İnternet ve tarih öğretimi; Bilim tarihine örnek bir uygulama (Eski Çağ'da bilim)
Internet and history education: A model for history of science (science in Ancient World)
  1. Tez No: 113505
  2. Yazar: SEBAHATTİN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN ACUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
T - 113505 ÖZET İnternet hızla ilerleyerek bilgi toplumlarının bir simgesi haline gelmiştir. Günümüzde bankacılıktan, modaya, sanal ticaretten, basılı medyaya kadar pek çok alanda kullanılan internet, son yıllarda eğitim alanında da yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Dünya'da internetin eğitim alanında kullanılması, gerek üniversiteler aracılığı ile ve gerekse ticari kurumlar vasıtasıyla yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Türkiye'de ise internetin eğitimde kullanılması oldukça yenidir. Bu çalışma ile uzaktan eğitim aracı olarak internetin tarih eğitimi ile nasıl bağdaştırılabileceği araştırılmıştır. Bu çerçevede, Türkiye'de ilk kez“Bilimin Doğuşu ve Eski Çağ'da Bilim”konulu örnek bir uygulama hazırlanmıştır. Bilgisayar yazılım ve multimedya (çokluortam) teknolojileri kullanılarak hazırlanan uygulama ile öğrencinin verilen bilgiyi doğru algılaması, ilişki kurması ve sorgulaması yoluyla öğrenme veriminin en yükseğe çıkması hedeflenmiştir. Uygulama örnek bir grup üzerinde denenerek seçilen konuda öğrenme veriminin yüzde yüz arttığı görülmüştür. Böylelikle fen ve mühendislik bilimlerinde yaygın olarak kullanılan bilgisayar destekli uzaktan eğitimin, tarih alanında da etkili olarak kullanılabileceği gösterilmiştir. Bu çalışma ile internete dayalı uzaktan eğitim tekniklerinin, bilim tarihinin tamamına uygulandığı takdirde, çok önemli olan ancak uzman eksikliği görülen bu konunun, yaygın ve etkili bir şekilde öğretiminin mümkün olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Internet is fundamentally described as one of the fast developing elements of this age and accepted clearly as a symbol of enlightened societies. For this reason this study subjected the importance of distance history education on internet. Today, internet is being used widely througout from banking to fashion, from e-commerce to printed media. Beside that it is also been used in the field of education since last years. Although internet fundamentally has been used in the field of education by universities and commercial institutions throughout the world, it is a recent development technology in Turkey. So, with this study it has been tried to identfy the possibility of how distance history education gets along well with internet? With the lack of a study in the subject of distance history education on internet, a sample application with the subject“The Rise of Science; Science in the Ancient World”was created as a primitive work. The application created by using computer software and multimedia technologies as a mean for to improve student's true perception, to see relations, to interrogate and to transfer what is learned. Application is tested among a small group and the increase of learning yield has been handled. In this way, true relation between history and computer come to light and the increase of yield in history of science education by distance education putedt forth for consideration. In the long run, by handling whole history of science (i.e Science in Middle Age, Islamic Science, Science in Roneissance and New Age) the figures, events and periods which is completely effective in the modern science's come into existence, this application will be upgrated.