Geleneksel Anadolu konutundaki mutfak kültürünün günümüz modüler mutfak sistemleri ile ilişkisinin mekansal oluşum ve biçimleniş ilkeleri açısından değerlendirilmesi
A Study the relationship between the traditional Anatolian kitchen culture and today's modular kitchen systems in terms of spatial development and design principles
- Tez No: 113472
- Danışmanlar: DOÇ. MÜGE BOZDAYI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), İç Mimari ve Dekorasyon, Folklore, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET Bu çalışma kapsamı içinde geleneksel konut mutfakları bütün boyutları ile incelenmiş ve geleneksel mutfak kültürümüzün günümüz çağdaş mutfakları ile ilişkisi mekansal oluşum ve biçimleniş ilkeleri açısından değerlendirilmiştir. Konu 5 bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde, tarihsel süreç içerisinde, konut mutfaklarının gelişim ve değişimi dönemin koşullarından ne şekilde etkilenip biçimlendiği mekan kullanımı ve donatı elemanları seçilmiş örnekleri île incelenmiştir. İkinci bölümde. Geleneksel Anadolu konutu mutfak mekanı biçimlenmesinde belirleyici olan değişkenlerin saptanması, ekonomik, teknik, estetik ve kültürel değerlerle etkileşimi ve bu etkileşimlerin ülkemizin değişik yörelerinden seçilen örnek bölgeler özelinde mutfak mekan oluşumları açısından farklılıkları ortaya çıkarmak amaçlı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, günümüz çağdaş mutfaklarının oluşumunda belirleyici olan modüler mutfak sistemlerinin, esnek ve değiştirilebilir kullanımının nasıl sağlanabildiği ve mutfak kültürümüzle ilişkisi belirlenmiştir. Dördüncü bölümde, Geleneksel Anadolu konutu biçimlenmesine örnek olarak Ankara Saraçoğlu mahallesi B tipi konut mutfakları ile Ankara Ulucanlar semtindeki eski Türk evi incelenmiş, mevcut durum tespitleri ile önceden belirlenemeyen ve zaman içinde değişen gereksinimler ve teknolojik yeniliklerle etkileşimi araştırılmıştır. Besinci bölümde. Tez çatışmasının sonuçları ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study consists of a systematic investigation of traditional home kitchens and a comparison of traditional Anatolian kitchen culture with today's modern kitchens in terms of spatial development and design principles. It contains five chapters. Chapter 1 deals with the historical development of home kitchens and looks at the extent to which this has been influenced by the conditions of each period, and gives specific examples of the use of space and kitchen elements. Chapter 2 examines the economic, technical, aesthetic and cultural factors which have influenced the spatial development of traditional Anatolian home kitchens, and looks at regional differences in the development of kitchens in different regions of Turkey. Chapter 3 investigates the relationship between our kitchen culture and the use and flexibility of today's modern kitchens as defined by modular kitchen systems. Chapter 4 examines two specific examples of kitchens in traditional Anatolian houses; Type B houses in the Saraçoğlu district of Ankara, and an old Turkish House in the Ulucanlar district of Ankara; by looking at the current condition of their kitchens, their development over time, and their use of new technology. Chapter 5 contains the conclusions and recommendations of the study.