Uzun cevaplı yazılı sınavlar ile sözlü sınavlarda puanlama cetveli kullanarak ve genel izlenimle elde edilen puanlar arasındaki ilişki
The Relationship between scores given by using general impression and scoring chart for oral exams and classical written exams
- Tez No: 113470
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KELECİOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu araştırmada, uzun cevaplı yazılı sınavlar ile sözlü sınavlarda, aynı ve farklı zamanlarda, puanlama cetveli kullanılarak ve genel izlenimle verilen puanlar arasındaki ilişkiler ve bu puanlama türlerinin sınavların geçerlik ve güvenirliklerine olan etkileri incelenmiştir. Bu amaçla Beytepe İlköğretim Okulu'nda çalışan dört 5. sınıf öğretmeniyle ve uzmanlarla görüşülerek beşinci sınıf Sosyal Bilgiler Dersi“Kurtuluş Savaşı”konusuna yönelik olarak sorular hazırlanmıştır. Gerekli karşılaştırmaların yapılabilmesi amacıyla uzun cevaplı yazılı ve sözlü sınavda aynı sorulara yer verilmiştir. Öğretmenlerin ortak fikirlerinden yola çıkarak puanlama cetveli hazırlanmıştır. Bu sınavlar iki farklı oturumda 5. sınıfta okuyan ve tesadüfi olarak seçilen toplam 30 öğrenciye uygulanmıştır. Sözlü sınavların ikinci kez puanlanabilmesi için ilk uygulamada sesler kasete alınmıştır. öğretmenler her iki sınav önce bir hafta ara ile genel izlenim yolu ve puanlama cetveliyle iki kez puanlamışlardır. 44 haftalık bir zaman aralığı bırakıldıktan sonra, aynı öğretmenlere, aynı cevaplar, aynı puanlama yöntemleri kullanılarak tekrar puanlattırılmıştır. Aynı ve farklı öğretmenlerin, aynı (bir hafta) ve farklı (44 haftalık) zamanlarda, her iki sınav türüne, puanlama cetveli kullanarak ve genel izlenimle puanlamada verdikleri puanlar arasındaki ilişkinin derecesini belirlemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon katsayısı hesaplanmış ve bu katsayılarının manidarlıkları ile aralarındaki farklar t istatistiği ile kontrol edilmiştir. Aynı ve farklı zamanlarda, genel izlenimle ve puanlama cetveli kullanarak elde edilen uzun cevaplı yazılı ve sözlü sınavların puanlarına ilişkin güvenirlikler varyans analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bu sınavların geçerliklerini hesaplamak için ölçüt olarak öğretmenlerin dönem içinde öğrencilerine uyguladıktan yazılı sınavlardan elde edilen puanların ortalaması alınmıştır. Sonuç olarak; aynı öğretmenlerin, aynı zamanlarda, a) puanlama cetveli kullanarak ve genel izlenimle puanlamada verdikleri uzun cevaplı yazılı sınav puanlan, b) puanlama cetveli kullanarak ve genel izlenimle puanlamada verdikleri sözlü sınav puanlan arasında yüksek ve manidar bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Aynıöğretmenlerin, farklı zamanlarda; puanlama cetveli Kullanarak yapılan puanlamada, genel izlenimle puanlamada, puanlama cet/eli ve genel izlenimle puanlamada verdikleri a) uzun cevaplı yazılı sınav puanlan, b) sözlü sınav puanlan arasındaki ilişkilerin tümü de yüksek ve manidar bulunmuştur. Her iki sınav türünde de aynı öğretmenlerin, aynı türde yaptıkları puanlamalarda arada zaman faktörü olmasına karşın farklı türde yaptıktan puanlamalara göre daha tutarlı olduktan gözlenmiştir. Ayrıca sözlü sınavlara ilişkin hesaplanan bu ilişki katsayılarının, uzun cevaplı yazılı sınava oranla daha yüksek değerler aldığı dikkat çekmiştir. Farklı öğretmenlerin, uzun cevaplı yazılı sınavda ve sözlü sınavda da aynı ve farklı zamanlarda her iki puanlama türünü kullanarak verdikleri puanlar arasındaki ilişkilerin hepsinin manidar olmadığı görülmüştür. Her iki sınav turunda de aynı ve farklı zamanlarda, aynı ve farklı iki türde yapılan puanlamalara ait ilişki katsayıları arasında manidar bir fark olup olmadığına bakılmıştır. Uzun cevaplı yazılı sınavlarda anlamlı bir fark bulunamamış, fakat sözlü sınavda tüm puanlamalarda 1. ve 3. öğretmenler arasındaki farkın anlamlı bulunduğu gözlenmiştir. Bu durumun öğretmenlerin özelliklerinin puanlamaya etki etmesinden kaynaklandığı söylenebilir. Uzun cevaplı yazılı sınav ve sözlü sınavın, her iki puanlama türüne ilişkin güvenirlikleri yüksek bulunmakla birlikte, 44 haftalık zaman aralığından sonra yapılan puanlamalara ilişkin güvenirliklerin biraz daha düşük bulunduğu görülmüştür. Ayrıca uzun cevaplı yazılı sınavda puanlama cetveli kullanılarak elde edilen puanların güvenirlikleri, sözlü sınavda ise genel izlenimle puanlamada elde edilen puanların güvenirlikleri diğer puanlama türüne oranla daha yüksek değerler almıştır. Bu sınav türlerine ilişkin geçerlik hesaplamaları da manidar bulunmuştur. İlişki katsayılarına ilişkin hata miktarlarının yüksek çıkması geçerlik ölçütü için kullanılan sınav puanlarının ortalamalarına öğretmenlerin kanaatlerinin karışmasından kaynaklanmış olabilir. Tüm bu bulgular ışığında, sözlü