Profesyonel turist rehberliği ve profesyonel turist rehberlerinin seyahat acentası ve müşteri ilişkileri (Kapadokya örneği)
Professional tourist guiding and the relationship between tourist guides and travel agencies: A Cappadocian example
- Tez No: 113515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ŞENTÜRK ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Kapadokya Bölgesi'ne gelen ve burada çalışan profesyonel turist rehberlerinin çalışma şartlarını, bilgi ve beceri düzeylerini, seyahat acentaları ve turistlerle olan ilişkilerini belirlemektir. Dolayısıyla, profesyonel turist rehberinin nitelik, bilgi, becerileri, sorumluluktan, rehberlik mesleğinin özellikleri, rehberlerin turist ve seyahat acentaları ile olan ilişkileri kuramsal bir çerçeveye oturtulmaya çalışılmıştır. Belirlenen kuramsal bilgilerin ışığında, çalışmanın uygulama bölümünde, Kapadokya'da çalışan ve buraya gelen turist rehberlerinin çalışma şartlan, bilgi ve beceri düzeyleri, seyahat acentaları ve turistlerle olan ilişkileri ve bu ilişkilerin düzeyini belirleyebilmek amacıyla bir anket uygulaması yapılmıştır. Rehberler, nitelik, bilgi ve becerilerini genelde iyi, rehberlik mesleğine yönelik verilen kriterleri ise, yetersiz olarak değerlendirmişlerdir. Bununla birlikte, rehber, turist ve seyahat acentası arasındaki ilişkilerde, genellikle acentalardan kaynaklanan sorunlar bulunmaktadır. Ayrıca, düzenli rehber denetimleri yetersizdir ve eğitim sisteminde sorunlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this study is to examine the working conditions, knowledge and ability levels of licensed (registered) tourist guides who work in Cappadocia or come from other regions as part of their tours, and to look at their relationships with travel agencies and tourists. Accordingly, the qualities, knowledge, abilities, responsibilities, and the nature of the job of professional (licensed) tourist guiding, as well as the tourist guide's relationships with travel agencies and tourists, have been set within the framework of a background study. In the light of this background study, a questionnaire was applied to guides working in Cappadocia or coming from other regions as part of their tours in order to find out their working conditions, knowledge, levels of ability, and the nature of their relationship with travel agencies and tourists. According to the guides, the knowledge and abilities of their colleagues are generally good, but their employment conditions were perceived insufficient. Also, there are some problems in their relationships with both tourists and travel agencies that generally result from travel agency practice. In addition, periodic checks on guides were found to be insufficient, and inconsistencies in their initial training were highlighted.