Yezidilik örneğinde etnisite, din ve kimlik ilişkisi
Ethnicity, religion and identity in the Yezidis
  1. Tez No: 113541
  2. Yazar: Ç. CEYHAN SÜVARİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAVİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yezidilerin, grup kimliklerinin algılanılmasında referans aldıkları inançları, içerisinde eski Hint-İran dinleri, özellikle Zerdüştlük, ile Semitik dinlerdeki hetorodoks geleneklerin, yine özellikle İslami tasavvuf hareketlerin, yön vermesi ve mensuplarının göçebe yaşam tarzı ile egemen dinlerin saldırılan sonucu şekillenen bir dindir. Ancak bu özelliğinden dolayı, çeşitli dinlerin etkilediği, toplama bir din olarak değerlendirilmesi tavrı, oldukça fazla yargı içermektedir. Zira, özellikle Ortadoğu çıkışlı dinlerin, hem düşünsel hem de pratik anlamda, birbirine benzeyen yönleri oldukça fazladır. Yezidiliği diğer dinlerden ayıran en önemli özellik onun etnik bir din olmasıdır. Çünkü Yezidilik inancı ile onun pratik ve sembolleri, Yezidi kültürünü her alanda etkilemiş ve örgütlü yapılan söz konusu inanç sistemine göre şekillenmiştir. Ayrıca kutsal kitaplarında bahsi geçen farklı bir soydan olma inancından dolayı, inançlarının kapılarını kendinden olmayanlara kesin bir şekilde kapatmış olmaları ise etnik din kavramım güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The beliefs of Yezidis, which constitutes the refernce point in the perception of their group identity, are shaped under various influences such as Zarathostrianism, heterodox traditions of the Semitic religions and Islamic sufism, as well as the nomadic life-style of the believers and the challenge of dominant religions. But inferring that, as such, it is an ecctectic religion, will be biased. For most of the Middle Eastern religions have much in common, be it in theory and/or in practice. The most distinguishing feature of the Yezidi religion is its ethno-religious character. For Yezidi belief and its practices and symbols have heavily influenced the Yezidi culture and shaped its organized structures. Its exclusive character, confining the privilege of being a Yezidi only to those born of Yezidi parents, further support the conception of ethno-religion.