Teaching grammar communicatively at intermediate level
Dilbilgisinin orta düzeyde iletişimsel olarak öğretilmesi
  1. Tez No: 113544
  2. Yazar: HÜMSET SEÇKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma, iletişimsel Yaklaşım'ın yol gösterici ilkeleriyle hazırlanan iletişimsel faaliyetlerle dilbilgisi öğretilmesi için etkili yollar araştırmaktadır. Çalışmada yer alan denekler Türkiye'de Kayseri Erciyes Üniversitesi Hazırlık Okulu'ndaki bir grup öğrenci (s=80) ve öğretmenlerdir (s=4). Bu uygulamalı çalışma için, dilbilgisi öğretimine görünür bir şekilde farklı yönelmeleri olan dört öğretmen seçilmiş ve araştırmacının gözlemleri, kararları ve sezgilerine dayalı olarak tanımlanmıştır. Bu öğretmenlerden iki tanesi geleneksel yönelmeli iken diğerleri İletişimsel Yaklaşım'ı dilbilgisi öğretimine uyguluyor görünmektedir. Uygulamaya tabî tutulmayan geleneksel yaklaşımlı öğretmenlerin sınıfları kontrol grupları olarak görevlendirilmiştir. Deney grubundaki öğrencilere dilbilgisi, araştırmacı tarafından 15 farklı gramer konusunu desteklemek amacıyla hazırlanan faaliyetlerle sekiz hafta boyunca iletişimsel bir şekilde anlatılmıştır. Bu faaliyetler“English File Intermediate”adlı ders kitabında öğrenciler için öğrenilmesi zor olduğu düşünülen dilbilgisi konularını desteklemek amacıyla oluşturulmuştur. Her iki grup öğretmen uygulama sırasında sınıflarında herhangi bir aksaklık olup olmadığını anlamak amacıyla gözlemlenmiştir. Geleneksel yaklaşımlı öğretmenler dilbilgisi açısından öğretimlerini tanımlamak adına ayrıca gözlemlenmiştir. Bu her iki gruptaki öğrencilerin bilgi (yeterlik) düzeyleri açısından homojen olup olmadıklarını kontrol etmek için, okulun ölçme birimi tarafından verilen 1. aylık test uygulama öncesi karşılaştırmalar için kullanılmıştır. Öğrencilerin, daha sonraki istatistiksel işlemlerde ön test olarak kullanılan bu testteki puanları iki grup arasında anlamlı bir fark göstermemiştir.Dilbilgisi iletişimsel bir şekilde Iletişimsel Yaklaşım'ın temel prensipleri doğrultusunda öğretildikten 4 hafta sonra, her iki gruptaki öğrenciler, deney grubunda uygulamanın sonucunda dikkate değer bir kazancın olup olmadığını anlamak için karşılaştırılmıştır. Bu amaçla, ölçme birimi tarafından verilen 2. aylık test kullanılmıştır. İki grup arasında dikkate değer bir fark olup olmadığını ve deney grubunda elde edilen anlamlı başarının uygulamadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için öğrencilerin bu testteki ortalama puanları karşılaştırılmıştır. Deney grubu açısından azda olsa daha iyi bir gelişme gözlemlenmesine rağmen, iki grup arasındaki fark deney grubunun dikkate değer bir şekilde daha iyi olduğunu gösterecek kadar anlamlı değildir. Sekiz haftalık programın tamamlanmasıyla, iki grup son test olarak görev yapan 3. aylık testteki puanları esas alınarak karşılaştırılmıştır. Bu sefer t-test analiz sonuçları iki grup arasında anlamlı bir fark göstermiştir. Deney grubundaki öğrenciler kontrol grubundaki karşıtları ile kıyaslandığında daha anlamlı bir gelişme göstermişlerdir. Öğrencilerin son testteki puanlarının sekiz haftalık uygulama ile bağlantılı olup olmadığını araştırmak için ön testteki öğrenci puanlarının eşdeğişken olarak kullanıldığı başka analizlerde gerçekleştirilmiştir.“Eşdeğişken”analizi iki grubun son test puanları açısından gerçek anlamda farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için yapılmıştır. ANCOVA sonucu, benzer bir şekilde, iki grup arasında önemli bir fark göstermemiştir. Bu doğrultudaki birçok çalışmanın sonuçlarına göre çalışmaların gerçekleştirildiği yerlerdeki bazı eğitimsel değişikliklere bağlı olarak dilbilgisinin genelde Iletişimsel Yaklaşım'la etkili bir şekilde öğretildiği kabul edilirken, bu değişkenlerden dolayı bu çalışmaların sonuçları esas alınarak genellemeler yapmak zordur. Bundan dolayı değişik eğitim kurumlarında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines effective ways of teaching grammar through communicative activities, which are prepared using the guiding principles of Communicative Approach. The subjects who participated in the study were a group of students (N=80) and teachers (N=4) from the Preparatory School of Erciyes University (PSEU), Kayseri, Turkey. For this experimental study, four teachers, who seemingly had different orientations to grammar teaching were selected and identified based on the researcher's observations, decisions and intuitions. Two of these teachers were traditionally oriented, while the other two seemed to adopt a communicatively oriented approach to grammar teaching. The classes of two teachers, who were traditionally oriented were assigned as the control groups, which received no treatment. The students in the experimental group, were taught grammar communicatively for eight weeks with the activities devised for 15 different grammar subjects by the researcher. These activities were designed to supplement the grammar points which were thought difficult to be learned by the students in the coursebook called“English File Intermediate”. Both groups of teachers were observed in their regular classes during the experiment to see if there were any problems during the implementation of the treatment. The traditionally oriented teachers were also observed for their teaching of grammar. In order to check whether the students in these two groups were homogenous in terms of their proficiency levels, students scores on the first monthly test given by the testing unit of the school were used for comparisons prior to launching the treatment. The students' scores on thistest, which were also used as the pre-test for further statistical procedures, did not indicate significant differences between the two groups. After four weeks, the students in the two groups were compared as to whether the students in the experimental group had made any significant gains as a result of the treatment. For this purpose, the second monthly test administered by the testing unit was used. In order to see whether there were significant differences, if any, between the two groups and any significant gains achieved by the experimental group could be attributed to the treatment, students' mean scores on this test were compared. The difference between the two groups was non-significant indicating that the experimental group achieved significantly better than the control group, although a slightly better performance on the part of the experimental group could be observed. Upon the completion of the eight-week treatment program, the two groups were compared on their scores on the third monthly exam, which served as the post-test measure. The results of a t-test analysis indicated significant differences between the two groups this time. The students in the experimental group appeared to perform significantly better compared to their counterparts in the control groups. To examine whether the students' scores on the post-test could be attributed to eight-week program implemented, further analyses were carried out whereby students' scores on the pre-test was used as a covariant. An analysis of covariance (ANCOVA) was run to determine whether the two groups were truly different in terms of their post-test scores. The result of ANCOVA, similarly, showed a significant difference between the two groups when adjusting for the pre-test scores. It was concluded that the experimental group achieved significantly better that the control group. The results of many studies in this line show a tendency to be biased by several educational variables particular to the setting in which studies were conducted. While it has been generally accepted that grammar can be effectively taught through Communicative Approach, it is difficult to make generalizations based on the results of such studies because of these variables. Therefore, more research is needed in various educational settings.