15 – 18 yaş yüzme sporcularının yüzme branşını tercih etme sebepleri ve branştan beklentileri
The reasons for choosing the swimming branch of 15 – 18 age swimming athletes and their expectations from the branch
  1. Tez No: 966714
  2. Yazar: BURAK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Araştırma, bireylerin yüzme branşını tercih etme nedenlerini ve bu tercihler üzerinde etkili olan bireysel ve çevresel faktörleri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında yüzmenin fiziksel, psikolojik ve sosyolojik boyutları temel alınmış; yüzme sporunun birey gelişimi üzerindeki çok yönlü etkileri değerlendirilmiştir. Sporun birey üzerindeki etkileri başlığı altında fiziksel, psikolojik ve sosyolojik düzeyde ele alınmış; bu bağlamda yüzme sporunun gelişimsel katkıları özel olarak incelenmiştir. Ayrıca, çocuk ve genç sporcularda yüzmenin gelişimsel sürece etkisi ayrı bir başlık altında değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, araştırmanın amacına uygun olarak nicel araştırma deseni tercih edilmiştir. Nicel yöntem, ölçülebilir verilerle hipotezlerin test edilmesini sağlar ve genellikle tarama ve deneysel yaklaşımları içerir. Bu çalışmada tarama yaklaşımı benimsenmiştir. Katılımcıların tutum ve eğilimleri anket aracılığıyla sayısal olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın evrenini Tokat ve Amasya'da yaşayan, 15-18 yaş arası yüzme ile ilgilenen ortaöğretim öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem, geçerlilik ve güvenirlik hesaplamalarına göre belirlenen 20 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler, yüz yüze ve çevrimiçi anketler ile toplanmıştır. Anket formu iki bölümden oluşmakta olup; birinci bölümde demografik bilgiler, ikinci bölümde ise yüzme tercihleri ve beklentilerine dair 5'li Likert tipi sorular yer almaktadır. Anketler, gönüllülük esasına göre yüz yüze ve Google Form aracılığıyla uygulanmış, belirli tarihler arasında veri toplanmıştır. Veriler, SPSS 27 programında analiz edilmiştir. Sonuçlar tablolarla sunulup yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular, yüzme tercihlerinde en belirleyici unsurların içsel motivasyon (spor sevgisi, kaliteli vakit geçirme, sağlıklı yaşam) ve sosyal çevre (aile, arkadaş, antrenör etkisi) olduğunu göstermiştir. Sonuçlara göre, yüzme sporu bireylerin sadece fiziksel gelişimine değil, aynı zamanda psikolojik doyumuna ve sosyal kimlik gelişimine de katkı sağlamaktadır. Ebeveyn eğitim ve gelir düzeyinin artması, spor tercihini daha bilinçli ve çok boyutlu hale getirirken; düşük sosyoekonomik düzeylerde yüzme, çoğu zaman ekonomik beklentiyle ilişkilendirilmiştir. Özel ve devlet okulu öğrencileri arasında da motivasyon kaynaklarında nitel farklılıklar gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, spor politikalarının oluşturulmasında aile, eğitim, çevre ve okul temelli destek sistemlerinin geliştirilmesi gerektiği, yüzme gibi gelişimsel yönü güçlü sporların yaygınlaştırılmasının hem bireysel hem toplumsal faydalar sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the reasons why individuals choose swimming and the individual and environmental factors that influence these preferences. The study focused on the physical, psychological, and sociological dimensions of swimming, and evaluated the multifaceted effects of swimming on individual development. Under the heading“The Effects of Sports on the Individual,”the physical, psychological, and sociological levels were addressed, and the developmental contributions of swimming were specifically examined. Furthermore, the impact of swimming on the developmental process in child and young athletes was evaluated under a separate heading. In this study, a quantitative research design was chosen in accordance with the purpose of the research. The quantitative method allows for the testing of hypotheses with measurable data and generally involves survey and experimental approaches. A survey approach was adopted in this study. The participants' attitudes and tendencies were analyzed numerically through a survey. The research population consisted of secondary school students living in Tokat and Amasya, aged 15-18, interested in swimming. The sample consisted of 20 participants selected based on validity and reliability calculations. Data were collected through face-to-face and online surveys. The survey form consisted of two parts: The first section includes demographic information, while the second section includes 5-point Likert-type questions about swimming preferences and expectations. Surveys were administered face-to-face via Google Form on a voluntary basis, and data were collected between specific dates. Data were analyzed using SPSS 27. The results are presented and interpreted in tables. The findings show that the most determining factors in swimming preferences are intrinsic motivation (love of sports, quality time, healthy living) and the social environment (influence of family, friends, coach). The results indicate that swimming contributes not only to the physical development of individuals but also to their psychological satisfaction and social identity development. While increasing parental education and income levels make sports choices more conscious and multidimensional, swimming in low socioeconomic levels is often associated with economic expectations. Qualitative differences in motivational sources have also been observed between private and public school students. In this context, it has been concluded that family, education, environment and school-based support systems should be developed in the formation of sports policies, and that the dissemination of developmentally strong sports such as swimming will provide both individual and social benefits.