Sanatta fayda kavramı
Concept of utility in art
- Tez No: 113478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KAYGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
u ÖZET Sanat yapıtlarından belirli bir“etki”ya da“fayda”sağlamasının beklenip- beklenemeyeceği konusunda birbirine zıt iki temel sav bulunmaktadır. Bu savlardan birisi, 'Tayda“ beklentisini ”sanat-dışı“ bir amaç ya da ”yan-etki“ olarak kabul etmektedir. Çünkü bu düşünceyi benimseyen yazarlar, sanat yapıtlarının temel işlevinin güzellik duygusu uyandırmak olduğunu savunmaktadır. Diğer sava göre ise, sanat yapıtlarından belirli amaçlar doğrultusunda bir ”fayda“ sağlaması beklenebilir. Çünkü bu görüşü benimseyen yazarlar, her etkinlik gibi sanatsal etkinliğin de bir amacı olduğunu savunmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı da, aynı konuda öne sürülen ve birbiriyle çelişen bu savları sınamak; sanattan beklenebilecek bir ”etki“ ya da ”fayda“ varsa, bunun ne tür bir ”etki“ ya da ”fayda“ olduğunu açıklığa kavuşturmaktır. Bu amaçla, birinci bölümde, sanat yapıtlarından ”fayda“ beklenmesine karşı çıkan yazarların görüşleri incelenmekte; bu yazarların gerçekte neye karşı oldukları ortaya konmaktadır. Şöyle ki, 'fayda' kavramından ”belirli bir ideoloji grubuna çıkar sağlamayı“ anladıkları görülen bu yazarlar, aslında bu anlamdaki fayda beklentisine karşı çıkmak isterlerken, ”değer bilinci uyandırma“ anlamındaki fayda beklentisine de karşı çıkar bir duruma gelmişlerdir. Çünkü, bu yazarların değerler ile değerler sayılanlar ayrımını yapmadıkları anlaşılmaktadır. Bu, çalışmada sanatın ontik özelliklerine bakılarak ve 'ideoloji' ile 'değerler' kavramları birbirinden ayrılarak gösterilmeye çalışılmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, sanat yapıtlarından belirli amaçlar doğrultusunda yararlanılabileceğini savunan yazarların da 'fayda' kavramından, ”belirli bir ideoloji grubuna çıkar sağlamayı“ anladıkları ortaya konmaktadır. Sanattan beklenen şey ideolojilere göre belirlenmeye çalışıldığında ise, sanat yapıtları ile ilgili beklentilerin birbiriyle çelişebilecek kadar farklı olduğu gösterilmektedir. Bunun sanatın neliğine uygun olmadığı gösterilerek de, sanattan beklenebilecek faydanın, belirli bir ideolojiye ya da inanç sistemine indirgenemeyeceği temellendirilmektedir.m Üçüncü bölümde ise, bir insan başarısı olarak ”sanat“ ile çeşitli etkinliklerde bulunarak varolan ”insan“ın zorunlu ve dolaysız ilgisi açıklanmakta; sanatın insanın yapısında bulunan olanaklara işaret ettiği, eserlerde de bu olanakların gösterilmesiyle alımlayıcının insan olarak ”kendi“ varlığını tanımasını sağlayabildiği vurgulanmaktadır. Bu özelliği nedeniyle de, sanat eserlerinin insanın ”insan olma“ya ulaşmasında önemli bir etken olduğu, sanattan beklenebilecek faydanın da ”insanı insan olma yönünde bilinçlendirmesi“ anlamında ”fayda“ olduğu açıklanmaktadır. Sanat eserlerinden, ”insanı insan olma yönünde bilinçlendirmesi“ anlamında bir fayda beklemek, insanın doğasında bulunan olanaklara işaret eden sanat yapıtlarının özüne uygun olduğu için de, sanatın olsa olsa ”insan için" olabileceği sonuç olarak çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY There are basically two contradictory claims whether one can expect from works of art some certain“impact”or“utility”, or not. One of these claims admits the expectation of“utility”as a purpose being“out of art”or“side effect”. Because, authors admitting this claim defend the idea that the fundamental function of works of art is to promote the“feeling of beauty”. According to the second claim, some“utility”with respect to some certain purposes can be expected from works of art. Because, authors admitting this claim defend the idea that also the artistic activity, like every activities, have a purpose. The aim of this study thus to examine these contradictory assertions on the same subject, and to make clear what kind of“impact”or“utility”can it be if we are to expect any from art. Therefore, in the first chapter, ideas of authors objecting the expectation of some“utility”from works of art are studied, and it is also made clear to what they are indeed objecting. That is to say, when these authors indeed would like to oppose to the expectation of utility meaning“providing an adventage to a certain group of ideology”, they also come to the position of opposing to the expectation of utility meaning“promoting the consciousness of value”. Because, it is evident that these authors do not differantiate values from those accepted as values. In this study, this is also tried to be clarified by examining ontological pecularities of art, and differantiating the concepts of“ideology”and“values”from each other. In the second chapter it is clarified that the authors defending that works of art can be utilized with respect of certain purposes seem to understand“providing an adventage to a certain group of ideology”from the concept of“utility”. When the expectation from art is tried to be determined according to ideologies, it is indicated that the expectation from works of art appears to be so different contradicting to each other. It is indicated that this does not comply with the essence of art, and it is also justified that the utility to be expected from art may not be reduced to a certain ideology or a system of belief.In the third chapter, essential and direct relation between“art”as an achievement of human kind, and“human beings”existing by being engaged in various activities is tried to be explained, and it is pointed out that art indicates the potentiality existing in the nature of human beings and as such potentiality is shown in the works of art, these works help the audiance to know, as a human being, his“own”existence well. It is explained that, due to this pecularity, works of art are significant factors in the process of becoming“a human being”and that the utility which can be expected from art can be a kind of“utility”which“promotes the consciousness of becoming a human being”. Since expecting utility being based on the“promotion of consciousness towards becoming a human being”from works of art is also in conformity with the essence of the works of art which indicates the potentiality existing in the nature of human beings, it is conclusively evident that art may be“for the sake of human beings”at the very most.