Sosyal hizmet kuruluşlarında yönetim süreçlerine ilişkin karşılaştırmalı bir araştırma
A Comparative research on administration processes in the social service institutions
  1. Tez No: 113514
  2. Yazar: GÜLER ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATAUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı, SHÇEK'e ait sosyal hizmet kuruluşlarındaki yönetim süreçleriyle ilgili uygulamaların yönetici ve çalışanlara göre değerlendirilmesidir. Diğer bir amaç da yönetim süreçlerine ilişkin uygulamalarda yöneticiler ile çalışanların kişisel özelliklerinin yönetim uygulamalarına etkisini saptamaktır. Bu araştırmanın evrenini, Ankara'da Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na ait 27 sosyal hizmet kuruluşunun yöneticileri ve çalışanları oluşturmaktadır.Yöneticilerde 54 kişiye, çalışanlarda 144 kişiye ulaşılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde sıklık, yüzde dağılımları ve ortalamaları alınmıştır. Varyans analizi (F testi) ve önemlilik testi kullanılmış ve anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgular şunlardır. Sosyal hizmet kuruluşu yönetici ve çalışanları arasında yönetim süreçlerinin uygulanmasına ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesinde bütün yönetim süreçleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır. Yöneticilerin yönetim süreçlerine ilişkin uygulamalarla ilgili görüşlerinde cinsiyete göre karar verme, planlama ve değerlendirme süreçlerinde, çalışanlarda ise bütün yönetim süreçlerinde fark bulunmuştur. Hem yönetici hem de çalışanların yaşlarına göre yönetim süreçlerine ilişkin uygulamalarla ilgili görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır.m Yöneticilerde görev yaptıkları kuruluşa göre yönetim süreçlerine ilişkin yaptıkları uygulamalar arasında sadece iletişim ile etkileme süreci açısından, çalışanlarda ise bütün yönetim süreçlerinde fark görülmüştür. Yöneticilerin eğitim durumu ile kuruluştaki yönetim süreçlerinin uygulanmasına ilişkin görüşleri arasında, planlama, örgütleme ve değerlendirme süreçleri açısından fark saptanmıştır. Yöneticilerin lisans eğitiminden sonra yöneticilik eğitimi alıp almamaları ile yönetim süreçlerine ilişkin uygulamalar hakkındaki görüşleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çalışanların hangi meslek grubundan oldukları ile yönetim süreçlerine ilişkin uygulamalarla ilgili görüşleri arasında özellikle karar verme, planlama, örgütleme, etkileme ve değerlendirme süreçlerinde fark saptanmıştır. Çalışanların halen görev yaptıkları kuruluştaki görev sürelerine göre yönetim süreçlerine ilişkin uygulamalarla ilgili görüşleri arasında karar verme, planlama, iletişim, eşgüdümleme ve değerlendirme süreçleri açısından fark görülmüştür. Yöneticilerin ve çalışanların mesleki kuruluşa üyelik durumlarına göre yönetim süreçlerine ilişkin uygulamalarla ilgili görüşlerinde fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The main aim of this research is to evaluate the relevant implementations within the administration processes at the social work organizations according to the administrators and employees. Aim is that to appoint effects of the managers and the employees, individual characters to the management implementations. The universe of this research consists of managers and employees of 27 social service instutituon related to the Institution of Social Services and Child Protection. The researcher could reach 54 administrators and 144 employees. Frequency, percentage distribution and averages are taken for statistical analysis. Variance analysis (F test) and t test are used and level of significance is accepted as 0.05. The obtained findings research are: There are statistically significant difference between the opinions of the managers and the employees who work at social work organizations at all management process implementations. There are differences between the views of the managers at management process implementations for decision making, planning and evaluation processes according to the sex. There are differences between the views of the employees at all management process implementations. No statistically significant difference has been found between the opinions of the managers and the employees at management process implementations according to their ages.There are differences between the opinions of the managers at management process implementations for communication and effectiveness processes according to the institutions where the managers work. There are differences between the views of the employees at all management process implementations. There are differences between the opinions of the managers at management process implementations for planning, organization and evaluation processes according to their educational status. No statistically significant difference has been found between the opinions of the managers in the management process implementations according to whether they had further education in management. There are differences between the opinions of the employees in the management process implementations in decision making, planning, organization, effectiveness and evaluation according to their membership for which professional group. There are differences between the opinions of the employees in relation to the management process implementations for decision making, planning, communication, coordination and evaluation processes according to employees working term at the institutions where they still work. No statistically significant difference has been found between the opinions of the managers and the employees in the management process implementations in relation to the being a member of a professional organization.