Türkiye'de göçmen kaçakçılığı ve hukuksal boyutu
Migrant smuggling in Turkey and the legal dimension
- Tez No: 358294
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİLE ARIKOĞLU ÜNDÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yasadışı göç kavramı, sadece Kuzey Amerika ve Avrupa Birliği ülkeleri gibi gelişmiş bölgeleri değil, gelişmekte olan dünyada yeni endüstrileşen birçok ülkeyi de direkt etkilemektedir. Bu mesele, coğrafi konumu ve iktisadi durumu nedeniyle Türkiye?yi de yakından ilgilendirmektedir. Göçmen kaçakçılığı kapsamında genel olarak ?transit ülke? özelliği gösteren Türkiye, bazı ülke vatandaşları için ?hedef ülke? ve bazen de ?kaynak ülke? özelliği göstermektedir. Türkiye? de 2002 yılına kadar olan süreç içerisinde suça ilişkin doğrudan yasal bir düzenlemenin yokluğu, 2013 yılına gelindiğinde, suç konusu olan bir takım hareketlerin yaptırımsız kalması sonucunu doğurmaktadır. Bu süreçte göçmen kaçakçılığı suçu ilk olarak, 03.08.2002 tarih ve 4771 sayılı kanunun 2. maddesiyle 765 sayılı Türk Ceza Kanunu?na 201/a maddesi olarak eklenmiş ve bağımsız bir hüküm olarak Türk hukuk mevzuatına girmiştir. Bu suç, yeni Türk Ceza Kanunu?nun, 79. maddesinde düzenlenmiştir. Çalışma da; göçmen kaçakçılığı ve onunla birlikte anılan diğer kavramların teorik çerçevesi çizildikten ve göçmen kaçakçılığını ortaya çıkaran tarihsel süreç, göçmen kaçakçılığının nedenleri, boyutları ve sonuçları incelendikten sonra Türkiye?nin göçmen kaçakçılığı ile mücadelesi ve Avrupa Birliği?ne uyum sürecindeki çalışmalar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Illegal immigration affects directly lots of countries that not only developed areas such as North America and European Union countries but also new industrialization countries in the earth. This issue concers Turkey cloesly because of it?s geographical location and financial situation. Turkey, feature in transit country in the sense of migration smuggling, shows characteristics of target country or resource contry for some countries? citizens. Since there hasn?t been a legal organization directly about crime until 2002, movements, that are discussed as crime, haven?t punished. In this sense, the first crime of migrant smuggling, Law No. 2 of 4771 dated 08.03.2002 Article 765 of the Turkish Penal Code 201 / a substance to the Turkish law, a provision has been added as an independent. Crime, the new Turkish Penal Code, 79 regulated by Article. In this study, Migrant Trafficking and Migrant Smuggling has been drawn and with it brings out the framework of other concepts mentioned historical process, the reasons for Migrant Trafficking, sizes, and after examining the results of the European Union accession process of Turkey's struggle against Migrant Smuggling studies were evaluated.