İnsan ve an resimleri
Human and moment paintings
  1. Tez No: 113528
  2. Yazar: ZUHAL BOERESEU BAYSAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. M. SALİM AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET İnsan ve insanın iç dünyası antik çağlardan itibaren sanat ve felsefe dünyasının konusu olmuştur. Özellikle Rönesans'ta insana ve dünyaya bakışın değişmesiyle birlikte, birçok sanat ve düşün adamı insanın gerçekte ne olduğunu araştırmaya başlamıştır. 19. yy' da Empresyonizmin ve fotoğrafın keşfinin etkisiyle resim sanatına ve felsefeye“an”kavramı girmiş, böylece resim sanatı yeni bir gerçeklikle karşı karşıya kalmıştır.“An”kavramı insan gerçekliğine ulaşma bağlamında yeni bir bakış açısı, yeni bir yöntem getirmiş,“an”konumunun insanın varlığıyla ilgili ipuçları taşıdığı görülmüştür. Ele alman konu kadar, benzer konulan çalışan ustaların resimlerinin incelenmesi, resim düzeninin oluşumunda etkili olmuştur. Çalışmalarda, anlık etkilerin figürdeki yansımaları üzerinde durulmuş, ifade ve figürün genel tavrındaki“an”sallık sorun edinilmiştir. Bunun yanı sıra, figürün genel karakteristik yapısının“an”lık ifadede kendini göstermesi amaçlanmıştır. Çalışmalarda“an”daki yaşantıyı tüm inandırıcılığıyla verebilmek için figüratif ve realist bir anlayış benimsenmiş, ışığın figür üzerindeki etkisinden yararlanılarak ifade kuvvetlendirilmiştir. Resmin ihtiyacı gereği boya ince, bazen de yoğun olarak kullanılmış, böylece yakalanan boyasal tat, dili zenginleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Human mind and his soul has been the subject of art and science since the ancient times. Especially by the change of the approach to the human being in the Renaissance, artists and scientists started to search for the roots of the human nature and tried to find out what the human being is. In the 19th century, with the discovery of the photograph machine, the idea of“moment”started to be the subject of art and philosophy. Because of this, painting had to come across with a new reality. The idea of“moment”, brought a new point of view and a new method to reach to the reality of the human nature and has been seen that the state of“moment”itself has all the knowledge about human mind and soul. The research about the works of the artists who studied on the same subject has been very effective on creating the works, as much as the subject which has been chosen. The works has been done by thinking about the effects of the“momentary”reflections over the figure and has been concentrated on the momentary expressions and behaviour of the figure. Nearby, the general characteristic of the figure is aimed to be shown by the“momentary”expressions. The realistic method has been used to give the“moment”in life and the expressions has been made stronger with the help of the light effect over the figures. The colours have been used opaque, or sometimes transparent according to the needs of the painting.