Hominidlerde sese dayalı iletişim sisteminin evrimi
Evolution of the vocal communication systems among hominids
- Tez No: 113476
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada modern insanın sahip olduğu sese dayalı iletişim yetisinin biyolojik ve sosyal / kültürel yönlerden incelenmesi ve bu bağlamda Homo erectus ve Neanderthal'in sese dayalı olduğu varsayılan iletişim sisteminin benzer ölçütler ışığında karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca, bu çalışmada modern insan, Homo erectus ve Neanderthal kafatasları üzerinde tekrar yapılandırılmış konuşma organları modellerine bilgisayar destekli animasyonlar uyarlanmış ve bu animasyonlar yardımıyla insana özgü sesler temel alındığında Homo erectus' un oldukça kısıtlı, Neanderthal'in ise daha fazla sayıda ses çıkarabildiği saptanmıştır. Sonuç olarak, yaşadıkları dönemde üretmiş oldukları kültürel değerlerle, animasyonlar yardımıyla bulunmuş ses birimlerinin ışığında Homo erectus'un daha ilkel, Neanderthal'in ise öncekine göre biraz daha gelişmiş ancak modern insanla karşılaştırıldığında her iki fosil insanın da proto bir dile sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır. Çalışma, aynı zamanda, animasyon tekniğinin antropolojik dilbilim alanında kullanılması bakımından önem taşımaktadır. Bu çalışmanın yazılı metni dışında animasyonların ve animasyonların izlenebilmesini sağlayan Flash adlı programı taşıyan iki adet CD (compact disc) de ekte sunulmaktadır. Aynı zamanda ekler bölümünde animasyon programı ve animasyonların bir bilgisayar yardımıyla nasıl izlenmesi gerektiğine ait görsel nitelikli açıklayıcı bilgi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it is aimed at examining the vocal based communication system of the modern human beings from the standpoints of biological, social, and cultural peculiarities, in the light of which the assumed vocal communication systems of Homo erectus and Neanderthal are compared and contrasted. Besides, vocal organ models which have been regenerated and designed upon the basicraniums of Homo erectus, Neanderthal, and modern human have been adapted to computer based voiced animations by the help of which we have demonstrated and found that Homo erectus was able to generate a limited number of, but Neanderthal was able to produce more speech sounds which have been based upon the vocal system of modern human beings. In conclusion, in the light of the social and cultural features as well as the visual data which has been gained from the animations, it has been found that when compared to Homo erectus, Neanderthal had a more developed language, but the two fossil humans had a proto language in contrast to modern human beings. This study is also important in terms of the application of a computer based animation technique to the field of anthropological linguistics. Apart from the written chapters for this dissertation, animation files and the animator software called Flash 5.0 are presented in two CDs (Compact Disc). Moreover, visual based explanatory texts oriented towards the installation of the CDs into a computer are submitted in the appendices part.