Türkiye ve İngiltere'deki ilköğretim matematik programlarının karşılaştırılması
A compersion of Turkish primary mathematics curriculum and English mathematics curriculum
  1. Tez No: 113455
  2. Yazar: CEVDET HARUN BÖKE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELEK DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, Türkiye İlköğretim Matematik Öğretim Programı ile İngiltere Matematik Öğretim Programı'nı karşılaştırarak benzerlik ve farklılıkları belirlemek üzere yapılmıştır. Araştırmada, varolan bir durumu olduğu gibi koyma amacı güdüldüğünden tarama modeli kullanılmış, evren ve örneklem tayinine gidilmemiştir. Öğretim programlan ve eğitim sistemleriyle ilgili bilgiler literatür taramasıyla, kütüphanelerden ve internet ortamından elde edilen belgelerden sağlanmıştır. Bu bilgiler“belge çözümleme (document analysis)”yöntemiyle değerlendirilerek araştırma için gerekli veriler elde edilmiştir. Hedeflerle ilgili veriler İngiltere Matematik Öğretim Programı'nın içerik yapısı baz alınarak tablolaştırılmış ve karşılaştırılmıştır. Eğitim durumlarıyla ilgili veriler içerik, nitelik, nicelik ve dersin işlenişine olan etkisi yönlerinde karşılaştırılmıştır. Sınama durumlarının karşılaştırılması sürecindeyse eğitim sürecindeki değerlendirme sistemleri ve sınama araçları karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular alt problemlere göre yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; 1. İngiltere Matematik Öğretim Programı'nda yer alan hedeflerin görece daha esnek bir yapıya sahip olduğu, matematiğin günlük yaşamda kullanımı ve problem çözme becerilerinin geliştirilmesine görece daha çok önem verdiği saptanmıştır. 2. İngiltere Matematik Öğretim Programı'ndaki eğitim durumlarının (örnek ders planlan, iş şemaları ve sınıf içi etkinlikler) nitelik ve nicelik açısından görece daha zengin bir çeşitlilik içerdiği ve öğretmeni desteklediği bulgulanmıştır. 3. Bilgi ve İletişim Teknolojileri, özellikle de hesap makinesi kullanımına İngiltere Matematik Öğretim Programı'nda hedefler ve eğitim durumları bazında ağırlıklıiii olarak yer verildiği, Türkiye İlköğretim Matematik Öğretim Programı'nda ise bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımının desteklendiği, ancak bu desteğin hedefler ve eğitim durumlarına yansımadığı saptanmıştır. 4. İngiliz Eğitim Sistemi'nde sınıfta kalma sisteminin olmayışının öğrencilerin başarısızlık kaygısını önemli ölçüde azalttığı, böylelikle -kuramsal olarak- dersleri başarılı olmak için değil, gerekli oldukları için öğrenmeleri gerektiği düşüncesine yönlendirilmelerinin görece daha kolay olduğu bulgulanmıştır. 5. İngiltere Eğitim Sistemi'nde bir yükseköğretim kurumunda öğrenime devam edebilmek için öğrencilerin daha önce öğrenim gördükleri derslerin her birinden ayrı ayrı sınava girme şansları olduğu, öğrencilerin başarılı olacaklarını düşündükleri sınavlara girip üniversitelerin ilgili bölümlerine başvurmaları yoluyla bilgi ve becerilerine yönelik meslekleri tercih etmeleri için görece daha verimli ve etkili bir biçimde yönlendirilebildikleri bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was done to state the like and unlike terms of the Turkish Primary Mathematics Curriculum and English Mathematics Curriculum. The aim of the research was to present an existing situation, therefore, no population and sample determination was done. The information related to the curricula and education systems were gathered from the documents found by review of literature via libraries and internet, and evaluated by the use of“document analysis”method to form useful data. Data related to the instructional objectives were tabled due to the content structure of the English Mathematics Curriculum, and compared. Data related to the educational events were compared due to the content, quality, quantity and effect to the course work. In the comparison process of assessment events, both evaluation systems and the assessment tools were compared. The findings were implemented due to the problems stated in the research. According to the results of the research, the following are stated; 1. The instructional objectives in the English Mathematics Curriculum have relatively flexible structure, which teachers can interpret while preparing lesson plans or schemes of work, and these objectives give relatively much importance to the relation of mathematics with the daily life and to the development of the problem solving skills. 2. The educational events (lesson plans, classroom activities, worksheets, schemes of work etc.) in the English Mathematics Curriculum are relatively diversified, rich in content and more in quantity, which supports teachers relatively more than the Turkish Primary Mathematics Curriculum.3. The use of information and communication technologies, especially calculators are included in the instructional objectives and the educational events of the English Mathematics Curriculum relatively more than the Turkish Primary Mathematics Curriculum, where, in fact, the use of information and communication technologies are only advised but not included in the objectives, and the use of calculators is even not discussed. 4. There is no failing system in the English Education System, thus, students do not have test or success anxiety and -theoretically- they may be more likely to feel the need to learn the content of the courses at school. 5. In the English Education System, students may have individual examinations for each course they have at school to attend the universities, thus, students are likely to have the examinations they feel they can succeed, and this leads them to choose their profession due to their knowledge and skills relatively more efficiently and effectively.