Sosyal destek düzeyleri farklı üniversite öğrencilerinin bazı değişkenlere göre kimlik statüleri
Identity status of university students with different levels social support in terms of some variables
- Tez No: 113572
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA GÜLENDAM ERSEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin arkadaşlarından ve ailelerinden algıladıkları sosyal destek düzeylerine (düşük, orta ve yüksek) göre kimlik statüleri (başarılı kimlik, kimlik arayışı, bağımlı kimlik ve kimlik kargaşası) arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Bu farklılıklar öğrencilerin cinsiyet, sınıf düzeyi, anne-baba eğitim düzeyi ve ailenin ortalama aylık gelir düzeyi açısından karşılaştırılmıştır. Örneklem Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinden oluşturulmuştur. Toplam 1611 öğrenciyle yürütülen araştırmada, öğrencilerin kimlik gelişimi Marcia'nın kimlik statüleri paradigmasına dayalı olarak geliştirilen Genişletilmiş Ego Kimlik Statüleri Ölçeği ile sosyal destek ise Procidano ve Heller' in geliştirdiği Aile ve Arkadaşlardan Algılanan Sosyal Destek Ölçeğiyle ölçülmüştür. Verilerin analizi Çok Değişkenli Varyans Analiziyle yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; öğrencilerin kimlik statülerinin aileden ve arkadaşlardan algıladıkları sosyal destekten etkilendiği görülmektedir. Başarılı kimlik statüsünde, aile sosyal desteğini yüksek düzeyde algılayanların düşük düzeyde algılayanlardan puan ortalamaları anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Benzer bulgular bağımlı kimlik statüsündeki öğrenciler için de belirlenmiştir. Başarılı kimlik statüsündeki ve bağımlı kimlik statüsündeki öğrenciler ailelerini yüksek düzeyde destekleyici olarak algılamışlardır. Kimlik arayışı statüsündeki öğrenciler ise ailelerini daha az destekleyici algılamışlardır. Öğrencilerin aile sosyal desteği azaldıkça kimlik arayışı statüsü puanlan artmıştır. Kimlik kargaşası statüsünde aileden algılanan sosyal destek düzeyleri açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Algılanan arkadaş sosyal desteğinde ise arkadaşlarından düşük düzeyde sosyal destek algılayanların yüksek düzeyde destek algılayanlardan kimlik arayışı, bağımlı kimlik ve kimlik kargaşası statüleri puanlan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Başarılı kimlik statüsünde olanlarda ise arkadaşlardan yüksek düzeydeiii sosyal destek algılayanların orta ve düşük düzeyde sosyal destek algılayanlardan puan ortalamaları anlamlı düzeyde daha yüksek olarak belirlenmiştir. Arkadaşlardan ve aileden algılanan sosyal destek düzeylerine göre cinsiyet, sınıf düzeyi, anne-baba eğitim düzeyi ve ailenin ortalama aylık gelir düzeyi açısından kimlik statülerinde gruplar arasında anlamlı düzeyde farklılığa rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This research was carried out to determine the differences in the university students' identity status (identity achievement, moratorium, foreclosure and identity diffusion) according to their perceived social support from family/friends. These differences were compared in terms of gender, class levels, parents' education levels and avarage family income. Subjects involved in the research were the students of Faculty of Education at Çanakkale Onsekiz Mart University. In this research, which consisted of 1611 students, the students' identity development measured by using Extended Ego Identity Status Scale that developed by Marcia's identity status paradigm and students' social support measured Perceived Social Support from Family/Friends that developed by Procidano and Heller. The data were analyzed by Multivariate Variance Analyses. According to the findings of research, it was found out that students' identity status was affected by perceived social support from family/friends. It was found that those with identity achievement status who have high perceived social support from family had significantly higher scores than those with identity achievement status who had low perceived social support from family. Similar results were obtained concerning the foreclosure students. Those with identity achievement status and those with foreclosure status had high perceived social support from family. Those with moratorium status had low perceived social support from family. As the students' perceived social support from family decreased, the scores they got for their moratorium increased. No significiant differences were found the identity diffusion status in terms of perceived social support from family.When considering perceived social support from friends, it was found out that those who had low perceived social support from their friends got significantly higher scores than those who had high perceived social support form friends in terms of moratorium, foreclosure and identity diffusion status. Those with identity achievement status had high perceived social support from friends got significantly higher scores that those who had low and medium perceived social support from friends. No significant difference was found in identity status among the groups in terms of gender, class levels, parents' education levels and avarage family income in perceived social support levels from family/friends.