Çoktan seçmeli testlerde cevapların seçenekler üzerine dağılımının madde özelliklerine etkisi
The Effect on item characteristics of the answers on alternatives in multiple choice tests
- Tez No: 113512
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATA TEZBAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu çalışmada çoktan seçmeli testlerde cevapların çeldiriciler üzerine dağılımının madde özelliklerini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Bu amaçla, araştırma kapsamında, cevapların çeldiriciler üzerine eşit dağıldığı ve eşit dağılmadığı, normal dağılımlı iki testin madde özellikleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada alt problemlere çözüm aranabilmesi için öncelikle 40 maddeden oluşan bir sayısal yetenek testi geliştirilmiştir. Geliştirilen test, 2000-2001 eğitim- öğretim döneminde Etimesgut İlköğretim Okulu ve ODTÜ Geliştirme Vakfı Ankara ilköğretim Okulu'nun 8. sınıfında okuyan öğrencilere uygulanmıştır. Elde edilen verilerden, cevapların çeldiriciler üzerine eşit dağıldığı ve eşit dağılmadığı, aynı test puanlarından oluşan, normal dağılım gösteren iki grup çekilmiştir. Oluşturulan gruplarda, her maddenin iki ayrı örneklemdeki madde istatistikleri hesaplanmıştır. Yapılan karşılaştırmalarla, madde istatistikleri arasında anlamlı farklar olup olmadığına bakılmıştır. Cevapların çeldiriciler üzerine eşit dağılmadığı normal dağılıma ait madde güçlük indekslerinin, cevapların çeldiriciler üzerine eşit dağıldığı normal dağılıma ait madde güçlük indekslerinden daha yüksek değerlere sahip oldukları fakat aralarındaki bu farkın istatistiksel bakımdan anlamlı olmadığı görülmüştür. Madde ayırıcılık güçleri karşılaştırıldığında, cevapların çeldiriciler üzerine eşit dağıldığı normal dağılıma ait madde ayırıcılık gücü indekslerinin, cevapların çeldiriciler üzerine eşit dağılmadığı normal dağılıma ait madde ayırıcılık gücü indekslerinden daha yüksek değerlere sahip olduğu görülmüştür. Bu durumda, normal dağılım gösteren bir testte, cevapların çeldiriciler üzerine eşit dağılması, testte bulunan maddelerin, maddeyle yoklanan özelliğe sahip olan cevaplayıcılar ile olmayanları daha iyi ayırabildiğini gösterir.Yapılan karşılaştırmalar sonunda, cevapların çeldiriciler üzerine eşit dağıldığı normal dağılıma ait çeldiricilerin ayırıcılık gücü indeksleri ile, cevapların çeldiriciler üzerine eşit dağılmadığı normal dağılıma ait çeldiricilerin ayırıcılık gücü indeksleri arasında 0,01 düzeyinde manidar bir fark bulunmuştur. Ulaşılan sonuç, normal dağılım gösteren bir testte, cevapların çeldiriciler üzerine eşit dağılmasının, çeldiricilerin ayırt ediciliğini arttırdığını gösterir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This study investigates the effect on item characteristics in multiple choice tests of the distribution of the answers between alternatives. To investigate this, the item chracteristics of two normally distributed tests, in which answers were both equally and unequaly distributed between distractors, were compared. To solve the basic problems of the study, firstly a 40 item numeracy skill test was developed. This test was administered in the 2000-2001 academic year to 8th grade students at Etimesgut primary school and ODTÜ Development Foundation Ankara primary school. The tests were divided into two normally distributed groups with same scores, one group showing an equal distribution in choice of distractor and the other showing an unequal distribution. Item statistics were calculated separately for each item in each group. These statistics were compared to find whether or not there were any significant differences. The results showed that while there was a difference between the groups, with the item difficulty indices for the tests that were not equally distributed being higher, this difference was not statistically significant. When the discrimination indices were compared, the group in which the distribution of choices was equal showed significantly higher values. This indicates that in a test which shows a normal distribution, if the choice of distractors is equally distributed, the items in the test discriminate better. A statistically significant difference of 0.01 was found between the discrimination indices of the distractors where the choice of distractor was equally distributed and where it was unequally distributed. In conclusion we can say that in a test which shows a normal distribution, an equal distribution of choices between distractors is indicative of a higher discriminatory power.