Türkiye'de konaklama işletmelerinin kuruluşunda yasal prosedürler ve teşvik mevzuatı
The Legal procedures and privilege policies establishing residential enterprises in Turkey
  1. Tez No: 113587
  2. Yazar: NEŞE ÇELEBİOĞLU DEMİRKOLLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALP TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Konaklama işletmeleri turizm işletmelerinin en temel unsurlarından bir tanesidir.Bu tez çalışması dünya da en hızlı gelişen sektörden biri olan turizm sektöründe ki konaklama işletmelerinin neler olduğunu.bunların kuruluşlarında ki yasal dayanaklar ve itici bir güç olarak teşviklerin işletmeleri hangi durum ve hangi açıdan desteklediği ve turizm talebinin daha fazla arttırılmasına yönelik olarak arz olanaklarının geliştirilmesi için teşviklerin arttırılması gerekliliği yönünden önerilerin ortaya konması amacı ile hazırlanmıştır. Bu nedenle Birinci Bölümde genel tanımlara.konaklama işletmelerinin özellikleri ve sınıflandırmalara yer verilmiştir.Daha sonra genel olarak ve Türkiye için konaklama işletmelerinin geçmişi ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci Bölümde ise birinci bölümde bahsedilen ve sınıflandırılan işletmelerin kuruluş yerleri seçilirken ne gibi faktörlere dikkat edilmesi gerektiği ele alınırken maliyetler yönünden de analiz edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü ve son Bölümde işletmelerin faaliyetlerini sürdürebilmesi için gereksinim duydukları belgelerin neler olduğu ve unsurları incelenmiştir.Buna paralel olarak Türkiye de işletmelere sağlanan teşvikler ele alındıktan sonra AB' de ki teşvik politikası incelenmiştir.Sonuç olarak işletmelerin desteklenmesi için ne gibi teşvik politikasının nasıl olması gerektiği yönünden öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Touristic residential enterpries are basic units of tourism sector.This sturdy is prepared to specify the existing kinds of residential businesses and legal procedures reguired to establish these firms and as on enforcing factor the legal privileges supporting this kind of are analysed and also in addition to these this study specifies the proposals to enhance the tourism activities in the country. In the first part general determinations, specifications and classifications of these touristic businesses are specified.Also the past development of this kind corporations in Turkey is studied. In the second part the factors which are affecting the choices of the locations will be analysed insense of cost efficiency. In the third and the last part the legal documents reguired in order to start and continue the business will be inspected. And parallel these Europen Community policies on touristic privilages are analysed. As a result conditions reguired to support this kind of enterpries are analysed. VI