The Representation of the governess in the nineteenth century English novel: A social and cultural study of Charlotte Bronte's 'Jane Eyre' and Anne Bronte's 'Agnes Grey'
Ondokuzuncu yüzyıl İngiliz romanında mürebbiye figürü: Charlotte Bronte'nin 'Jane Eyre'i ile Anne Bronte'nin 'Agnes Grey' inin sosyal ve kültürel açıdan bir incelemesi
- Tez No: 113518
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HURİYE REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Ondokuzuncu yüzyıl İngiliz romanında ele alınan en önemli konulardan biri kadının toplumsal konumudur. Bu dönem romanında kadınların yaşamına sosyal, kültürel, politik ve ekonomik açılardan yaklaşılmakta ve geçirdikleri değişiklikler incelenmektedir. Ondokuzuncu yüzyıldan önce, kadınlar yaşamlarını sürdürebilmek için erkeğin korumasına ihtiyaç duymaktaydılar; bununla birlikte, ondokuzuncu yüzyıl kadını benimsenen rollere uymayı reddederek bu düşünce yapısını değiştirdi. Ondokuzuncu yüzyıl edebiyatında kadının değişen sosyal konumunu yansıtan en önemli roman türü mürebbiye romanlarıdır. Mürebbiye romanlarında vurgulanmak istenen geleneksel kadından farklı bir yaşam sürmeye başlayan ondokuzuncu yüzyıl kadınıdır. Aslında romanların odak noktası, çizilen kadın figürünün erkeklerin egemen olduğu bir toplumda hem sosyal hem de ekonomik özgürlüğe kavuşarak bir kimlik elde etme çabasıdır. Charlotte Bronte' nin Jane Eyre ve Anne Bronte' nin Agnes Grey isimli romanları mürebbiyelik yapan ana karakterleri yoluyla yeni kadın tipini yansıtmaktadırlar. Her iki roman da kadınların davranışlarını ve yaşamlarını yönlendiren geleneksel ve ataerkil toplumu sorgulamaktadır. Bu romanların kadın kahramanları kadının ataerkil toplumun öngördüğünden daha farklı bir yaşam sürebileceğini ve kadınların kendine yetebilen bireyler olabileceklerini açıkça yansıtmaktadırlar. Bu tezde, Charlotte Bronte'nin Jane Eyre ve Anne Bronte'nin Agnes Grey romanlarında yansıtıldığı şekliyle ondokuzuncu yüzyıl kadınının değişen rolü incelenmektedir. Bilgilerini kullanarak çalışması ve para kazanması, erkeğe bağlı bir yaşam sürmeyi reddetmesi ve toplumda bir yer edinmeye başlaması, kadının toplumdakiIll yerinin değiştiğini göstermektedir. Sosyal ve ekonomik açıdan bağımsız birer birey haline gelen Jane Eyre ve Agnes Grey' in mürebbiyelik deneyimleri kadının bu değişen statüsüne örnek olarak gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The nineteenth century novels address issues concerning the social, cultural, politic and economic lives of women and examine women's changing social status. Nineteenth century women refuse to accept the traditional roles assigned to them. The governess novels of the nineteenth century literature depict the changing status of women in society, and they present the governesses as representatives of the New Woman. The focal point in the governess novels is women's struggle to gain an identity by achieving social and financial freedom in a male dominated society. Charlotte Bronte's Jane Eyre and Anne Bronte's Agnes Grey are governess novels which question the norms of the traditional and patriarchal society concerning women. Their heroines, Jane Eyre and Agnes Grey manage to lead independent lives as self-sufficient individuals as they have financial independence. This study examines Jane Eyre and Agnes Grey as governess novels representing the governesses as the New Woman. The experiences of Jane Eyre and Agnes Grey as governess illustrate the changing status of women who live as socially and economically independent individuals. Charlotte Bronte's Jane Eyre and Anne Bronte's Agnes Grey, thus, mirror the changes in the role and identity of women in the nineteenth century Britain.