Çoktan seçmeli testlerde test maddelerini cevaplama davranışlarının, madde ve öğrenci özelliklerine göre nasıl bir değişim gösterdiğinin incelenmesi
How the answering behavior varies according to the characteristics of the students and the test items raised in the multiple choice tests
- Tez No: 113426
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜLYA KELECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ii ÖZET Bu araştırmada çoktan seçmeli testlerde, test maddelerini cevaplama davranışlarının, madde ve öğrenci özelliklerine göre nasıl bir değişim gösterdiği incelenmiştir. Araştırma, ilköğretime devam eden 111 kişilik öğrenci grubu üzerinde yapılmıştır. Matematik dersinde“oran- orantı”konusuna yönelik 30 maddelik bir test hazırlanmıştır. Ayrıca öğrencilerin test maddelerini cevaplandırırken gösterebilecekleri olası cevaplama davranışları belirlenerek Öğrenci Cevaplama Davranışları Formu (ÖCDF) oluşturulmuştur. Öğrencilere matematik testi ile birlikte ÖCDF verilmiştir. Öğrenciler her matematik sorusunu cevaplandırdıktan sonra soruyu hangi cevaplama davranışı göstererek yanıtladıklarını ÖCDF'na işaretlemişlerdir, öğrencilerin yanıtlardan yararlanarak her soruyu nasıl yanıtladıklarına ilişkin frekans ve yüzdeler hesaplanmıştır. Hazırlanan matematik testine verilen cevaplardan, öğrencilerin puanları ile testteki maddelerin güçlük indeksleri ve ayırıcılık gücü indeksleri hesaplanmıştır. Test maddeleri, madde güçlük indekslerine göre 0 - 0,39 ; 0,40 - 0,60 ; 0,61 - 1 gruplarına, madde ayırıcılık gücü indekslerine göre 0 - 0,29 ;0,30 - 0,39 ; 0,40 ve yukarısı gruplarına, öğrenciler de test puanlarına göre alt, orta ve üst gruba ayrılmıştır. Oluşturulan her bir grup için ÖCDF'na yararlanarak test maddelerini cevaplama davranışlarına ilişkin frekans ve yüzdeler hesaplanmıştır.Uygulamanın ardından yapılan analizler sonucunda, test maddeleri güçleştikçe öğrenciler soruları cevaplarken“Soruyu okudum ve çözdüm, bulduğum sonucu seçeneklerden bulup işaretledim”cevaplama davranışı yanında soruyu çözüp, çözümü bulamadıkları için soruyu boş bırakma, seçeneklerden soruyu çözme, seçenekleri eleyerek soruyu cevaplama, soruyu çözmeden ve seçeneklere yönelmeden herhangi bir seçeneği işaretleme ya da soruyu çözemeyeceklerini düşündükleri için boş bırakma davranışlarına yöneldikleri görülmüştür. Farklı madde ayırıcılık gücü indeksine sahip olan test maddelerini öğrenciler cevaplarken en çok“Soruyu okudum ve çözdüm, bulduğum sonucu seçeneklerden bulup işaretledim”cevaplama davranışına yöneldikleri gözlenmiştir. Maddelerin ayırıcılık gücünün artmasının öğrencilerin soruları cevaplama davranışlarında fazla değişikliğe neden olmadığı gözlenmiştir. Testten alınan puanlar düştükçe öğrencilerin,“Soruyu okudum ve çözdüm, bulduğum sonucu seçeneklerden bulup işaretledim”cevaplama davranışı yerine soruyu çözüp, çözümü bulamadıkları için soruyu boş bırakma, seçeneklerden soruyu çözme, seçenekleri eleyerek soruyu cevaplama, soruyu çözmeden ve seçeneklere yönelmeden herhangi bir seçeneği işaretleme ya da soruyu çözemeyeceklerini düşündükleri için boş bırakma cevaplama davranışlarını daha çok kullanılarak soruları cevaplandırdıkları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study shows how the answering behaviour varies according to the characteristics of the students and the test items raised in the multiple choice tests. The study covers 1 1 1 each students attending to primary school. A test which contain 30 questions has been prepared in the Mathematics lesson regarding the subject of“rate-ratio”. In addition, a Form for Answering Behaviours of the Students has been drawn up after determining the possible behavioural attitudes in answering the questions raised. The students have been given the mathematics test and the said form. The students have marked the corresponding behavioural attitude in the Form after answering each of the question. The frequencies and percentages have been calculated for the behavioural attitudes shown in answering each of the test items, using the answers given by the students in the Form. The item difficulty index and item discrimination index have been calculated through the students' grades using the answers given to the mathematics test. The item difficulty index has been categorised as 0-0,39; 0,40-0,60; 0,61-1 and item discrimination index has been grouped as 0-0,29; 0,30-0,39 and 0,4, - more and the students have been categorised as low, medium and high. For each group, the frequencies and percentages have been calculated for answering behaviour using the Form. As a consequence of the analysis made after the application it has been observed that the students answered questions as they become more and more difficult, through“I have read the question and solved it and I found the appropriate the answer and circled if method, together with solving the question, leaving the answer sheet blank as no available solution is found, solving the question through the answers, circling any of the answers withoutsolving the question and looking at the options or leaving the answer sheet blank considering that no available answer exists. In answering to the test items which contain discriminatory indices, it has also been noted that the students answered to such questions through ”I have read the question and solved it and I found the appropriate answer and circled if method. It has been observed that the ever increasing discriminatory power of the test items does not give way to any changes in the answering behaviour of the students. As the grades tend to decrease, it has been noted that the students answered the questions through solving the question, leaving the answer sheet blank as no available solution is found, solving the question through the answers, circling any of the answers without solving the question and looking at the options or leaving the answer sheet blank considering that no available answer exists, instead of "I have read the question and solved it and I found the appropriate answer and circled if method.