Ağırlıklandırılmış puanlamalı kısa cevaplı '1-0' puanlamalı kısa cevaplı ve çoktan seçmeli testlerin madde ve test özelliklerinin karşılaştırılması
Comparing of the item and test statistics of the weighted short answered '1-0' scored short answered and multiple choice tests
  1. Tez No: 113517
  2. Yazar: FATMA ÖZKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATA TEZBAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sözel yetenek testlerinde çoktan seçmeli test ile karşılaştırıldığında kısa cevaplı testlerin çeşitli puanlama yöntemlerinin bir değişiklik gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırma, 2001 - 2002 eğitim ve öğretim yılında ODTÜ Geliştirme Vakfı Ankara İlköğretim Okulu 7. sınıfında okuyan 169 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Uygulamada kullanılan testler, deneme uygulamasından elde edilen sonuçlar ışığında oluşturulmuştur. Nihai uygulamalarda kullanılan testler, deneme uygulamasında kullanılan çoktan seçmeli test dayanak alınarak oluşturulmuştur. Buna göre nihai uygulamada ilk önce kısa cevaplı test, daha sonra çoktan seçmeli test öğrencilere uygulanmıştır. Kısa cevaplı test“1-0”yöntemi, puanlama cetveli kullanılarak ağırlıklı puanlama yöntemi ve puanlama cetveli kullanılmadan ağırlıklı olarak puanlama yöntemi olmak üzere üç farklı şekilde puanlanmıştır. Çoktan seçmeli test ise“1-0”yöntemiyle puanlanmıştır. Kısa cevaplı testlerde ağırlıklı puanlama yapılması, puanlama cetveli ve anahtarı kullanıldığı durumlarda madde ayırıcılık gücü indekslerini yükseltmiştir. Sadece doğru cevap verip vermemeyi puanlayan, bireyin soru kökünde yoklanan davranış hakkında yanlış, kısmi bilgi ya da hiç bilmeme gibi durumlarını dikkate almayan“1-0”yöntemiyle puanlama yapılan kısa cevaplı ve çoktan seçmeli test maddelerinin ayırıcılık gücü indekslerinde beklenen düşüş görülmüştür.“1-0”yöntemiyle puanlanmış kısa cevaplı testin en düşük geçerliğe sahip olduğu gözlenmiştir. Geçerlik katsayıları puanlama cetveli ve anahtarı kullanıldığında artış göstermiştir. Hipotez testi sonuçlarına göre testlerin geçerlik katsayıları arasında fark olmadığı gözlenmiştir. Testlerin güvenirlik katsayılarına bakıldığında çoktan seçmeli test ile puanlama cetveli ve anahtarı kullanılarak ağırlıklı olarak puanlanmış kısa cevaplı testlerde yükselmiş, buna karşın puanlama cetveli ve anahtarı kullanılmayan kısacevaplı testin güvenirlik katsayısının bu testlere göre daha düşük olduğu görülmüştür. Puanlama cetveli ve anahtarı kullanılarak ve kullanılmadan ağırlıklı olarak puanlanmış kısa cevaplı testlerin güvenirlik katsayıları arasında bir fark gözlenmiştir. Bu durum, puanlama cetveli ve anahtarı kullanımının bu testleri daha güvenilir hale getirmesiyle açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY In this study, effects of the scoring procedure variation of short-answered tests on item and test statistics of verbal aptitude tests in comparison to multiple choice test system were investigated. Study was carried out in 169 students in the 7th grade at the METU Developing Foundation School in Ankara during the 2001-2002 academic year. Test system used were designed based on data obtained from preliminary study. Final test system were designed based on initial multiple choice results. According to preliminary trials, final configuration was applied in course of initial short-aswered test and sequential multiple choice test system. Short-answered test was scored using three different methods namely,“1-0”procedure, weighted scoring with scoring-key and weighted scoring without scoring key. Multiple choice test was scored using“1-0”procedure. Performing the weighted scoring in short-answered tests increased item discrimination power in case of scoring key was used. On the other hand,“1-0”method which scores only true or false answering but does not score the behaviour of the individual questioning in the depth of quota even partially or totally, caused decreasing in item discrimination power, as expected, in short-answered and multiple choice tests. It was observed that short-answered test scored by“1-0”procedure have the smallest validity. Coefficiency of validity has increased in case of scoring key was used. According to results of hypothesis test it was observed that validity coefficiencies of the tests have no massive differences. Reliability coefficiencies of tests have increased in multiple choice tests and short answered tests in which scoring key was used. On the other hand, this value has been detected more lower in short-answered tests in which scoring key was not used. It was observed obvious difference in reliability coefficiency of short-answeredIV tests scored with or without key. This situation might be explained by usage of scoring key which may make this test system more reliable.