Helsinki zirvesi sonrası Türkiye'nin Avrupa Yatırım Bankası kredi imkanları
  1. Tez No: 113595
  2. Yazar: İSMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Banking, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Avrupa Yatırım Bankası, Avrupa Birliğinin bu günlere gelmesini sağlayan kurumlardan birisidir; Birlik ile aynı gün kurulan banka yarattığı fonlar ve kullandırdığı krediler ile birliğin kalkınmasında çok önemli bir rol oynamıştır. Son 6 yılda oynadığı bu rolün kapsamı daha da genişlemiştir. Zira AYB aday ülkelerin finansman ihtiyacı için de daha şimdiden en önemli uluslararası kurum halini almıştır. Son aday olarak ülkemiz de benzer bir beklenti içine girmiştir. Yapılan bu çalışmada önümüzdeki dönemde Türkiye'yi AYB nezdinde nelerin beklediği mevcut kredi potansiyelimizin artıp artmayacağı, karşılaşabileceğimiz sorunlar araştırılmıştır. Bu bağlamda yaklaşık 6 yıldır adaylık sürecini yaşayan 12 aday ülkenin yaşadığı gerçekleşmelerden yararlanılmıştır. Söz konusu veriler aracılığıyla aday ülkeler için kredi dağılımını etki eden faktörler belirlenmeye çalışılmış, çıkan sonuçlara göre Türkiye'ye en yakın iki ülkenin yaşadıkları gerçekleşmelerin ışığı altında Türkiye için bir öngörüde bulunulmuştur. Ayrıca son bölümde analizimizde kullanılan nüfus kriterinin alman kredi miktarını ne oranda belirlediği kurulan ekonometrik bir modelle açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümü tamamen bankaya ayrılmış olup bankanın yönetim yapısı, çalışma şekli ve kredi verme prosedürüne dair ayrıntıları içermektedir. İkinci bölümde ise aday ülkelerin Avrupa Birliği ve Avrupa Yatırım Bankası ile olan ilişkileri tarihsel sıralama içinde incelenmiş, ilişkilerin nereden nereye geldiğine adaylık sonrasında nasıl değiştiğine değinilmiştir. Son bölümde banka ile ilişkilerimizin geçmişine tarihi süreç içerisinde değinildikten sonra çalışmamızın temel konusu olan önümüzdeki dönemdeki kredi potansiyelimizin ne olacağı sorusuna belli bir sistematik içerisinde yanıt verilmeye çalışılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT European Union is important subject of Turkish foreign policy. We have a many expectations from Union. One of this is a European Union funds. European Investment Bank has a many fresh resources for Turkey. After Helsinky summit our position was changed in front of the European Investment Bank. So that main purpose of this theses“ what changes in our credit facilities of EIB funds”. In this point we use statistics of 12 accession countries. Because they have been lived same experience for 6 years. As a resault of our comparision, Romania and Bulgaria ideal countries to estimate our eredir facilities which we can get from European Investment Bank for the same period. In our analize ve compare Romania, Bulgaria and Turkey in the light of just a population criterion. Because of tte outher criterion effects is so marginal for our results. Meanwhile the population criterion's powerful of determinetion to credit distribution was test in in econometric analizes. In first chapter many details of the European Investment Bank; like Managing structure, Credit prosedüre was writen. Continues part has relationship between candidate contries and European Union - Eurupean Investment Bank in cronagical range. Especialy we try to show what changes after the accept their full membership aplication in relationship between candidate countries and EIB.