Amasya'da yaşayan 15 yaş üzeri nüfusun dinlediği müzik türlerinin sosyokültürel faktörlere göre dağılımı
The Distribution of the sorts of music listened by the population of Amasya over the age of 15 according to socio-cultural factors
- Tez No: 113468
- Danışmanlar: DOÇ. ERTUĞRUL BAYRAKTARKATAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Etnomüzikoloji ve Folklor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Araştırmada, Amasya'da yaşayan 15 yaş üzeri nüfusun dinlediği müzik türlerinin yaş, eğitim, gelir durumu ve meslek gibi sosyokültürel faktörler ile ilişkisi incelendi. Sosyokültürel faktörlerin müzik tercihlerini ne kadar etkilediği konusuna ek olarak deneklerin dinlediği müzik türlerinin Türkiye'deki popüler müzik piyasası ile bağlantısının olup olmadığı araştırıldı. Anket tekniğinin uygulandığı araştırmada Amasya nüfusunun % l'i örneklem olarak kullanıldı. Anketlerden elde edilen bilgiler doğrultusunda ilk aşamada müzik türleri ile sosyokültürel faktörler arasındaki ilişki SPSS programı yoluyla çapraz tablolarda karşılaştırıldı. İkinci aşamada, araştırmanın yapıldığı dönemde popüler olan müzik türlerinin kişilerin müzik tercihleri ile olan ilişkisi ele alındı. Araştırmanın sonuçlarına göre yaş ve eğitim, insanların müzik tercihlerini etkileyen en önemli sosyokültürel faktörlerdir. Bununla birlikte Türkiye'deki popüler müzik piyasası da Amasya'da yaşayan 15 yaş üzeri nüfusun dinlediği müzik türlerini büyük ölçüde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In the research is investigated the relationship between the people of Amasya over the age of 1 5 and the socio-cultural factors such as age, education, income level and occupation. Besides to what extent the socio-cultural factors influence the musical preferences, it is also investigated whether the test subjects' musical choices have a relationship between the popular music market of Turkey. % 1 of the population of Amasya was used as sample in the research where the survey technique was used. In the direction of the findings obtained from the surveys, in the first step, the relationship between the sorts of music and the socio- cultural factors were compared in cross tabs by using the SPSS software. Secondly, the relationship of the people's musical preferences and sorts of music which were popular during the research process were considered. As for the conclusion of the research, it has been found out that age and education are the primary socio-cultural factors that influence the musical preferences of the people. Further more, the popular music market in Turkey affect the sorts of music preferred by the people over the age of 1 5 of Amasya to a very large extent.