Uluslararası yönetim altında Kosova
Kosova under international administration
- Tez No: 218333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN İZGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak, Kosova sorununun tarihi yansımalarını sunmaktadır.Sırbistan'ın NATO ile 1999'da olan savaşı sonrası Kosova'nın yönetiminiuluslararası topluma devretmesine dek modern Sırp devletine güçlü bir şekilde dâhilolduğu dönem olan 1912?1913 Balkan Savaşlarından başlamaktadır. EskiYugoslavya'daki katı ve karmaşık etnik-milli sorunlara örnek teşkil ettiğinden veyaNATO'yu doğrudan çatışmanın ortasına çektiğinden değil, ayrıca uluslararasıtoplumun bu tipteki çatışmalara olan yeni yaklaşımlarının sınandığı bölgeolduğundan en iyi örnek Kosova üzerindeki çatışmadır. Kosova'daki uluslararasımüdahaleyi NATO'nun askeri müdahalesi ve bunun tetiklediği karşıt yasal-siyasaltartışmalar perspektifinden görmek genel bir eğilimdir.Bu çalışma kapsamında, barış inşası misyonlarının pratikteki uygulamaları veteorik temellerinin ayrıntılandırılmalarıyla ve Kosova'daki operasyonun (UNMIK)çerçevesini çizerek devam etmektedir. Tez, tarihi ve kavramsal değişkenlerikullanarak barış inşası ve demokratik barış teorisi arasında ideolojik bir bağlantıkurmaktadır. Nihai olarak bu çalışma Arnavut-Sırp çatışması şeklinde görülenKosova sorununun tarihi ve sosyopolitik gerçeklikleriyle barış inşası kavramınıtemelini oluşturan temel varsayımlara karşı çıkmaktadır.Nihai olarak, bu tez Kosova sorununun geleceği ve geniş çapta bölgeselistikrarın bölge üzerindeki uluslararası taahhüde vazgeçilmez olarak bağlı olduğunuileri sürmektedir. Bu doğrultuda güçlü askeri varlığın devamı ve Avrupa ? Atlantikyapılanma içerisindeki bölgesel entegrasyon sürecini siyasi gündemde ilk sıralardabulundurmayı içeren ikili uluslararası yaklaşıma atıf yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Firstly, this thesis analyzes a historical mirror of the Kosovo problem. It startsfrom the Balkan Wars of 1912-1913, the time when Kosovo was forcefullyincorporated for the first time within the modern Serbian state, and until 1999 when,following the war with NATO, Serbia was forced to cede its control over Kosovo tothe international community. The Kosovo conflict stands as a single most illustrativecase in this regard, not only because it faithfully exemplifies the severity andcomplexity of ethno-national questions in the former Yugoslav space, or because itdragged NATO directly into the conflict, but also because it became a terrain wherethe new approaches of international community to the conflicts of this nature arebeing tested. It has been a general inclination to see the international involvement inthe Kosovo crisis from the perspective of NATO?s military intervention andcontradictory legal and political debates it triggered.Within the scope of this work, develops through elaboration of the theoreticalunderpinnings and practical application of the peace-building missions, and outlinesits operationalization in Kosovo (UNMIK). It establishes an ideological link betweenthe peace-building and democratic-peace theory, through using historical andconceptual variables. Finally the study confronts the basic assumptions underpinningthe peace-building concept with the historical and sociopolitical realities of theKosovo problem, viewed in the context of Albanian-Serbian conflict.Finally, the thesis suggests that the future of the Kosovo problem and widerregional stability, are indispensably bound to the international commitment to theregion. It refers in this direction to the twin international approach of maintainingstrong military presence and keeping high on the political agenda the process of theregional integration within the Euro-Atlantic structures.