Aleksitimik olan ve olmayan üniversite öğrencilerinin duygu ifade eden sözcük ve deyimlere yükledikleri duygu yoğunlukları
Alexithymic or nonalexithymic university students employment of emotion intensity over emotional words and phrases
- Tez No: 113479
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİLİZ BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZET Bu araştırmada, aleksitimik olan ve olmayan üniversite öğrencilerinin duygu ifade eden sözcük ve deyimlere yükledikleri duygu yoğunluklarının bazı değişkenler açısından anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmada 2001-2002 öğretim yılında Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'ndeki Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi'nin bölümlerinde öğrenim görmekte olan I. ve IV. sınıf öğrencilerinden toplam 544 kişinin verileri değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada, öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla Kişisel Bilgi Formu; her bir duygu kategorisine ilişkin duygu yoğunluğunu belirlemek için Duygu İfade Eden Sözcük ve Deyimler Listesi (DİESDL) ve aleksitimik olup olmama durumunu belirlemek için Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde parametrik testlerden Çift Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Ortaya çıkan farklar ise Tukey-HSD Testi ve Dunnet's C Testi ile kontrol edilmiştir. Araştırmada anlamlılık düzeyi.05 olarak alınmıştır. Araştırmada; cinsiyet açısından kızların“mutluluk”ve“kaygı”duygu kategorilerine ilişkin duygu yoğunluklarının erkeklerinkinden anlamlı olarak fazla olduğu; fakülteye göre,“mutluluk”duygu kategorisinde Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin duygu yoğunluklarının, Edebiyat, Eğitim, Fen ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinin duygu yoğunluklarından düşük olduğu;“yetersizlik”duygu kategorisinde ise Fen Fakültesi öğrencilerinin duygu yoğunluklarının, Edebiyat ve Eğitim Fakültesi öğrencilerininkinden yüksek olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Bölüme göre; Amerikan Kültürü ve Edebiyatı ve Sınıf öğretmenliği Bölümleri öğrencilerinin duygu yoğunluklarının genel olarak bir çok duygu kategorisinde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Sanat Tarihi Bölümleri öğrencilerininkinden dahafazla olduğu ortaya çıkmıştır. Sınıfa göre;“mutluluk”duygu kategorisinde I. sınıf öğrencilerinin duygu yoğunluklarının IV. sınıf öğrencilerininkinden daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Yaşamın çoğunun geçirildiği yerleşim bölgesine göre;“mutluluk”duygu kategorisinde yaşamın çoğunu Ege Bölgesi'nde geçiren öğrencilerin duygu yoğunluğunun yaşamın çoğunu Doğu Anadolu Bölgesi'nde geçiren öğrencilerinkinden daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Toplam aylık gelir düzeyine göre;“yetersizlik”duygu kategorisinde 501 milyon ve üzeri gelire sahip öğrencilerin duygu yoğunluklarının, 301-500 milyon ve 300 milyon ve altı gelire sahip öğrencilerinkinden daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Sol elli, sağ elli olmaya göre;“mutluluk”duygu kategorisinde sol elli öğrencilerin duygu yoğunluğunun, sağ elli öğrencilerden daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. öte yandan“yeterlilik”duygu kategorisinde aleksitimik olmayanların duygu yoğunluklarının aleksitimik olanlardan;“mutsuzluk”ve“kuşku”duygu kategorisinde ise aleksitimik olanların duygu yoğunluklarının aleksitimik olmayanlardan daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca babanın öğrenim durumu ile duygu yoğunluğu arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Araştırma sonucunda, duygu yoğunluğunun az yaşandığı bölümlerde daha fazla duygusal yaşantıya olanak sağlayıcı programların geliştirilebileceği, aleksitimi kavramına psikolojik danışmanların eğitiminde daha ayrıntılı olarak yer verilebileceği; gerek psikolojik danışma ilişkisinde gerekse öğrenci kişilik hizmetleri ile ilgili birimlerde çalışan personelin öğrencilerle sağlık iletişim kurabilmelerinde bu araştırma bulgularından yararlanılabileceği, aleksitimi ve duygu yoğunluğuna yönelik daha farklı gruplarla yeni araştırmaların yapılabileceği, Duygu İfade Eden Sözcük ve Deyimler Listesi'nin daha da geliştirilebileceği gibi öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research, alexithymic or nonalexithymic university students' employment of emotion intensity over emotional words and phrases on the basis of their various characteristics was investigated. In this research, data of total of 544 students among 1st and 4th grade students from Faculty of Letters, Faculty of Education, Faculty of Fundamental Sciences, Faculty of Economical and Administrative Sciences and Faculty of Engineering in Beytepe Campus of Hacettepe University during 2001-2002 academic year are evaluated. In this research, in order to determine the socio-demographical quality of the students, emotional intensity for each emotion expressing category and alexithymic conditions, The Personel Information Questionnaire, The Emotional Words and Phrases List (EWPL) and Toronto Alexithymia Scale (TAS) were used respectively. During the analysis of the data, Two-Way Variance Analysis among parametrical test was applied. The source of the variance was calculated by Tukey-Honestly Significant Difference (HSD) Test and Dunnet's C Test in the subsequent analyses. In the research importence level is taken as.05. In this research, it is revealed that on the basis of sex emotional intensity of“happiness”and“worry”emotion categories of the females are significantly higher than males; on the basis of faculty, in“happiness”emotion category emotional intensity of Faculty of Engineering students are lower than Faculty of Letters, Education, Fundamental Sciences and Economical and Administrative Sciences students; and in emotional intensity of“adequacy”, emotional intensity of Faculty of Fundamental Sciences students are higher than Faculty of Letters and Education students. It is also revealed that according to the departments, emotional intensity of students of American Culture and Literature as well as Primary School Teaching departments are generally higher than students of Electrical and ElectronicIV Engineering and History of Art departments in most of the categories of emotion. It is also revealed that according to class, emotional intensity of 1st grade students are higher than 4th grade students in“happiness”emotion category. It is also revealed that according to the residential area, where mostly they lived, emotional intensity of students who have lived most part of their lives in Aegean Region are higher than students, who have generally lived in Eastern Anatolia Region in“happiness”emotion category. It is also revealed that according to the monthly income level, emotional intensity of students, who have an income of 501 million or more Turkish Liras are higher than students, who have an income of 301-500 million Turkish Liras or 300 million and less Turkish Liras“inadequacy”emotion category. It is also revealed that according to the left or right hand use, emotional intensity of students, who use their left hands are higher than students, who use their right hands in“happiness”emotion category. On the other hand, it is revealed that emotional intensity of nonalexithymic students are higher than alexithymic students in“adequacy”emotion category; and emotional intensity of alexithymic students are higher than nonalexithymic students in“unhappiness”and“worry”emotion categories. Also no significant relation between education condition of father and emotional intensity was found. Within the result of the research, suggestions, such as improvement of programs, maintaining possibilities for further emotional improvement in divisions, where emotional intensity is less experienced; alexithymia concept can be mentioned in more detail during the education of psychological counselor; benefit from the findings of this research during the establishment of healthy relations between students and staff, who are either working in divisions related with student personnel services or psychological counseling relation; performance of new researches with further different groups in connection with alexithymia and emotional intensity; and further improvement of The Emotional Words and Phareses List, are submitted.