Türkiye'de devlet muhasebesi sisteminin tekdüzen muhasebe sistemi ile uyumlaştırılması
Hormanization of governmental accounting system with a monotonous accounting system in Turkey
- Tez No: 113596
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. K. ŞEVKET SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Günümüzde Türk Devlet Muhasebesi sisteminin, gerek kamunun gerekse makro ekonomik analiz yapan grupların ihtiyaçlarına yanıt veremez duruma gelmesi, sisteminin yeniden yapılanmasını zorunlu hale getirmiştir. Türkiye' de devlet muhasebesinin iyileştirilmesine yönelik Cumhuriyetten bu yana bir takım çalışmalar yapılmaktadır. Ancak iktisadi, hukuki ve teknik nedenlerden dolayı Türk devlet muhasebe sistemi henüz çağı yakalayamamıştır. Bugün OECD ülkelerinin bir çoğunda tahakkuk esası bir yana taahhüt esaslı kayıt yöntemini esas alan devlet muhasebesi sistemlerine geçiş yapılmaktadır. Türkiye' de ise devlet muhasebesi sistemi bütçe odaklı olmaktan bir türlü kurtarılamamıştır. Bu nedenle de Türk kamu sektöründe farklılık gösteren bir çok muhasebe uygulamaları ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada devlet muhasebe sisteminde yapılabilecek iyileştirme çalışmalarına, tahakkuk esaslı muhasebe kavramları açısından bir yaklaşım getirilmiştir. Amaç öncelikli olarak kamusal muhasebe birliğini sağlamak ve ardından milli muhasebe sistemine anlamlı veriler sunan devlet muhasebe sistemi oluşturmaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, devlet muhasebesinin milli muhasebe içindeki yeri, devlet muhasebesi sistemleri ve kayıt yöntemleri ile kurum ve kuruluş ayrımı yapılarak muhasebe sistemlerinin karşılaştırılması ele alınmaktadır. İkinci bölümde, Türk devlet muhasebe sisteminin tarihçesi, uygulamada olan sistemin yapısı, kamu kesiminde uygulanan muhasebe sistemleri, devlet muhasebesinin bütçe ile olan ilişkisi, sistemin gelişimine yönelik proje çalışmaları, çalışmanın hedefi olan tekdüzen muhasebe sistemi ile devlet muhasebesinin karşılaştırılması incelenmektedir.Üçüncü bölümde ise yapılan çalışmalar doğrultusunda öncelikle kamu sektöründe muhasebe birliği sağlamak ve daha sonra milli muhasebe sisteminde yapılan konsol idasyondan anlamlı sonuçlar elde edebilmek için, tekdüzen muhasebe sisteminin uygulanabilirliğine ilişkin bir uygulama yapılmaktadır. Daha sonra bulunan sonuçlar devlet muhasebesi açısından değerlendirilmekte ve Türk devlet muhasebesi sistemine ilişkin öneriler yapılmaktadır. Bu araştırma yapılırken geniş ölçüde konuyla ilgili tez, makale, kitap, istatistik değerlendirmelerden etik kurallar çerçevesinde yararlanılmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, having the reason that Turkish accountancy system is not able to meet the needs of both the public and the groups that make the macroeconomic analysis, finally it became a necessity to re-construct this system. There have been a number of studies carried out since the establishment of Republic. However, due to economic, legal and technical reasons, accountancy system of Turkish government could not catch the aspects of the modern age. Although most of the OECD countries are changing their systems that are based on commitment register method, in Turkey the system is still budget focusing. Due to this reason, in Turkish public area various types of accountancy applications spread through. In this study, new improvements in the governmental accountancy system have been proposed in the view of realization based accountancy concepts. The primary target is to establish the public accountancy unity and then to form the governmental accountancy system that supplies significant data to the national accountancy system. The study consists of three parts. In the first part, the position of governmental accountancy in the national accountancy, governmental accountancy systems and the comparison of accountancy systems with the discrimination of organizations and institutions with respect to the registration methods are handled. The second part focuses on the history of Turkish governmental accountancy system, the structure in practice, the accountancy systems applied in the public area, the relationship between governmental accountancy and the budget, the projects assigned to improve the system and the comparison of the target of the study, that is the unity accountancy, and governmental accountancy system. VII