The European Union's impact on Turkey's gender related employment policy since 1999 Helsinki Summit
Avrupa Birliği'nin 1999 Helsinki Zirvesi sonrası Türkiye'nin cinsiyet temelli istihdam politikasına etkisi
- Tez No: 524415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DIMITRI TSAROUHAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ilişkileri, Türkiye'nin 1959 yılında tam üyelik başvurusu ile başlamıştır. Ancak, bu konudaki literatür, Türkiye'nin resmi adaylığının açıklandığı 1999 Helsinki Zirvesi'nden bu yana, Avrupa çalışmalarında ve uluslararası ilişkilerde önemli bir yere sahip olmaya başlamıştır. O zamandan beri AB Türkiye'yi farklı mekanizmalar aracılığı ile Avrupalılaştırmaktadır. Avrupalılaşma literatüründe daha önce gerçekleştirilen çalışmalar, Türkiye'nin katılım sürecinde Avrupalılaşmanın sosyal yönünü çoğunlukla ihmal etmiştir. Başka bir deyişle, Türkiye ve AB ilişkileri ile ilgili tartışmaların çoğu politik ve güvenlikle ilgili konulara yönelmiştir. Ancak AB, kuruluşundan bu yana kurucu bir ilke olarak kadın ve erkeğin yasa önünde eşit olmasını sağlamak için toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik etmeye çalışmıştır. Dolayısıyla, toplumsal cinsiyet ve sosyal politika, diğer“sert”politika alanlarının gerisinde bırakılamayacak kadar önemli çalışma alanlarıdır. Bu tezin amacı, AB'nin Türkiye'nin istihdam politikasında üzerinde cinsiyet eşitliği sağlanmasına yönelik etkisini incelemektir. Bu nedenle, bu çalışma,“Türkiye Avrupa Birliği (AB) katılım sürecinin, 1999 Helsinki Zirvesi'nden bu yana istihdam politikasını cinsiyet eşitliği sağlama yönünden ne ölçüde etkilediği”sorusu üzerine kurulmuştur. Bu tez, 1999 Helsinki Zirvesi öncesinde ve sonrasında istihdamda cinsiyet eşitliği sağlama açısından Türkiye'nin durumunu ve Avrupalılaştırmanın Türkiye'nin toplumsal cinsiyet ile ilgili istihdam politikası üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, etkiden kasıt AB'ye katılım sürecinin Türkiye'de yasal düzenlemeler üzerinde yarattığı değişimlerdir.
Özet (Çeviri)
Turkey and the European Union (EU) relations began in 1959 with Turkey's application for full membership. However, the literature on this issue has started to occupy substantial space in European studies as well as international relations since the 1999 Helsinki Summit in which Turkey's official candidacy was announced. Ever since, the EU has been“Europeanizing”Turkey through different mechanisms. Previous studies in the Europeanization literature have mostly neglected the social aspect of Europeanization in Turkey's accession process. In other words, most of the debate relating to Turkey - EU relations has been revolving around political and security related issues. However, the EU has worked on promoting gender equality to ensure that women and men are equal before the law since its establishment and as one of its founding principles. Thus, social policy as well as gender equality are important study areas which cannot be left behind other 'hard' policy areas. The aim of this thesis is to examine the impact of the EU on Turkey's gender related employment policy. Therefore, this study is centered on the question which asks,“to what extent does Turkey's European Union (EU) accession process have an impact on its gender related employment policy since the 1999 Helsinki Summit?”. This thesis aims to examine Turkey's position in terms of providing gender equality in employment before and after the 1999 Helsinki Summit and to examine the scope of Europeanization on Turkey's gender related employment policy. In this thesis, impact refers to changes that created by the EU accession process on Turkey's legal regulation.