi faktörlerin karar alma sürecini belirlediği ve yatırımcının finansal kararlarda nasıl davrandığı davranışsal finans ile ortaya koyulmaktadır. Bu kapsamda, hisse senedi gruplandırma duyuruları da bu kapsamda incelenerek, farklı pay yapılarına geçişlerde yapılan duyuruların hisse senedi fiyatı üzerindeki olası etkilerini ortaya koyabilmek adına, Borsa İstanbul tarafından 01.07.2021 – 03.01.2022 tarihleri arasında pazarları değişen ve veri devamlılığı olan 110 şirkete ait duyuru dikkate alınarak Event Study yöntemi ile bu amaca ulaşılmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulgulara genel olarak bakıldığında yukarı yönlü ilgili pazarı değişen hisse senetlerinde, duyuru günü %5 düzeyinde İstatiksel olarak anlamlı ortalama anormal getiri (AAR) tespit edilirken, aşağı yönlü pazar hareketleri gösteren hisse senetlerinin duyuru günü negatif ancak istatiksel olarak anlamlı olmayan AAR gözlemlenmiştir. Diğer taraftan farklı inceleme pencerelerinde negatif ve pozitif yönlü kümülatif değerlerin bir trend takip etmediği ortaya çıkarken, toplam inceleme dönemindeki negatif kümülatif ortalama anormal getiriler (CAAR) dikkat çekmiştir. Elde edilen bulguları birlikte değerlendirdiğimizde istatiksel olarak anlamlı değerlerin varlığı piyasanın bu duyurular noktasında etkin olmadığı sonucunu çıkartmıştır. Ayrıca piyasa katılımcıları tarafından yukarı veya aşağı yönlü pazar değişimlerinden hisse senedi fiyatları üzerinde bir etkileşimin varlığının tespit edilmesi dikkate alınabilir bir bilgi seti olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of efficient market was first introduced by Fama (1965). Markets where the information reaching the market is reflected simultaneously and exactly on the prices of all stocks are defined as efficient markets. In an efficient market structure, all information is open to all participants. Since the information is reflected simultaneously on the stock prices, it is not expected to provide an abnormal income is not expected in an efficient market. Investors invest in order to maximize their profits and they want to use existing, past or new information and announcements in the market for this purpose. How the information in the market is used is also important. Behavioral finance studies the link between market knowledge and investor decision making. Behavioral finance reveals how effectively the investor uses the information in the decision-making process, how the investor is affected by given decisions, which factors determine the decision-making process, and how the investor behaves in financial decisions. Between 01.07.2021 - 03.01.2022 stock grouping announcements are also examined in this context, in order to reveal the possible effects of the announcements made on the transition to different share structures on the stock price, by considering the announcements of 110 companies which have data continuity and changed markets . This aim was tried to be achieved with the Event Study method. When the findings are examined in general, a statistically significant average abnormal return (AAR) was detected at the level of 5% on the announcement day in the stocks with upward relevant market changes. While a negative but statistically insignificant AAR was observed on the announcement day of the stocks with downward market movements. On the other hand, negative and positive cumulative values did not follow a trend in different review windows, while negative cumulative mean abnormal returns (CAAR) were took attention in the total review period. When we evaluate the findings together, the existence of statistically significant values has concluded that the market is not efficient in these announcements. In addition, the determination of the existence of an interaction on stock prices due to upward or downward market changes is presented as an information set that can be considered by market participants.