Ortaöğretim okul müdürlerinin yetki kullanma eğilimleri
The Tendencies of secondary school principals on employment of authority
- Tez No: 113527
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
11 ÖZET Fizik biliminde yer bulan Klasik, Kuantum ve Kaos kuramları ve temel ilkeleri, dalga-parça, durum, enerji, kuvvet gibi kavramlar belirlenmiştir. Günümüzde bilimler küreselleşen dünya düzeninin etkisiyle iç içe girmiştir. Yönetim bilimi de bu durumdan etkilenenlerdendir. Yönetim biliminin temel öğelerinden biri“yetki”dir. Yetki kavramı, bir çok bilim adamı tarafından çeşitli şekillerde tanımlanmasına rağmen burada iki tür yetkiden söz edilmiştir: Klasik Yetki, Kuantum Yetki. Klasik yetki, çalışanlara işleriyle ilgili sürekli baskı kurar, yasa ve yönetmeliklerle davranışlar kısıtlanıp düşünce köreltilir. Klasik yetki kullanımında yetki devredilmeyip yaratıcılık yok edilir. Kişiler yaşamlarının tek etkinliği olarak işleriyle ilgilenir, mutluluk ve heyecanı yakalayacaklarına inandırılır. Kuantum yetki ise eğitim örgütünde, müdürün yöneticilik başarısını etkileyen yönetim elemanlarını içeren her tür etkileşim sürecinde, iç ve dış çevredeki farklılıkların bu etkileşimlerinin uyumunu sağlayabilmek için bir araçtır. Etkileşimlerde müdür yardımcısı, öğretmen, öğrenci ve diğer çalışanların gizli kalmış yetenekleri örgüte fayda sağlayacak şekilde ortaya çıkmış olur. Çalışmanın amacı, okul müdürlerinin kullandıkları yetki türünü belirlemektir. Çalışmada Altındağ İlçesi'nde bulunan 22 orta öğretim okul müdürü ve 34 müdür yardımcısı kullanılmıştır. Araştırmanın modeli“örnek olay”çalışmasıdır. Ancak örnek olay yöntemi yanında,“yapılandırılmamış alan çalışması”türü gözlem ve“sohbet tarzı görüşme”yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Veri toplama araçları yapılandırılırken klasik ve kuantum fiziğindeki kavramlar kullanılmıştır. Bu kavramlar yardımıyla sınırlandırılan örnek olayların oluşturulmasını sağlamıştır. Bu sayede bir çerçeve oluşturularak 5 örnek olay ve içeriğinin yerleştirildiği alan ve alt alanlar belirlenmiştir. Örnek olaylara müdürler ve yardımcılarının ürettikleri çözümlerden, kategorilere göre hiç bir değişiklik yapılmadan cümleler alınmıştır. Bu veriler tablolaştırılıp sayısallaştırılarak oranlar bulunmuştur.m Çalışmanın sonucu şudur: Altındağ İlçesi Orta Öğretim Okul Müdürleri, kullandıkları yetki türünü klasik alanda ortaya koyarken, yardımcıları da müdürlerinin kullandıkları yetki türünü aynı alanda algılamışlardır. Ancak müdürler ile müdür yardımcılarının algıları aynı alt alanlarda farklı oranlarda olmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The classical, quantum and chaos theories and their principles that are involved in physics science are indicated as wave-particle, situation, energy and strength concepts. In our century sciences are also affected by the global world order. Administrative sciences are also affected by that global world order. One of the basic elements of management sciences is“authority”. Although the scientists have defined the authority concept in many different ways, here we classify authority in two basic types: Classical Authority, Quantum Authority. Classical authority always restrains on the employees related with their work. Behaviours are restricted with the laws and regulations and their creativity is atrophied. People are always kept busy with their work as if it is their only activity in their lives. They are convinced to believe that they will find the excitement and happiness in their lives. Quantum authority is a tool that affects the management success of principals, all the management members and their actions in an interaction process and it is also a tool that provides harmony with the internal and external differences. During the interaction process unexplored abilities of vice-principals, teachers, students and other members are revealed in order to be profitable for the organisation. The aim of that study is to identify the types of the authority that the principals use. The study was conducted on 22 secondary school principals and 34 vice-principals in Altındağ Province. Case study was employed as the model of the study. Case study is through“unstructured survey study”type observation and“interview type”methods. The data collection tools were developed by depending on The Classical and Quantum concepts. With the help of these concepts the frames of the“cases”were determined. By using this method a framework was formed and has the 5 case study fields and their has the sub-fields were identified.For the case study events, the solutions that the principals and vice-principals find for the problems are taken without changing their original sentences. The ratios were computed from these sentences and shown in tables. The results of the study: the principals in Altındağ Province use their authority in classical authority area. Vice-principals perceived that their principals employ classical authority but their perceptions are in the same field with different ratios.