Çoruh havzası hidropolitiği
Hydropolitics of Çoruh basin
- Tez No: 113539
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN BAĞIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidropolitik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Çoruh nehri, Türkiye'den doğan ve Gürcistan'dan Karadeniz'e dökülen bir“uluslararası suyolu”dur. Çoruh havzasının yapısı, geliştirilmesi, uluslararası hukuktaki statüsü, Çoruh nehrinin kullanımından kaynaklanan sorunlar ve bunun iki ülke ilişkilerine yansıması bu tez çalışmasında incelenmektedir. Çoruh havzası hidropolitiğini konu edinen bu yüksek lisans tezi amacına göre durum saptayıcı, betimleyici araştırma kategorisine girmektedir. Bu tez çalışması sonucunda, Türkiye-Gürcistan ilişkilerinin stratejik ortaklığa dönüşmesi ve global bir önem kazanmasıyla birlikte, Çoruh nehrinin kullanımından kaynaklanan sorunların çözümlenmesinde, suyolu devletlerinin yapıcı bir tavır takınmalarından ötürü, iki ülke arasında işbirliğinin geliştirilmesine katkı sağlayan örnek bir uluslararası suyolu geliştirmesiyle karşı karşıya olduğumuz ortaya çıkmıştır. Çoruh havzasının geliştirilmesi, Türkiye ve Gürcistan'ın kalkınmasına, ilişkilerin geliştirilmesine, mevcut sorunların çözümlenmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY River Çoruh is an“international watercourse”which springs from Turkey and pours into the Black Sea from Georgia. In this thesis, the structiure of River Çoruh's basin, how it can be improved, its status in international law, the problems which arise out of its use and how it's reflected in the relations between these two countries are explored. This thesis, (whose subject is the hydropolitics of River Çoruh's basin), is categorized as a case study and a descriptive research. As a result of this thesis, it is concluded that the relations between Turkey and Georgia turn into a strategic partnership and gain global importance; besides, during the solution of the problems which arise out of River Çoruh's use, because of the positive attitudes the watercourse states have, it is also concluded that we face the development of a model international watercourse which contributes to the improvement of the partnership between the two countries. Improvement of the Çoruh basin will be instrumental in the development of Turkey and Georgia, the progression of the relations and the solution of the present problems.