Küreselleşme sürecinde doğrudan yabancı sermaye yatırımları analizi
The Analysis of direct foreign capital investments in the process of globalisation: The example of İzmir
  1. Tez No: 113610
  2. Yazar: BİROL EFE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHTAP TUNÇ ALKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET“Küreselleşme Sürecinde Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımlarının Analizi: İzmir Örneği”konulu bu araştırmanın, ilk bölümünde doğrudan yabancı sermaye yatırımlarına ilişkin kuramsal yaklaşımlar tartışılmakta, yabancı yatırımcıların ülke tercihini etkileyen faktörler ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının makroekonomik etkileri incelenmektedir. İkinci bölümde, küreselleşme ile bağlantılı olarak dünyada doğrudan yabancı sermaye yatırımlarındaki gelişmeler analiz edilmektedir. Günümüzde doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının 3/4'ünden fazlası ilk on ülkede toplanmaktadır. Doğrudan yabancı sermaye yatırımları sadece belirli ülkelerde değil, aynı zamanda o ülkelerin belirli alt bölgelerinde de yoğunlaşmaktadır. Bu yoğunlaşmada, yerleşim yeri avantajları kadar ülkelerin doğrudan yabancı sermaye ile ilgili mevzuatlarını giderek daha liberal hale getirmeleri ve özel teşvik sistemleri geliştirmeleri etkili olmaktadır. Üçüncü bölümde, Türkiye'deki doğrudan yabancı sermaye incelenmektedir. Türkiye'ye ithal ikameci sanayileşme stratejisinin uygulandığı 1980 öncesinde küçük çaplı yabancı sermaye girişlerinin olduğu görülmektedir. 1980 sonrasında Türkiye'ye yönelik yabancı sermaye girişleri artmaya başlamış ancak bu hiçbir zaman ekonomik potansiyeliyle doğru orantılı bir düzeye ulaşamamıştır. Küresel doğrudan yabancı sermaye yatırımlarındaki bu zayıf performans, Türkiye'yi kısa vadeli sermaye hareketlerine yöneltmekte ve böylelikle ekonomik krizlere ortam hazırlayabilmektedir. Dördüncü bölümde, İzmir'de yerleşik ve kayıtlı sermayesi içinde en az yüzde 10 yabancı sermaye bulunan 53 firmaya ankete dayalı bir alan çalışması uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, Türkiye ve İzmir'in ekonomik potansiyelleri ölçüsünde doğrudan yabancı sermaye yatırımlarından pay almadıkları saptanmıştır. Çözüm olarak, yerel potansiyellerin ortaya çıkarılması ve tanıtılması yönünde yabancı sermayeyi çekecek kurum ve örgütlenmelere ihtiyaç olduğu sonucuna ulaşılmıştır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first section of this research study entitled“The Analysis of Direct Foreign Capital Investments in the process of Globalization: Example of Izmir”theoretical approaches about direct foreign capital investments, factors determining country preference of foreign investors and macroeconomic effects of direct foreign capital investments are examined. In the second section, the developments of direct foreign capital investments in the world in connection with the globalization are analyzed. At present, more than three-quarter of direct foreign capital investments are made in ten countries. Direct foreign capital investments concentrate in some sub-regions of these countries rather than all over the country. The liberalization of regulations and extension of incentives have as much an effect as the advantages offered by the special location. In the third section, the direct foreign capital in Turkey is taken up. It is observed that before 1980, where import substitution strategy used to be implemented, there were already some small sized foreign capital inflows. After 1980 foreign capital inflows to Turkey started to increase, however, this increase never matched the existing economic potential. The lack of global direct foreign capital investments in Turkey forced the country to resort to short term capital investments and this was one of the factors laying the foundation for economic crises. In the third section, the findings of a field study based on a survey are described. This study was conducted with 53 companies that were located in Izmir and had a foreign capital share of at least 10% in their registered capital. The results of this study show that the share of Turkey and Izmir in the direct foreign capital investments doesn't correspond to their economic potential. It was concluded, that local potentialities should be identified and promoted and the necessary organizations should be made to attract foreign capital. VI