Sınıf II, BI.I maloklüzyonların tedavisinde fonksiyonel aparey ve sınıf II elastik uygulamasının stomatognatik sisteme etkilerinin karşılaştırılması
The Comparison of the effects of functional appliance and class 2 elastics for the treatment of CI II, div.1 malocclusions on stomatognathic system
- Tez No: 80875
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ENACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Çalışmamızda maksillanın kafa kaidesine göre normal, ancak mandibulanın hem kafa kaidesine göre hem de maksillaya göre geride konumlandığı Sınıf II, bl.1 malokluzyona sahip, preadolösan dönemde 30 birey 2 gruba ayrılarak tedavi edilmiştir. 15 bireyden oluşan 1. Gruba California Bionatoru, 15 bireyden oluşan 2. Gruba ise Bioprogressive Tedavi prensiplerine uygun olarak alt-üst utility arklar yardımı ile Sınıf II elastik uygulanmıştır. Tedaviye başlamadan hemen önce ve tedavi sırasında Sınıf I molar ilişki sağlandıktan sonra hastalardan alınan lateral sefalogramlar ve standart transkraniyal Temporomandibuler eklem radyografları üzerlerinde ölçümler yaparak fonksiyonel aparey olarak kullanılan California Bionatoru ve Sınıf II elastik uygulamasının etkileri karşılaştırmıştır. Her iki tedavi yöntemi ile fonksiyonel apareylerin yaygın olarak bilinen dentoalveoler etkilerine benzer şekilde sonuçlar elde edilmiştir. Araştırma sonucunda saptanan başlıca sonuçlar; Sınıf II elastik grubunda, uygulanan sabit mekanikler nedeniyle alt keser intruzyonunda net bir artış olması, keser dişlerin inklinasyonlarının daha kontrollü olması, maksillanın uygulanan elastik nedeniyle aşağı ve geriye rotasyon yapma eğiliminde olması ve Bionator grubunda superior eklem genişliğinin artmış olmasıdır. ANAHTAR KELİMELER: Sınıf II, bl. 1 malokluzyon, California Bionatoru, Sınıf II elastik, Bioprogressive Tedavi. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our study, 30 patients, who had normal maxilla relative to cranial base and retrognathic mandible relative to both maxilla and cranial base with CI II, div. 1 malocclusion were treated in 2 groups. All patients were in preadolescent period of growth. The 1st group consisted of 15 patients. The patients in the 1st group were treated with California Bionator. The 2nd group consisted of 15 patients. The patients in the 2nd group were treated with upper and lower utility arches with Class II elastics appropriative to Bioprogressive Therapy. Lateral cephalometric headfilms and standard transcranial temporomandibuler joint radiographs were taken just before the beginning of the treatment and after Class I molar relationship was achieved. According to the analyses on these films, we evaluated and compared the treatment effects of both treatment procedure. The results of both treatment procedures are very similiar to that we can hope to get with functional appliances. As a conclusion, we found that in the 2nd group, lower incisor intrusion increased more than the 1st group. In the 2nd group, the control of the inclination of boh upper and lower incisors is better than the 1st group. In the 2nd group, maxilla has a tendency to rotate clockwise due to the Class II elastics applied. In the 1st group, the superior joint space increased much more than the 1st group. KEY WORDS: Class II, div.1 malocclusion, California Bionator, Class II elastics, Bioprogressive Therapy.