İMKB'deki aşırı fiyat dalgalanmaları ve İMKB şirketlerinin performansları
The Excessive price volatilities in ISE and performances of ISE firms
  1. Tez No: 113471
  2. Yazar: ZEHRA ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ii ÖZET Bu tezde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası' ndaki, (İMKB), şirketlerin 1990 ve 2001 yıllan arasındaki aşın fiyat dalgalanma dönemlerindeki performanslarına değinilmiştir. Öncelikle IMKB'nin dünya borsaları içindeki yerine değinilmiştir. Bunun yanında İMKB'yi etkileyen 94 Krizi, 1997 Güneydoğu Asya Krizi, 2000 Kasım Krizi ortaya çıkış nedenleri, borsaya etkileri ile birlikte ele alınmıştır. Yine 1990-2001 yıllan arasında İMKB-Ulusal 100 Endeksi'nde gözlenen aşın yükseliş dönemleri ve bu yükselişlere neden olan Türk ekonomi ve siyasetindeki gelişmelerden bahsedilmiştir. Söz konusu yıllar arasında İMKB-Ulusal 100 Endeksi'ndeki 3 kriz düşüş dönemi ve 3 yükseliş döneminde borsaya kote olan şirketlere ait bazı finansal oranlar, beta değerleri, şirket büyüklükleri ve sektörel ayrım değişkenleri kullanılarak artık getiriyi bu değişkenlerle ilişkilendiren modeller geliştirilmeye çalışılmıştır. Diğer bir deyişle ; aşın yükseliş ve düşüş dönemlerinde, borsa şirketlerinin bir dönem öncesine ait finansal verileriyle gösterdikleri tepkiler arasındaki ilişkiler belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan bu amprik çalışmada Çoklu Diskriminant Analizi ve diskriminant analizini desteklemek üzere Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucu görülmüştür ki endeksteki herhangi bir aşın düşüş ya da yükseliş döneminden bir dönem öncesine ait bazı şirket verileri ve aşırı düşüş ya da yükseliş dönemlerindeki ilgili şirket getirileri arasında ilişki kurmak mümkündür. Analizler sonucu geliştirilen modellerde, başta beta ve şirket büyüklükleri olmak üzere bazı finansal oranlar ve sektörel ayrımın getiri ile ilişkilendirilebildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this thesis, it was mentioned that the performance of the firms at Istanbul Stock Exchange, (ISE), in the periods of excessive price volatility between the years of 1990 and 2001. Firstly, the place of ISE among the other stock exchanges in the world was mentioned. In addition the Crisis of 94, 1997 Southeast Asia Crisis, the Crisis of November 2000 that affected the ISE were discussed with their reasons and their effects to the stock exchange. The 3 periods of the excessive increases of the ISE- National 100 Indices between 1990-2001 and developments in the Turkish economy and politics that caused these rises were discussed. Some financial ratios, the beta values, the firms' greatnesses and the differentiation of sectors of the firms in the ISE were used as variables in 3 decrease (crisis) periods and 3 increase periods at the ISE-National 100 Indices. And using these data, the models that explain the relations between the leap and the firms' financial data were tried to be developed. That is ; the relations between the firms' financial data that belong to one period before the excessive increase and decrease periods, and the reactions of these firms in these periods were tried to be determined. In this emprical study, Multi Discriminating Analysis and, for supporting discriminating analysis, Multi Regression Analysis were used. At the end of the analysis, it was seen that, to establish relations with the firms' financial data, that belong to the any rise or decrease period at the indices, and the leaps of relevant firms, in the increase or decrease periods, is possible. In the models that are developed with analysis, it was concluded that the leap has a relation with specially firms' beta, firms' greatnesses, some financial ratios and differentiation of sectors.