Tanzimat Devri Cebel-i Lübnan olayları (1860-1861)
Cebel-i Lebanon rebellions of the period of Tanzimat (1860-1861)
- Tez No: 113469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Tanzimat Osmanlı Devleti açısından Fransız İhtilalinin etkisi sonucu temelleri oluşmaya başlayan demokratikleşme sürecinin ilk ve en önemli adımıydı. İdari, sosyal, adli ve mali bir çok alanda merkezde ve taşra eyaletlerinin yanında bağlı eyaletlerde de etkisini göstermişti. XEX. yüzyılda Osmanlı Devleti'ne bağlı olan Cebel-i Lübnan mutasarrıflığı da bu uygulamadan etkilenmişti. Bu çerçevede Islahat fermanının da 1856 sonrası bölgede uygulanması Müslüman ve gayrimüslim toplulukları zaman zaman karşı karşıya getirmişti. Lübnan coğrafyasında ortaya çıkan ayaklanmaların sosyal ve ekonomik nedenlere dayandırılması yeterli değildir. Bunun yanı sıra siyasi gruplaşmaların dış müdahaleyle arttırıldığını görüyoruz: Bir tarafta Fransa desteği ile Maruniler, öte tarafta İngiliz kontrolü altında birleşen Dürziler. Din faktörü kullanılarak Avrupa Devletlerinin bölgede kendi çıkarlarım gözetme adına faaliyetlere başladıkları görülür. Fransa bölgede öncelikle kültürel nüfuz politikasını uygulamış, misyonerlik faaliyetlerine girmiştir. Bunun ardından siyasal baskı ve sonra da askeri müdahaleyle bölgede hakimiyetini, dolayısıyla İngiltere'ye karşı güç dengesini oturtmayı sağlamıştır. Buna karşın İngiltere dengelerin değişmemesini çıkarları açısından uygun gördüğü için zaman zaman Fransa'ya karşı Osmanlı idaresiyle ittifak halinde görünmüştür. Sonuçta bölge asayişinin sağlanması konusunda Osmanlı idaresine Avrupa Devletlerince sunulan öneriler Osmanlı içişlerine Avrupa müdahalesinin kesin kanıtlan olarak sayılmaktaydı. Öyle ki sunulan teklifler Büyük Devletlerin Orta- Doğu politikalarını güçlendirmekte ve buna karşı Osmanlı Devletinin bölgede temsil ettiği merkezi gücü zayıflatmaktaydı. Çıkar politikası çerçevesinde değişen dengeler sorunun çözümünü çabuklaştırmış ve 1861 Nizamnamesi imzalanarak bölgenin Osmanlı Devletinceseçilen ve ona bağlı bir Hıristiyan mutasarrıf tarafından yönetilmesi karan alınarak olaylar çözümlenmiştir XDC. yüzyılda uluslararası ilişkiler açısından Orta-Doğu coğrafyasında gelişen ve tahlil etmeye çalıştığımız bu problem, çıkar politikasının devletler arası ilişkilerde başta gelen faktör olduğunu ve buna bağlı olarak dünyanın jeopolitik açıdan önemli bölgelerinde güç dengelerinin değişebileceğini ortaya koymakta ve bu doğrultuda büyük devletlerin başkalarının içişlerine daha çok siyasi çıkara dayalı olarak müdahale etmelerinin bir örneği olarak dikkatiçekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The period of Tanzimat reforms was the first and perhaps the most important step in the democratisation process in the Ottoman empire, whose foundations were laid down under the influence of the French Revolution. It showed its influence not only in central provinces but also in semi-autonomous provinces in many administrative, social, judicial and financial regards. In the XTX* century, the governorship of the“Cebel-i Lebanon”was also affected by the application of these reforms. By the application of the“Reform (Islahat) firman”in the region, problems arose among the Muslim and non-Muslim communities in the region Social and economical factors are not enough to explain the reasons for the rebellions in the Lebanon. Apart from these, we see that political alignments came to the fore by the outside interference, with the Maronite Christians supported by France and the Druses the influence of England. It is clearly seen that European states started to interfere with the internal affairs in the Lebanon in order to defend their benefits in the region by using the“Religion factor”. France applied at first a policy of“cultural influence”in the region, and then started missionary activities. After that she established her domination in the region,thus changing the balance of power in her advantage against England by means of diplomatic pressure and military interference. On the othet hand, England was sometimes seen in harmony with the Ottoman administration against France, as the English government thought it was appropriate for their benefit to maintain the power balance. As a result, the projects, which were offered to the Ottomans by European states in order to assure the regional security, were taken as evidence of European interference with the internal affairs of the Ottomans. In a sense, the proposals were supporting the Middle-East policies of the Great Powers, while they were bound to weaken the authority of the Ottoman Empire on the region.iv The change in the balance of power under the influence of the policy of self- interest accelerated the solution of the problem through the signing of the 1862 Regulations, which allowed the region to be governed by a Christian governor to be chosen by the Ottoman government. From the point of the international relations, the poblem we have analysed demonstartes once again the fact that policy of self-interest has been the dominant factor and thus the balance of power could change in strategically important regions. It also represents yet another example of the interference by the Great Powers with the internal affairs of other or less powerful states.