Likert tipi tutum ölçeklerinin geliştirilmesinde kullanılan bazı tekniklerin karşılaştırılması
A Comparison of some techniques used in development of likert type attitude scales
- Tez No: 113571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GELBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Likert tipi ölçek geliştirmede korelasyon, %27'lik alt ve üst grup ortalamaları farkı, basit doğrusal regresyon ve non-parametrik madde analiz teknikleri kullanılarak elde edilen madde ayırıcılık güçlerine göre, maddelerin seçilme sıraları ve oluşturulan nihai ölçeklerin geçerlik, güvenirlikleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma kapsamında,“İngilizce öğrenmeye”ilişkin 40 maddeden oluşan tutum ölçeği deneme formu geliştirilmiş ve 503 kişilik bir gruba uygulanmıştır. Araştırmanın konusunu oluşturan madde analiz tekniklerinin varsayımı olarak deneme ölçeğine ait puan dağılımının normalliği Kolmogorov Smirnov Uyum iyiliği Testi ile kontrol edilmiş, dağılımın 0,05 manidarlık düzeyinde normal olduğu görülmüştür. Faktör analizi sonucunda tutum ölçeği deneme formundaki 40 maddeden 33'ünün faktör yüklerinin, birinci faktörde daha yüksek olduğu görülmüştür. Farklı madde analiz teknikleriyle hesaplanan madde ayırıcılık güçlerine göre maddelerin seçilme sıraları arasındaki korelasyonlar incelendiğinde; korelasyon, %27'lik alt üst grup ve basit doğrusal regresyon (regresyon katsayısı ve F değeri) tekniklerine göre maddelerin seçilme sıraları arasında 0,05 manidarlık düzeyinde (0,77 - 1,00 arasında değişen) yüksek ilişki olduğu görülmektedir. Ancak non-parametrik teknik ile diğer teknikler arasındaki korelasyonların (-0,33 ile -0,09 arasında değişen) negatif değerler alması; non-parametrik teknik ile diğer analiz teknikleri arasında madde seçilme sıraları açısından ters yönde bir ilişki olduğunu göstermektedir. Oluşturulan tüm ölçeklerin 0,84 ile 0,90 arasında değişen Cronbach-a güvenirlikleri yeterli olmakla birlikte en düşük güvenirliğin non-parametrik teknikle oluşturulan ölçeğe ait olduğu görülmektedir. Bunun nedeni, non- parametrik teknikle oluşturulan ölçeğin, diğer ölçeklerden fazla sayıda farklı11 maddeden oluşması olabilir. Ayrıca non-parametrik dışındaki tekniklere göre oluşturulan ölçeklerin güvenirlikleri arasında manidar bir fark bulunmamıştır. Bu durum; korelasyon, t testi ve basit doğrusal regresyon tekniklerine göre oluşturulan nihai ölçeklere seçilen maddelerdeki farklılaşmanın güvenirliği etkilemediğini göstermektedir. Araştırma kapsamındaki her bir madde analiz tekniğine göre oluşturulan ölçeklerin ölçüt gruplar geçerlikleri kestirilmiştir. Tutum objesi ile ilgili olumlu ve olumsuz tutuma sahip olduğu düşünülen grupların ortalamaları arasındaki farkın manidarlığı bağımsız gruplar için t testi ile incelenmiş ve hesaplanan t değerleri 0,05 düzeyinde manidar bulunmuştur, t değerleri geçerliğin ölçüsü olarak kullanıldığında, en yüksek geçerliliğin non-parametrik tekniğine, en düşük geçerliliğin %27'lik alt ve üst grup tekniğine ait olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY in this research the validity, the reliability of the ultimate scales and item discriminating power and item choosing rank are investigated according to the correlation, 27 % percentiles sub and supra groups' averages difference, simple straight regression and none-parametric item analysis techniques which are used for composing a Likert type attitude scale. A trial attitude scale abot Learning English which has 40 items is composed and applied to a group of 503 in the research. As the assumption of the item analysis techniques which form the subject of the research, the normality of the trial scale's score distribution is checked by the Kolmogorov- Smirnov Adjustment Goodness test. It is observed that the score disribution is normal at the 0,05 significance level. Due to the results of the factor analysis, it is observed that the 33 items out of 40 in the trial attitude scale have higher factor loads at the first factor. When the correlations between the orders of the selection of the items are investigated, it is seen that there is a high correlation at the 0,05 significance level between the orders of item selection according to the simple straight regression and 0,27 percentile sub and supra techniques. On the other hand, the fact that the correlations between the none- parametric technique and the others took negative values, shows that the relation between none-parametric technique and other analysis techniques is in the perverse direction. Although the Cronbach-a reliability values which change between 0,84 and 0,90 are satisfying, it is observed that the scale formed with the none- parametric technique has the lowest reliability.IV The reason for that might be the fact that the scale which is formed with the none-parametric technique chose more items than the other scales. Besides a significant difference between the reliabilities of the scales which were formed due to the techniques apart from the none-parametric techniques couldn't have been found. That situation shows that the differentiation of the items chosen for the ultimate scales which are formed due to the simple straight regression, t test and correlation doesn't effect the reliability. The criteria groups validities of the scales which are formed according to each item analysis technique in the research concept is guessed. The significance of the difference between the averages of the groups which were considered to have negative and positive attitudes towards the attitude object is investigated by the t test and the t values are found to be significant at the 0,05 level. When the t values are used as the measures of the validity, it is observed that the none-parametric technique has the highest, 0,27 percentile sub and supra group technique has the lowest validity.