A Advanced spoken course syllabus for the first year second semester students in ELT departments
İngiliz dili eğitimi birinci sınıf ikinci dönem öğrencileri için önerilen ileri düzeyde konuşma dersi müredatı
  1. Tez No: 113415
  2. Yazar: PERİHAN ÇAYIREZMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 469
Özet
IV ÖZET Bilindiği gibi, ülkemizde yüksek öğrenimdeki bütün derslerin içeriğine karar veren ve bunları onaylayan merci Yüksek Öğretim Kurulu'dur. Son yıllarda bazı derslerin içeriğinde birtakım değişiklikler olmuştur. İçeriği yenilenen diğer birçok dersten biri de İngiliz Dili Eğitimi Bölümü birinci sınıf ikinci dönem öğrencileri için hazırlanan ileri düzey konuşma dersidir. Dersin yeni içeriği yanıtlanması gereken birçok soruyu da beraberinde getirmiştir. Çoğu yabancı dil öğretmeni ve eğitimcisi mevcut materyallerin yeni programa ne derece uygulanabilir olduğunu sorgulam ıştır. Mevcut içerik için belirlenen amaçların ve hazırlanan aktivitelerin dersin yeni içeriğine göre uyarlandığı takdirde ne denli etkili olacağı, üzerinde durulan diğer bir konudur. Yüksek Öğretim Kurulunca ortaya konan yeni tanım gereği, ileri düzey konuşma dersinin içeriği ile ilgili olarak birtakım yenilikler ve değişiklikler yapılması gerekliliği açıkça ortaya çıkmıştır. Ancak yeni programın amaçlarını ve gereklerini tam anlamıyla karşılayacak uygun bir kitap şu an için piyasada bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı; İngiliz Dili Eğitimi Bölümü birinci sınıf ikinci dönem öğrencilerine yönelik ileri düzey konuşma dersinin yeni içeriğine uygun kitap ya da materyal konusundaki eksikliğin giderilmesine yönelik bir program önermektir. Bu çalışma, söz konusu dersin Yüksek öğretim Kurulu'nca sunulan yeni tanımına uygun olarak öğrenci ve öğretmenlerin gereksinimleri belirlenerek ve değerlendirilerek hazırlanmıştır. Hazırlanan öğretmen ve öğrenci anketleri Eskişehir Anadolu Üniversitesinde uygulanan pilot çalışma ışığında yeniden değerlendirilmiş ve kısmen değiştirilerek Türkiye'nin önde gelen beş üniversitesinde uygulanmıştır. Bunlar Hacettepe, Orta Doğu Teknik, Gazi, 19 Mayıs ve 9 Eylül Üniversiteleridir. öğrenci ve öğretmenlerin ileri seviyede konuşma dersinden neler bekledikleri belirlendikten sonra, hazırlanacak program ile ilgili bir fikir edinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü programın bazı tanımlarını ve program geliştirmenin gerekliliğini incelemenin yanı sıra, program geliştirmeden önce gereksinim analizi yapma konusuna da değinip, bugüne kadar ortaya çıkan çeşitli program geliştirme yöntemlerine ışık tutmaktadır.Bunlara ek olarak, ikinci bölümde genel olarak konuşma becerisi ile ilgili geniş bir kaynak taraması yapılmıştır. Konuşma becerisinin yabancı dil derslerindeki rolü belirtilerek temel akım, yöntem ve teknikler açısından değerlendirilmesine yer verilmiştir. Teknikler değerlendirilirken, her konuşma aktivitesi için üç örnek verilecektir. Bu aktiviteler her ne kadar sadece örnek olarak verilse de ileri-orta ve üst düzey öğrencilere yönelik olmasına özen gösterilmiştir. İkinci bölümün devamında, konuşma becerisi ve bunun alt becerileri detaylı bir biçimde işlenmiş olup izleyen bölümlerde dinleme ve not alma becerileri ile bunların alt becerileri de ele alınmıştır. Bölümün sonunda, dil becerilerinin öğretilmesi sırasında becerilerin bir bütün olarak kullanılmasının önemi göz önünde bulundurularak, konuşma becerisinin diğer dil becerileri, dilbilgisi ve kelime öğretimi ile birlikte kullanımı işlenmiştir. Çalışmada izlenilen yönteme üçüncü bölümde yer verilirken, dördüncü bölüm veri analizine ayrılmıştır. Beşinci bölümde ise ilk olarak, ders materyalinin özellikleri listelenerek on ünitelik bir ders programı önerilmiştir. Söz konusu bölüm bu tezde nelerin yeni olduğunu ortaya koymaktadır. Son bölümde ise araştırmanın sonuç kısmı yer almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As it is known, the Council of Higher Education determines and approves all the course descriptions of Higher Education. In recent years, there have been some changes in the description of some of the courses. Advanced Spoken Course for the first year second term ELT students was among many of those courses for which a new course description was suggested. The new course description brought out some questions that should be answered. Many of the foreign language teachers and educators have started to question the extent to which the former course books or materials were applicable for the new program. Another issue of concern was the effectiveness of the objectives written and the activities designed for the former courses when one is to adapt them to the new program. Therefore, it was obvious that some modifications needed to be done concerning the former Advanced Spoken Course when the new course description provided by the Council of Higher Education is taken into account. Thus, the necessity of finding new books or materials to fit in with the objectives of the new program was seen. A market research to find books in accordance with the new course description revealed that no book was perfectly suitable to meet the requirements of the course mentioned above. In order to remedy the deficiency concerning the suitable materials or the course book, the researcher has established the objective of the study as a syllabus design for the Advanced Spoken Course for the first year second term ELT students. The research covers the syllabus design based on the requirements of the Council of Higher Education, and the obtaining and evaluation of the needs analysis of the students and the teachers. After the questionnaires for the teachers and the students were designed, in the light of the pilot study conducted in Eskişehir Anadolu University, the questionnaires were partially revised. Next, the questionnaires were administered in five distinguished universities in Turkey. The universities are namely as follows: Hacettepe University, Middle East Technical University, Gazi University, Ondokuz Mayıs University, and Dokuz Eylül University.Ill Having seen what the learners and the teachers expect from an Advanced Spoken Course, the researcher has an idea of the syllabus type to be used. The second chapter of the study provides some definitions of syllabus and the need for a syllabus design. Furthermore, this chapter also focuses on the necessity for a needs analysis before the syllabus design. This chapter will shed light on the emergence of different syllabus types. Moreover, in the second part of the second chapter the literature concerning the speaking skill in general will be given. Next, after the role of speaking skill in foreign language classes is mentioned, the speaking skill will be reviewed from the perspective of major approaches, methods and techniques. On reviewing the techniques, three examples for each oral activity will be provided. Despite the fact that these activities are provided only as sample ones, the researcher has paid special attention to include activities that are designed for the levels of upper intermediate and advanced. The speaking skill and its sub-skills are examined in detail in the following pages of Chapter 2. Next, the listening and note taking skills and their sub-skills are focused on. As integration of the language skills while teaching them is an indispensable issue, the last part is devoted to the integration of the speaking skill with the other language skills in addition to grammar and vocabulary. In Chapter 3, the methodology of the study is discussed while Chapter 4 is devoted to data analysis. As for Chapter 5, first the characteristics of the suggested units is listed, next a ten-unit-syllabus is suggested. This chapter is in a way is the justification of what is new in this thesis. In the last chapter, the conclusions of this research are stated.