sınavların, yazılı kaynaklarda belirtilenlerin aksine, puanlama sırasında gerekli tedbirler alınarak ve dikkatli uygulandığında uzun cevaplı yazılı sınavlar kadar güvenilir ve geçerli sonuçlar verdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This particular Study refers to validity and reliability concepts of the classical written and oral examinations executed concurrently or at different times, making use of the scoring chart and the relationship between the general impression and the scores. For this specific purpose, upon negotiations with the teacher of the 5th Class at Beytepe Primary School and specialists, questions pertinent to“War of Independence9 were furnished for Social Information courses of the 5th calss students. In order to make the necessary comparison similar questions which were once asked in the classical written and oral examinations, were raised. The scoring chart was furnished as per the common suggetions of the teachers. Such exams were applied to SO students attending to 5th class and selected randomly, in two different sessions. For the purpose of second assessment the answer given in the course of oral examination were recorded oh a tape. The teachers scored the exams twice within one-week interval through the method of general irrtression and scoring chart After a period of 44 weeks, the same answers were scored by the same teachers through the same scoring method- Pearson Moment-Product Correlation Coefficient was calculated in order to determine the relationship between the scores assessed within the Same (one week) and different (44 weeks) period using the scoring chart and general impression method and the significancy of such coefficients was checked through statistical value t together with the differences. The reliability of the scores of the classical written and oral examinations and assessed concurrently or at different times through the scoring chart or general impression method, was then scrutinised through variance analysis method. The average of the previously placed exams by the teachers was taken as the basis for the calculation of the test validity. As a consequence, with respect tö tile scores assessed by the same teacher concurrently, it has been observed that there exist a significant and fundamental relationship between a) the exam scores which require long answers and assessed through scoring chart and general impression method, and b) oral exams scoresIV assessed through the scoring chart and general impression method it has also been concluded that the there exist a significant relationship between the a) the scores of the classical written exams, and b) the scores of the oral exams assessed by the same teacher at different times through scoring chart and general impression. It has been observed that the similar scoring method by the same teachers seem to be more consistent when compared with the scores assessed in different manner, although the interval between the assessment is too long, in addition, it should be underlined that the relationship fpr coefficients calculated for the oral examinations is high when compared with the classical written examination. It has been seen that the relationship between the scores of the Classical written exam and the oral exam both of which are assessed through the two scoring method concurrently or at different times has been studied on. There observed no significant difference at the classical written exams, however, the scoringwise difference between the 1st. and 3rd. teachers in the course of oral examination comes Out to be ”meaningful!“. This is due to the personal châracterictics of the teachers. The reliability of both scoring methods applied on the classical written exam and the oral exams is seemingly high however, the reliability of the scores assessed suseguent to 44 weeks period, is lower. In addition, it has also been concluded that the reliability of tile scores assessed through the scoring chart is higher”in the written exam which require long answers and the scores assessed through general impression method during oral exams seem to be much reliable. The calculations for the Validity of such tests are also meaningful!. The fact that the number of errors pertaining to relative coefficients seem to be too high since the opinions of the teachers effect the average of the test scores, which is one of the validity ciriteria. Within the frame of the findings above, it could be concluded that the oral exams present reliable and valid results as in the case of the written examinations which require long answers, if applied properly and apprppiate measures taken in the course of scoring process, contrary to the comments raised in the written sources.