Döviz kurlarında ve faiz oranlarında meydana gelen değişikliklerin firma karlılığına etkileri
The Effects of the changes in exchange and interest rates on profitability of firms
- Tez No: 113573
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İPÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
iii ÖZET Çalışmanın amacı, döviz kurlarında ve faiz oranlarındaki değişikliklerin firmanın riskleri ve karlılığı üzerinde ne gibi etkilere sebep olduğunu araştırmaktır. Veritabanı, 120 adet İMKB kayıtlı imalat sanayi firmasının, 1999-2000-2001 yıllarına ait 24 adet bağımsız ve 17 adet bağımlı değişken niteliğindeki 14.760 adet finansal orandan ve 2000 ve 2001 yıllarına ait 104 firmaya ilişkin 3 adet bağımlı (kambiyo kar-zararı oranları) değişkenin niteliğindeki 624 adet orandan oluşmaktadır. 2000 ve 2001 yıllarına ilişkin verilere faktör analizinin uygulanması ile kambiyo kar ve zararının firmaların karlılığına olan etkisinin (bazı çekincelerle) çok olmadığı, 3 yıllık verilerin her bir yılının bağımlı ve bağımlı değişkenlerine faktör analizi uygulanmasıyla, öne çıkan değişkenler arasında çoklu regresyon uygulanması sonucu, Faaliyet Karı/Aktif bağımlı değişkenini açıklamada ağırlıklı olarak faizle ilgili bağımsız değişkenlerin, Brüt Satış Karı / Özsermaye bağımlı değişkenini açıklamada döviz ve faaliyetle ilgili bağımsız değişkenlerinin etkin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY THE EFFECTS OF THE CHANGES IN EXCHANGE AND INTEREST RATES ON PROFITABILITY OF FIRMS This study aims at showing the various effects of exchange and interest rates changes on risks and profitability of firms. The database consist of 14.760 financial ratios of 120 manufacture industry firms registered to Istanbul Stock Exchange, as of 1999-2000-2001, with 24 independent and 17 dependent variables. It consist of also of 624 ratios of 104 firms, as of 2000-2001, with 3 dependent (exchange loss-profit ratios) variables. Factor analysis being applied on 2000-2001 data, the exchange profit and loss turned out to have lees effect on profitability of firms (with some precautions). Moreover, factor analysis being applied on dependent and independent variables of each of 3-year data, and as a result of applying multiple regression among dominant variables, it is found that independent variables relating to interest rates explain dominantly Profit Before Extraordinary Items & Tax/ Assets (dependent variable) ; and foreign currency and operating variables, Gross Sales Profit/ Equity (dependent variable).