Sivil toplum kuruluşlarından halkın beklentileri ve algılarının karşılaştırmalı ölçümü: Niğde kızılay örneği üzerinden bir analiz
A comparative measurement of public expectations and perceptions of non-governmental organizations: An analysis based on the case of Niğde Red Crescent
- Tez No: 929948
- Danışmanlar: PROF. DR. ESEN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, İşletme, Public Relations, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sivil toplum kuruluşları (STK), toplumsal kalkınma süreçlerinde doğrudan veya dolaylı olarak kritik roller üstlenen, insanlığa ve topluma hizmet etmeyi amaçlayan, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar olarak bilinmektedir. 18. yüzyıla kadar uzanan köklü geçmişi, geniş faaliyet alanı ve toplum üzerindeki etkisiyle önemli bir aktör olan Türk Kızılayı, bu alanda yürüttüğü çalışmalarla öne çıkmaktadır. Ancak, Türk Kızılayı'nın hizmetlerinin toplumsal algısı ve paydaş beklentilerini nasıl karşıladığına dair teorik araştırmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda, bu araştırma, kar amacı gütmeyen bir STK olarak Türk Kızılayı Niğde Şubesi'nin faaliyetlerinin Niğde halkının beklentilerini ne ölçüde karşıladığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Tüketici araştırmalarında yaygın olarak kullanılan Beklenti Doğrulamama Teorisi (BDT), son yıllarda kamu sektörü hizmetlerinde vatandaş memnuniyetini analiz etmek amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Ancak, STK bağlamında BDT'nin uygulandığı akademik çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada, STK'ların en önemli paydaşları arasında yer alan halkın beklentilerinin karşılanma durumu (doğrulanıp/doğrulanmadığı), Türk Kızılayı Niğde Şubesi örneği üzerinden incelenmiştir. Araştırma kapsamında, Niğde halkından yüz yüze anket yöntemiyle veri toplanmış ve analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın en önemli bulguları arasında; Niğde Kızılay Şubesi'nden Niğde halkının beklentilerinin karşılanma düzeyi (Doğrulamama = Algılama - Beklenti) genel olarak değerlendirildiğinde, doğrulama skoru yüksek olan maddelerde, yani katılımcıların beklentileri ile algılarının örtüştüğünü belirttiği maddelerde frekans sonuçlarına göre en fazla katılımın gözlemlendiği tespit edilmiştir. Pozitif doğrulamama skorları da dikkate alındığında, katılımcıların büyük bir kısmının, Niğde Kızılay Şubesi'nin faaliyetlerini beklentilerine uygun bulduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öte yandan, negatif doğrulamama görüşüne sahip katılımcıların oranı frekans açısından görece daha düşük seviyede kalmasına rağmen, beklentilerin yüksek olmasına bağlı olarak, ortalama sonuçlara göre negatif doğrulamamaya ilişkin küçük- negatif farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Niğde Kızılay Şubesi hakkında bilgi edinilen platformların, beklenti ve algılamaların karşılanma düzeyi üzerinde farklılık yarattığı tespit edilmiştir. Özellikle, Kadın Kolları aracılığıyla Kızılay hakkında bilgi edinen bireylerin, beklentilerinin karşılanma düzeyi daha yüksektir. BDT çerçevesinde, Niğde Kızılay Şubesi'nden Niğde halkının beklentilerinin karşılanma düzeyi demografik özelliklere göre farklılık göstermektedir. Erkek katılımcılar kadınlardan, evli katılımcılar bekarlardan, öğrenim düzeyi düşük olanlar yüksek olanlardan, orta ve yüksek yaş grubundakiler gençlerden, orta gelir grubundakiler, ortanın üstü ve düşük gelir grubundakilerden, beklentilerinin daha pozitif karşılandığını düşünmektedir. Bu araştırmada, BDT teorisinin STK ve Türk Kızılayı kapsamında uygulanması ile, literatürde teorinin uygulandığı çalışmalardan farklılık göstermesi, özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Non-governmental organizations (NGOs) are recognized as non-profit entities that play critical roles, either directly or indirectly, in social development processes, aiming to serve humanity and society. The Turkish Red Crescent (Türk Kızılay), with its long-standing history dating back to the 18th century, extensive range of activities, and significant impact on society, stands out as a key actor in this domain. However, theoretical research on how the services of the Turkish Red Crescent are perceived by society and how well they meet stakeholder expectations remains limited. Accordingly, this study aims to determine the extent to which the activities of the Turkish Red Crescent Niğde Branch, as a non-profit NGO, meet the expectations of the local community in Niğde. The Expectation-Disconfirmation Theory (EDT), widely utilized in consumer research, has recently been adopted to analyze citizen satisfaction with public sector services. However, academic studies applying EDT in the context of NGOs are highly limited. This study examines whether and to what extent the expectations of one of the most critical stakeholders of NGOs—the public—are met (i.e., confirmed or disconfirmed), using the case of the Turkish Red Crescent Niğde Branch. Data were collected through face-to-face surveys with the residents of Niğde, and the findings were analyzed. One of the key findings of this research is that when the expectation-fulfillment level of the Turkish Red Crescent Niğde Branch is evaluated (Disconfirmation = Perceptions - Expectations), items with high confirmation scores—indicating alignment between participants'expectations and perceptions—show the highest frequency of agreement. Additionally, when positive disconfirmation scores are considered, a large portion of participants perceive the activities of the Turkish Red Crescent Niğde Branch as meeting their expectations. However, although the proportion of participants with negative disconfirmation perceptions is relatively lower, small negative discrepancies were identified in the average results, which may be attributed to high initial expectations. The results also reveal that the sources through which individuals obtain information about the Turkish Red Crescent Niğde Branch influence their expectation-fulfillment perceptions. Notably, individuals who accessed information through the Women's Branch of the organization reported a higher level of expectation fulfillment. From a demographic perspective, the expectation-fulfillment level of the Turkish Red Crescent Niğde Branch differs across various characteristics. Male participants reported higher levels of fulfillment than females, married individuals more than singles, those with lower education levels more than those with higher education, middle-aged and older participants more than younger ones, and individuals in middle-income groups more than those in lower and upper-income groups. This study contributes uniquely to the literature by applying the Expectation-Disconfirmation Theory (EDT) in the context of NGOs and the Turkish Red Crescent. The application of EDT in this study distinguishes it from previous research in the field and provides a novel perspective on the evaluation of NGO services based on stakeholder expectations.