Kosovo problem and international involvement is it a stabilizing od destabilizing factor in the Balkans security?
Kosova sorunu ve uluslararası girişim: Balkanlar'ın güvenliğinde istikrar faktörü mü yoksa istikrarsızlık mı?
  1. Tez No: 113504
  2. Yazar: AYHAN ŞENER
  3. Danışmanlar: DR. EMEL OSMANÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ii ÖZET Soğuk savaşın sona ermesinden sonra Balkanlarda ortaya çıkan krizlerin en büyüğü ve sonuncusu Kosova krizidir. Özellikle 1987'den sonra Miloseviç'in Sırbistan'da iktidara gelmesiyle alevlenen Kosova sorunu, 1999'da NATO'nun müdahalesiyle yeni bir boyut kazanmıştır. 78 gün boyunca süren NATO operasyonu sonunda milliyetçi Sırp lider Miloseviç barış antlaşmasını imzalamaya razı olmuşsa da, yapılan antlaşma Kosova sorununu çözmekte yetersiz kalmıştır. Bu tez temel olarak Kosova'da Sırplarla Arnavutlar arasındaki mücadelenin tarihçesini ve boyutlarını ortaya sererek, bölgeye NATO tarafından askeri müdahalede bulunulmasına rağmen iç dinamiklerin karmaşıklığı dolayısı ile çözümün ne kadar imkansız olduğunu irdelemektedir. Bölge ülkelerinin Kosovo sorununa karşı aldıkları tavır ve hem Arnavutları hem de Sırpları memnun edecek çözüm önerileri de değerlendirilmektedir. Tez, müdahale sonrası bölgede oluşturulan fiili durum ile anlaşmalar sonucu ortaya çıkan hukuki durum arasındaki farklılık Kosova sorununun yakın bir gelecekte de çözümünü imkansız hale getirdiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Kosovo conflict has been one of the most serious crisis Balkan region and international community faced with following the end of the Cold war. Kosovo problem turned into a violent conflict after Milosevic came to power in Serbia and took a different dimension with NATO intervention in 1 999. As a result of the NATO operation, which lasted 78 days, the Serbian leader Milosevic agreed to sign the peace agreement. However, this agreement did not solve the Kosovo problem. Therefore, the purpose of this study is to determine the causes and course of Kosovo problem and to analyze whether international intervention has contributed to the restoration of the stability in Kosovo and in the region. It also attempts to clarify the stances of the states in the region against the Kosovo crisis, to show how the problem can be solved in this context, by evaluating the arguments of the parties living in the region and their suggestions for the solution of the problem. It concludes that due to a serious discrepancy between the de facto and de jure situation after the intervention, a peaceful and stable solution to the Kosovo issue is unlikely in the near future.