A Suggested textbook for the students and the teachers of ELT departments of the faculties of educational for approaches in ELT course
Eğitim fakültelerinin İngiliz dili eğitimi bölümlerinde yabancı dil eğitiminde yaklaşımlar dersi için, öğretmen ve öğrencilere yönelik ders kitabı önerisi
  1. Tez No: 113475
  2. Yazar: MÜFİT ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 489
Özet
Bu çalışma üniversitelerin Eğitim Fakültelerinin İngiliz Dili Eğitimi Bölümlerinde okutulmakta olan Yabancı Dil Eğitimde Yaklaşımlar dersine yönelik bir ders kitabı özelliğ indedir. Çalışma, sonuç bölümü dışında yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümü olup, bu çalışmaya temel teşkil eden problemi, tezin amacını, yöntemini ve sınırlarını içermektedir. İkinci bölüm, tezin temel konusu olan yaklaşım, yöntem, ve teknik kavramlarını açıklamaya ve bunların arasındaki ilişkiye yöneliktir. Üçüncü bölüm, bu yaklaşımların tarihsel olarak ortaya çıkışlarına göre öncelikli olarak Davranışçı Yaklaşımla ( Behavioristic Approach ) başlamakta ve bununla bağlantılı olarak Dinle-Konuş Yöntem ( Audiolingual Method ) ve Dinle-Gör Yöntem' i (Audiovisual Method) içermektedir. Daha sonra, Yapısal Yaklaşımlar ( Structural Approaches ) ve Sözel Yaklaşım (Oral Approach ) inclenmekte ve her bir yaklaşım ve yöntem alıştırma ve etkinliklerle desteklenmektedir. Dördüncü bölüm, Bilişsel-kod Yaklaşım (Cognitive-code Approach) ile Bilişsel Yaklaşım'ı (Cognitive Approach ) içermektedir. Beşinci bölüm de, İnsancıl Yaklaşım ( Humanistic Approach ) açıklanmakta ve diğer bölümlerde olduğu gibi çeşitli alıştırma ve etkinliklerle desteklenmektedir. Altıncı bölüm, İletişimsel Yaklaşım ( Communicative Approach ) ile İşlevsel-Kavramsal Yaklaşım (Functional-Notional Approach) ve Doğal Yaklaşım'dan (Natural Approach ) oluşmaktadır. Yedinci bölüm, yakın dönemlerde oratya çıkan Tüm Dilsel Yaklaşım ( Whole Language Approach ) ile Sözcüksel Yaklaşım'ı ( Lexical Approach ) içermektedir. Tüm bölümlerdeki yaklaşımlar, bir ders kitabı doğrultusunda çeşitli alıştırmalarla desteklenerek.öğrencinin konuyu daha iyi bir şekilde anlayabileceği düzeye getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a suggested textbook for Approaches in ELT course, which has been taught at English Language Teaching Departments of the universities. It includes seven chapters except the conclusion chapter. Chapter one is the Introduction part and includes the problem, aim, methods, and the limitation of this dissertation. Chapter two is directed to the explanation and the relationship among some specific terms such as approach, method, and technique which constitute the base of this dissertation. Chapter three starts with the Behavioristic Approach according to the chronological emergence of these approaches. Audiolingual Method, and the Audiovisual Method have also been handled in terms of their relation to the Behavioristic Approach. Later, Structural Approach and the Oral Approach have been handled and enriched by several exercises and activities. Chapter four includes the Cognitive-code and the Cognitive Approach. In the fifth chapter, Humanistic Approach has been explained and supported by different activities and exercises. Chapter six consists of the Communicative Approach, the Functional- Notional Approach, and the Natural Approach. Chapter seven includes the approaches such as the Whole language Approach and the Lexical Approach which emerged recent years. All approaches have been provided with examples and activities that will help learners understand the issue well.