Bir grup Çerkes kadınıda 'kadın dayanışmasının' etnisite-toplumsal cinsiyetilişkileri bağlamında incelenmesi
The Examination of women's solidarity in a group of curcassian women in the context of ethnicity-gender relations
- Tez No: 113540
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BALKI AYDIN ŞAFAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Kadınlararası dayanışma kadınlar tarafından kendi sorunlarını çözmek, bilgi alışverişini sağlamak, kadınlara ait bir dünyayı yine kadınlara aktarmak, paylaşmak, yardımda bulunmak adına yüzyıllardır kadınlar tarafından üretilen pozitif ve kolektif bir değerdir. Diğer taraftan kadının toplumda ezilmesine ve ikincilleştirilmesine sebep olan ataerkil sistem, geleneksel olanı, egemen olanı, topluluk çıkarına uygun olanı kadınlar aracılığıyla yeniden üreterek var olan sistemi sürdürmektedir. Kadınlar fakında olmadan kendi aralarında ördükleri dayanışma ağı sayesinde bu sistemi yeniden üretirler. Kadınlararası dayanışma olgusu bu yönüyle paradoksal bir yapıya dönüşür. Kadınlararası dayanışma, etnisite ve toplumsal cinsiyet kavramlarıyla yakın bir ilişki içindedir. Kadınlararası dayanışma olgusu etnisite-toplumsal cinsiyet ilişkisi ile geleneksel, ataerkil yapıyı ve kültürü yeniden üretir. Toplumsal cinsiyet değerleri sosyalleşme süreciyle çocuklara aktarılır. Bu sayede toplumlarda genel geçer ve baskın olan ideoloji bireylere aktarılarak bu doğrultuda yetiştirilmeleri sağlanır. Bir çok toplumda sosyalleştirme görevi kadınların sorumluluğu olarak tanımlanmıştır. Etnik gruplar etnisitelerini yaratırken toplumsal cinsiyet kavramları üzerinden söylemlerini oluştururarak tabanlarına seslenmektedirler. Etnisiteleri oluşturan birçok kavram, özlerinde toplumsal cinsiyet değerleri barındırmaktadır. Etnisite ve toplumsal cinsiyet ilişkisi, geleneksel kimlik ve kültür oluşturma yönündeki eğilim ve pratikleri aracılığıyla birbirleriyle kesişir. Çerkesler için etnik kimlik hayatlarında önemli bir yer tutmaktadır. Kendilerinin, anayurtlarından sürgün ve göçler neticesinde Anadolu'ya gelmiş olmaları, yaşanan acılar ve olaylar, kendilerini asıl yurtlarından uzakta diasporik bir topluluk olarak tanımlamaları, Çerkeş kimliğinin kültürel ve ideolojik bir bağ olarak aralarındaki ilişkiyi ve bütünlüğü simgeleştirmesine neden olmuştur. Etnik kimliğin Çerkeş kadınlarının yaşamlarında önemli bir yer tutması, kurdukları ilişkilerin de biçimini ve içeriğini etkilemektedir. Kültürlerini ve kimliklerini yaşatmak için çeşitlilit nedenlerle bir araya gelerek kurdukları dayanışma ilişkisi böyle bir etkileşimin ürünüdür. Dayanışma ağları, Çerkeslik kavramı altında ortaya çıkar ve gelişir. Çerkeş toplumunda kadının yerinin diğer topluluklara göre daha üstün ve yüksek bir konumda gösterilmesi Çerkeş kadınlarının bu konumu sürdürmek için topluluğundaki ve ailesindeki kadınlarla bir dayanışma ilişkisi içine girerek bu kültürü sürdürmeye çalışmasına neden olmaktadır. Çerkeş toplumunda evliliklerin aynı topluluğa mensup bireyler arasında gerçekleştiği taktirde onay görmesi, topluluk içi evliliği sağlamak için toplumda oluşan gelenekler vasıtasıyla bu evliliklerin gerçekleştirileceği ortamların yaratılması, Çerkeş kimliği ve kültürünü korumaya ve sürdürmeye yönelik amaçlar taşımaktadır. Aile, evlilik, Çerkeş kimliği, siyasal ve kültürel söylem, akrabalık ve komşuluk ilişkileri, dil, dernek gibi örüntüler kadınlararası dayanışmanın sağlandığı ve sergilendiği alanlar olarak etnisite-toplumsal cinsiyet ilişkilerini üretmeye katkıda bulunurlar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The solidarity among women is a positive ant collective vawe that has been produced by women for centuries to solve their problems, to provide exchange of information, to introduce a world belonging a woman to other women, to share and to help each other. On the other hand, patriarchal system, which causes women to be suppressed and to stand on the secondary place in the society, advances what is traditional, dominant and suitable to the profit of the community by reproducing these concepts using women again. Unconsciously, women reproduce the patriarchal system via the network of solidarity they produced among themselves. In this respecth, women's solidarity turns into a paradoxical structure. Women's solidarity is in close relation with the concepts of ethnicity and gender. It reproduces traditional and patriarchal structure and culture with the help of ethnicity-gender relationship. Through socialization, concepts of gender are transferred to children. By this way, in the society, generally accepted and dominant ideology is transmitted to individuals to provide them grow up in this direction. in many societies, socialization process of children is described as the responsibility of women. While creating their ethnicity, ethnic groups reach their base by forming their claims over the concepts of gender. Many concepts that form ethnicities include gender - vawes within them. Ethnicity and gender relates to each other on their tendencies and practices to form a traditional identity and culture. For Circassian people, the concept of ethnic identity has an important place in their lives. Coming to Anatolia from their mother country via banishment and migration, being suffered from their experiences, defining themselves as a diasporic community for from the mother country caused them to symbolize the relationship and cohesion between them as a cultural and ideological connection to their Circassian identity. The importance of ethnic identity in the lives of Circassianwomen affects the manner and the content of their relationships. The relationship of solidarity they set up by coming together for several reasons to keep their culture - identity alive is the product of such an influence. the network of solidarity arises and develops under the concept of“Circussianity”. The fact that the place of women in a Circissian society seems higher than that of another society leads Circissian women to get into a solidarity relationship with other Circissian women in the family or in the society to make this culture alive in order to protect and to extend their position. That the marriages are approved when they are inter - marriages among Caucassian people and suitable environments are created by traditions to provide such intermarriages intends to protect and to advance Circussian culture and identity. Networks like family, marriage, Circussian identity, politics and culture, kinship and neigbourhood relations, language, assocciation contributes to reproduce ethnicity-gende relations as the fields where solidarity among women is provided and exhibited.