İşletme etiğinde Makyavelizm: Görsel basın haber programları işgörenlerinin Makyavelizm düzeylerini belirlemeye yönelik bir çalışma
Machiavellianism in business ethics: A study for determining the Machiavellistic levels of television news programs employees
- Tez No: 113422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE ERGENELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
11 ÖZET Günümüzde işletmeler kendilerini; rakiplerine karşı rekabetçi üstünlük yaratmak, müşteri bağlılığını sağlamak, uzun dönemde kar etmek gibi sebeplerden dolayı, etik sorgulamalara daha fazla önem vermeye zorunlu hissetmektedirler. Bu etik sorgulamalar birçok önemli konuyu kapsamaktadır. Bu başlıklardan bir tanesi de makyavelizmdir. Makyavelist bireylerin amaçlan doğrultusunda her türlü davranışı etik kaygılar taşımadan gerçekleştirebilecekleri endîşesi bu davranışın sınırlanmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Makyavelist davranışın her sektörde etik açıdan sorgulanması önem taşımaktadır. Ancak, televizyon kanallarının büyük kitlelere çok kısa zamanda ulaşabilme yeteneklerinin onlara verdiği güç sebebiyle, medya sektöründe bu sorgulamanın ayrıca bir öneme sahip olduğu düşünülmektedir. Çünkü bu yetenekleri ile televizyon kanalları kendi amaçlan doğrultusunda bireyleri, haberlerin taraflı verilmesi, sansürlenmesi ve çarpıtılması gibi yöntemlerle yönlendirebilmektedirler. Bu çalışmada medya sektöründeki kanallarda çalışan bireylerin makyavelizm ve etik olma düzeyleri incelenerek aralarında bir ilişkinin olup olmadığı ortaya konmak istenmiştir. Ayrıca, etik ve makyavelizm düzeylerinin demografik özelliklerle bir ilişkisinin olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın kısıtlan sebebiyle bireylerin etik ve makyavelizm düzeyleri arasındaki ilişki test edilememiştir. Medya sektöründe çalışan bireylerin makyavelizm düzeylerinin orta noktanın altında kaldığı gözlemlenmiştir. Bu durum medya sektöründe çalışan bireylerin düşük düzeyde makyavelist olduklarını göstermektedir. Ayrıca çalışma bulgulan ele alınan örneklem için, bireylerin makyavelizm düzeylerinin demografik değişkenlerden etkilenmediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In today's world, it is more essential for businesses to examine ethical issues. These ethical issues include a lot of topics. One of them is machiavellianism. As the machiavellistic people believe that ends can justify means without considering ethical issues, machiavellianism has to be restricted by the businesses. It is important to examine the machiavellistic behavior from the ethical point of view in every sector. As the television channels have the power of reaching a lot of people in a very short time, it is thought that, this examination has a particular importance for media sector. As a consequence of, these special features television channels can manipulate people by giving the news from a specific viewpoint, or censoring the news. In this study, the relationship between machiavellistic level of behavior and ethical judgments of people who work in the media sector has investigated. The relationship between the demographic variables and the machiavellistic level and ethical judgments of the sample has also investigated. The relationship between the ethical judgments and the machiavellistic level of people could not been investigated because of the limitations of the study. The findings of the study showed that the machiavellistic level of people who work in the media sector is under the theoretical mid point, which means that the sample of the study is not high machiavellian. The finding» also showed that there is not any relationship between the machiavelistic level of people and demographic variables.