Yenilikçi ve yaratıcı yönetim anlayışının kalite güvence sistemine sahip işletmelerde kalitenin yaratılmasındaki rolü
The Role of innovative and creative management approach for creating quality in the assuranced firms
- Tez No: 113611
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ETHEM DUYGULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Rekabet hızındaki artış ile birlikte, bugün, yenilik, yaratıcılık ve kalite önemli unsurlar haline gelmişlerdir. Bu yüzden yenilik, yaratıcılık ve kalite hem akademisyenler hem de araştırmacılar tarafından incelenmeye başlanmıştır. Yönetim düşünce sisteminde yenilikçi ve yaratıcı yönetim anlayışı ve kalite, gelişimlerini birlikte sürdürmektedirler. Literatürde bireysel yaratıcılık, yenilikçi ve yaratıcı yönetim anlayışının bir unsuru olarak ele alınmaktadır. Bu çalışmada, yenilikçi ve yaratıcı yönetim anlayışının kaliteyi yaratmasındaki rolü, kalite güvence sistemine sahip işletmelerde ele alınmıştır. Yenilikçi ve yaratıcı yönetim anlayışının yaratıcılık ile karşılıklı etkileşim içinde olduğu ve kalite güvence sistemine sahip işletmeler kapsamında kaliteyi yarattığı varsayılmıştır. vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, the words innovation, creativity and quality become important components due to the increase in competition. For this reason, innovation, creativity and quality are studied both academicians and researchers. In the management thinking system, innovative and creative management approach and quality are improve together. In the literature, personal creativity is considered as a component of innovative and creative management. In this thesis, the role of innovative and creative management approach for creating quality, considered in the quality assuranced firms. We assumption that innovative and creative management is interaction with creativity and they both create quality in the extantion of quality assuranced firms. Vlll