'Cheese Pot' olarak tanımlanan kaplar
As to defined 'Cheese Pot' ceramics
  1. Tez No: 113456
  2. Yazar: ÜMİT ÇAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ GÜNEL, PROF. DR. HAYAT ERKANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
“Cheese Pot”Olarak Tanımlan Kaplar başlığı altında sunulan bu çalışmada, Anadolu başta olmak üzere Ege Adaları, Yunanistan, Makedonya ve Romanya' da ele geçmiş olan“Cheese Pot”parçalan incelenmiştir. Anadolu' da Orta Kalkolitik Çağ' da görülmeye başlayan bu tip kaplar Eğe Adalarında Geç Neolitik Çağ' da oldukça yaygındır. Yunanistan, Makedonya ve Romanya'da ise Erken Tunç Çağı'nda karşımıza çıkmaktadır.“Cheese Pot”olarak tanımlanan kaplar malzeme ve teknik özelliklerine göre orta ve kaba nitelikli olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Bu iki grup içerisinde kaba nitelikli seramik grubu yoğunluk göstermektedir. İşlevsel açıdan oldukça tartışmalı bir özelliğe sahip olan“Cheese Pot”tipi kapların hangi amaçlar doğrultusunda üretildiği açıklık kazanmamıştır. Bununla birlikte bu tip kapların peynir üretiminde kullanıldığı görüşü yaygındır. Anadolu, Ege Adaları, Yunanistan ve Balkanlar olmak üzere geniş bir dağılım alanı gösteren ve oldukça uzun bir dönem boyunca kullanıldığı anlaşılan bu tip kaplarla ilgili ayrıntılı bir çalışma şimdiye kadar yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
This Study to present heading of the bottom, As to Defined“Cheese Pot”ceramics. This ceramics to show a broad distribution being Anatolia, Aegean Islands, Greece, Macedonia and Rumania. This type ceramics to be seen begin in the Middle Chalcolithic at the Anatolia.“Cheese Pots”rather distribution in the Late Neolithic Age at the Aegean Islands. As for to show in the Early Bronze Age at the Greece, Macedonia and Rumania.“Cheese Pots”separate for two group as the material and technique features. This group between coarse fabric is intensive, medium fabric being rare. Of“Cheese Pot”rather marked by debate of functional features. However, opinion distribution of this type ceramics to be used cheese production.