Oytun Turfanda'nın biyografisi ve eserleri
The biography and choreographies of Oytun Turfanda
- Tez No: 113445
- Danışmanlar: Y.DOÇ. MÜRİDE AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Biography
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ankara Devlet Konservatuarı, Bale Anasanat Dalı'nda, Yüksek Lisans Sanat Eseri Raporu olarak hazırlanmıştır. Araştırmada, Türk Balesi'nde önemli bir yere sahip olan koreograf Oytun Turfanda'nın biyografisi ve eserleri incelenmiştir. Bu çalışma sırasında Oytun Turfanda ile çalışmalarda bulunan sanatçı ve akademisyenlerin görüşlerine yer verilmiştir. Bu çalışmaya başlarken Oytun Turfanda ile yapılan ön görüşmede; sanatçı kimliğinin oluşum süreci, eğitimi döneminde kendisini etkileyen unsurlar, koreografiye yönelme sebepleri, bir eser üzerinde çalışmaya başlamadan önce ne tür bir çalışma dönemi geçirdiği, eserlerini kurgularken nasıl bir yöntem izlediği vb. sorulan yöneltmeyi düşündüğümüz kendisine iletilmiş idi. Ancak bu görüşmeden kısa bir süre sonra Oytun Turfanda'nın vefat etmiş olmasından dolayı, araştırmalar beraber çalıştığı sanatçılar ve belgeler üzerine yoğunlaştırıldı.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared as the Master's Degree Piece of Art Report for Hacettepe University, the Institute of Social Sciences, Ankara State Conservatory, Department of Stage Arts, Ballets Branch. In this research, the biography of Mr. Oytun Turfanda; who was one of the most reputant artists of Turkish Ballet with his, genuine choreographic pieces has been examined. It has also been referred to the opinions of artists and academicians who have worked with Mr. Turfanda. The research was planned to investigate progression of his artistic identity, the factos which led him towards to deal with choreography and his personal approach about preparation of his work and the way of doing choreography by an interview session. However; Mr. Turfanda has died on 25.12.2002 at the very early stage of this study. Since than research has been developed through published documents of his works and the informal essays of dancers and artists whom were worked with him.