Türkiye'de göçmen 'ötekiler' e bakış
A Perspective on the migrant 'others'
  1. Tez No: 113543
  2. Yazar: N. IŞIL DEMİRAKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAVİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Küreselleşme; mal, hizmet ve insan hareketleri dahil çeşitli şuur ötesi hareketleri beraberinde getirmektedir. Bunların arasında özellikle insanların hareketi, küreselleşme nedeniyle bir dizi dönüşüm geçirmekte olan ulus-devlet için zorluk yaratmaktadır. Toplumsal dönüşümde en belirleyici etkenlerden biri olan uluslararası göç incelendiğinde, sorun teşkil eden iki boyutun ortaya çıktığı görülmektedir. Devletlerin göç edenlerle ilişkisinden türeyen birinci boyutta; devletler nezdinde göç edenlerin sınıflandırıldığı ve“yurttaşlık”kavramına göre tanımladığı, göç edenlerle yerliler arasındaki ilişkiden türeyen ikinci boyutta ise, bu ilişkiye eşlik eden tutumlara (“ötekileştirme”derecelerine) bağlı olarak çeşitli gerilimlerin doğduğu gözlemlenmektedir. Bu çalışmada, bir toplumdan bir başka topluma girerek ekonomik, toplumsal, siyasi vb. değerleri benimseme ya da bu toplum içinde kendi değerlerini koruyarak varolabilme talebinde bulunan, ancak çoğunlukla bu talepleri reddedilen göçmen“öteki”lere karşı tutum konu edilmektedir. Bu bağlamda vatandaş-devlet-göçmen kavramları arasındaki ilişki, göçmenlere karşı bu red tutumunun doğası ve ardında yatan nedenler Van'da gerçekleştirilen bir alan çalışmasında elde edilen verilerle açıklanmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Globalisation leads to various cross-border flows including the movement of goods, services and people. Of these, especially the movement of people is a challenge to the nation-state going under a series of transformations due to globalisation. When international migration as one of the determining factors of the social transformation is examined, two problematic dimensions are seen. In the first dimension, deriving from the relation between the state and the migrants, it is seen that the migrants are classified and identified in line with the concept of“citizenship”, and in the second dimension, deriving from the relations between the migrants and the locals, tensions of various kinds are observed to rise depending on the attitudes (the perceived degrees of“other”ness) accompanying this relationship. In this study, the attitude against the migrant“others”who claim the right to live in another society either by adopting the economic, social, political etc. values of the receiving society or protecting its own values, but whose claims are usually rejected. In this context the relation between the citizen, the state and the migrant, the nature of the rejection against the migrants and the underlying reasons are discussed based on the data obtained in a field-study in Van province.